Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna GeForce ASUS GT740 DirectCU Silent - trzaski przez HDMI

leszek_b22 10 Cze 2016 09:23 1005 19
  • #1 10 Cze 2016 09:23
    leszek_b22
    Poziom 9  

Witam. Dwa miesiące temu wymieniłem w moim stacjonarnym komputerze kartę graficzną na nową: GeForce GT740. Karta przez port HDMI jest podłączona do amplitunera 5.1 Denon, wyjście obrazu z amplitunera przez HDMI leci na telewizor. Czyli całość tworzy kino domowe z komputerem mediacenter - system Windows 10.
    Link do strony karty
    https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/GT740DCSL2GD3/

Dźwięk z plików mp3 i plików filmowych avi lub mkv leci na głośniki bez żadnych problemów - jakość idealna.
    Problem się pojawia przy próbie odtworzenia diaporam w postaci plików exe. W głośnikach dźwięk jest zniekształcony, przerywany dość głośnymi trzaskami, przypominającymi odtwarzania muzyki ze zdartej płyty gramofonowej.
    Szukając rozwiązania zauważyłem, że ten problem "trzasków" pojawia się także przy testowania ustawień głośników w systemie Windows (Panel sterowania > Dźwięki).
    Testowe dźwięki są odtwarzane z losowo generowanymi trzaskami.

Karta ma aktualne sterowniki.

Wcześniej była w komputerze zainstalowana inna karta (Asus GeForce GT610) i nie było tych problemów.

Czy ktoś ma jakiś pomysł co się dzieje? Muzyka i filmy są odtwarzane idealnie. Problem jest z diaporamami i dźwiękami testowymi.

0 19
  • #3 10 Cze 2016 21:33
    310artur
    Poziom 43  

Ano ma jeśli korzysta Nvidia HD audio. Pytanie czy na pewno to wszystko jest dobrze skonfigurowane. Szczerze powiem że się w to nawet nie bawiłem nigdy. Być może lepiej będzie poprowadzić dźwięk osobno cyfrowym wyjściem z karty zintegrowanej dźwiękowej jeśli taką masz.

0
  • #4 12 Cze 2016 13:20
    leszek_b22
    Poziom 9  

Zrobiłem dwie instalacje "od zera": Windows 7 i Windows 10. Zainstalowałem najnowszy sterownik od tej karty. I okazało się, że dla Win7 wszystko działa idealnie. Konfigurowanie głośników daje idealnie czysty dźwięk, diaporamy również mają krystaliczny dźwięk.
    Niestety, ale w Win10 tak nie jest. Już przy testowaniu ustawień głośników co któryś dźwięk zawiera jakiś "trzask". Diaporamy oczywiście też co kilka sekund "trzeszczą".

No to chyba wiem już wszystko. Może za kilka lat to się zmieni. GeForce opracuje dobre sterowniki do Win10. Na razie serwis techniczny GeForce poradził mi wyczyścić specjalnym programem system z ich starych sterowników i zainstalować najnowszy. Czyli standardowa rada w stylu "jak się pozbyć nachalnego petenta".

Dodano po 2 [godziny] 12 [minuty]:

Nagrałem testy z Windows 10 na mój smartfon.
    To jest 6 dźwięków
    1. kanał lewy
    2. kanał prawy
    3. centralny
    4. subwoofer
    5. tył lewy
    6. tył prawy

Doskonale słychać trzaski przy dźwięku 1, 3, 6.

To oczywiście tylko dobry przykład. Trzaski występują zupełnie losowo. Czasami test przebiega idealnie, czasami jest jeden trzsk, czasami więcej. Nie ma reguły.

EDIT
    Cały czas jestem w kontakcie z supportem NVidii - próbujemy rozwiązać problem. Proszę administratora o nie zamykanie tematu. Może skończy się to sukcesem? Na razie polski support jest bezsilny - mają skierować sprawę do "amerykańskich kolegów".

EDIT
    Otrzymałem odpowiedź z supportu NVidii. Wg amerykańskich fachowców winę za moje problemy ponosi moja płyta główna Gigabyte G31M-ES2C. Wg nich tylko to jest przyczyną.
    No cóż - faktycznie w specyfikacji ten płyty jest napisane, że płyta może pracować najwyżej pod Windows 7. Ani o "ósemce" ani o 8.1, a tym bardziej Windows 10 nie jest tam nic wspomniane. To, że mam idealny dźwięk odtwarzając filmy to tylko moje szczęście.
    Pozostaje wrócić do Windows 7 albo kupić właściwie prawie cały nowy komputer.
    Płyta główna, procesor, chłodzenie, pamięci, system do nowej płyty głównej - 1000zł to minimum jakie trzeba wydać. Na razie nie wiem co zrobię.
    Temat chyba do zamknięcia.

Moderowany przez RADU23:

Posty scaliłem
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem.

0
  • #5 23 Cze 2016 23:15
    310artur
    Poziom 43  

Może wyprowadź dźwięk osobno z karty dźwiękowej? Na pewno taniej nawet jakbyś miał kupić nową kartę dźwiękową z wyjściem cyfrowym.
    Ostatecznie jeśli tylko sterownik jest problemem można próbować wmusić sterownik HDaudio Nvidii wydłubany ze sterownika dla windows 7 (jeśli się trzymasz odpowiedniej "bitowości" 32/64 to większość sterowników z win 7 działa na win10)

A NVidii odpisz że skoro to wina płyty głównej to dlaczego problemu nie ma na windows 7? Nie rozumiem - oni inputują że masz niewłaściwe sterowniki do płyty głównej i dlatego karta graficzna nie działa?

0
  • #6 23 Cze 2016 23:35
    leszek_b22
    Poziom 9  

Ja NIE CHCĘ stosować żadnych dodatkowych kabli - ja ten etap kabelków "super karta dźwiękowa i 6 małych jacków" przeszedłem, również nie chcę żadnych optyków. Ja się w temat "mediacenter" bawię 10 lat i nie chcę się cofać do epoki "jak nie działa to puść sygnał optykiem". Ktoś mondry :) wymyślił HDMI i to jest rewelacyjne rozwiązanie. Jeden dziurka, jeden kabel i wszystko działa SAMO. Zero ustawień, zero konfiguracji. To mi odpowiada. Mając "6 małych jacków" ciągle coś mi nie działało, ciągle coś się "samo" przestawiało w konfiguracji komputera i karty dźwiękowej, ciągle się wkurzałem, że znów coś nie działa. HDMI naprawdę rozwiązuje wszelkie problemy.

>skoro to wina płyty głównej to dlaczego problemu nie ma na windows 7
    Bo płyta główna jest wspierana przez Windows 7 i jest to w specyfikacji płyty.
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-es2c_1x/specs/
    System operacyjny Microsoft ® Windows ® 7 / Vista / XP

0
  • #7 24 Cze 2016 00:04
    310artur
    Poziom 43  

Ale co ma płyta do dźwięku skoro nie korzystasz z karty na niej integrowanej tylko tej na karcie VGA? Mało tego Realtek ALC883 - jest sterownik do tego układu dla win10 jak każdego Reatleka (inna sprawa że tylko dopisali win10 do starego sterownika ale oficjalnie wsparcie jest). Więc czego nie ma? To czysta herezja. Panie dźwięk ci trzeszczy bo masz za starą lodówkę...

Pozostaje wypróbować inny sterownik. Masz system 32 czy 64 bit?
    Jeśli 64 bit to w załączniku masz sterownik HDaudio, musisz wymusić instalacje tego sterownika dla urządzenia NVidia High Definition Audio

0
  • #8 24 Cze 2016 16:58
    leszek_b22
    Poziom 9  

Tak - mam system 64 bity. Podmieniłem pliki sterownika z tego pliku. HDAudio.
    Bez efektu.

0
  • #9 24 Cze 2016 21:15
    310artur
    Poziom 43  

To ja już nic nie rozumiem. Możesz spróbować usunąć sterowniki grafiki w całości za pomocą programu DDU. Pobrać sterownik dla systemu win7 64 bit. Nie instalować go tylko wypakować (winrarem np. to exe da się rozpakować) i wgrać ręcznie tylko sterowniki do karty graficznej (z poziomu menedżera zadań). Powinno normalnie dodać wszystkie bez marudzenia. Jak to nie pomoże to już innej koncepcji totalnie nie mam.
    W panelu nvidii w skonfiguruj cyfrowe wyjście audio są jakieś opcje co do jakości czy czegoś co można by zmienić?

0
  • #10 24 Cze 2016 22:22
    leszek_b22
    Poziom 9  

mogę takie coś zrobić, bo już próbowałem tak zrobić. Wywalałem wszystko od GeForce - grafika chodziła wtedy na jakichś natywnych sterownikach z kiepską rozdzielczością i zupełnie bez rozpoznawania dźwięku przez HDMI.
    To teraz zrobię to samo i wrzucę "na chama" te sterowniki do systemu.
    W HDMI po stronie sterowników nic się nie konfiguruje - podłącza się kabel i ma działać.

0
  • #11 24 Cze 2016 22:55
    310artur
    Poziom 43  

Powiem szczerze nie wiem bo nie używałem nigdy. Niemniej mam taką pozycje (tylko nieaktywną) w panelu NVidii stąd pytałem. Ze sterownikami chyba warto powalczyć skoro to działa na windows 7 to poważnie nie wiem dlaczego tu nie. To w sumie podobne do MS że jeśli już coś ulepszają to na gorsze ale po co tykali by się dźwięku - to nie jest jakiś nowy "standard".

0
  • #12 24 Cze 2016 23:12
    leszek_b22
    Poziom 9  

No i rozsypało się wszystko - zupełnie Windows przestał widzieć HDMI w ustawieniach dźwięku. Musiałem zrobić przywracanie systemu... Wyszła "bida z nędzą"... :(
    Chyba tu się nic nie wymyśli. Dziś zacząłem się rozglądać za płytą główną z 1151 i jakimś w miarę tanim procesorem. Tylko mi się już nie chce znów robić wszystko od nowa....

0
  • #14 25 Cze 2016 11:00
    leszek_b22
    Poziom 9  

No dobra - to jeszcze raz - jeżeli zrobię instalację Windowsa 10 od zera, na zupełnie czystym dysku (mam takiego malucha 40 GB SSD do testów) i NIE zainstaluję tam zupełnie niczego od NVidii to będę miał przez HDMI rozdzielczość ekranu (o ile pamiętam) 1024 x 800. Tyle mi zapewnia Windows 10 - takie ma wbudowane sterowniki do obrazu. I NIE BĘDZIE obsługi dźwięku przez HDMI - w ogóle w Panel sterowania > Dźwięk nie będzie widać takiej opcji - będzie TYLKO widoczny sterownik od S/PDIF (bo takie coś ma moja płyta Gigabyte G31M-ES2C gdzieś w środku - bez wyprowadzenia na ściance tylniej).

To jak teraz na takiej instalacji zainstalować te podane przez Ciebie sterowniki. Rozumiem, że trzeba je "rozrarować" do jakiegoś katalogu roboczego. I co dalej?

0
  • #16 26 Cze 2016 23:06
    leszek_b22
    Poziom 9  

Po testach.
    Na pustym dysku SSD 40 GB zainstalowałem Windows 10. Ekran uruchamia się w rozdzielczości 1024 x 800, ale można nawet ustawić go na 1920x1080. Więc Windows ma jakieś "mądre" sterowniki i widzi całkiem sensownie kartę graficzną. Widzi również, że ta karta ma jakieś trzy "kanały" HDMI ale one są "Odłączone" - tak jest to określone w Panelu sterowania > Dźwięki.
    I w żaden sposób nie można ich włączyć.
    Następnie zainstalowałem podany przez Ciebie sterownik - nastąpiła zmiana w Menadżerze urządzeń - w gałęzi Kontrolery dźwięku pojawiła się nowa gałąź z tym sterownikiem. Ale w Panelu sterowania > Dźwięki nic się nie zmieniło - trzy kanały HDMI nadal były martwe czyli Odłączone.

Dopiero gdy zainstalowałem oprogramowanie od NVidii jeden z kanałów HDMI się aktywował i rozpoznał, że jest podłączony do amplitunera Denona i to już nie był "kanał HDMI 0" tylko "Denon coś-tam".

No i oczywiście dalej trzeszczy przy testach ustawienia dźwięku i diaporamach.

No i zero pomysła co dalej....

Nagrałem filmik moim aparatem - w filmiku są nagrane trzy testy - trzaski występują:
    pierwszy test - ostatni głośnik - tylni prawy
    drugi test - bez trzasków
    trzeci test - środkowy głośnik

Filmik nazywa się 00002.flv i powinien być widoczny w tym poście.
    Myślę, że to dobry pomysł pokazać dokładnie jak to działa i jakie są tego efekty.

0
  • #17 26 Cze 2016 23:17
    310artur
    Poziom 43  

Sprawdź na liveCD linuks - Mint ma wszystko co potrzeba zainstalowane. Albo jak masz licencje na win7 to zainstaluj dwa systemy i już. Jeden jako media center drugi dla reszty zadań. Z dysków SSD przełączenie systemu potrwa paręnaście sekund.

Co do rozwiązania problemu to ja odpadam. Absolutnie wszystkie pomysły wyczerpałem.

0
  • #18 01 Lip 2016 01:20
    leszek_b22
    Poziom 9  

No i jest jeszcze gorzej niż myślałem - okazuje się, że oglądane on-line filmiki z youtube (jakieś piosenki żona oglądała) też "trzeszczą".
    No to tragedia!!! Ja piosenek na youtube nie oglądam, więc nawet nie wiedziałem, że to też "trzeszczy"!!!
    Wściekłem się okropnie i zamówiłem na morele.pl :
    Gigabyte GA-B150M-D3H, B150, DDR4,
    Intel Core i3-6100,
    i jakąs pamięć DDR4 16GB.
    I mam nadzieję, że to będzie koniec problemów i wystarczy to dla mnie do końca życia i że Wiedźmin 3 też na tym zestawie pójdzie (przypominam - mam kartę grafiki GT 740) - a Wiedźmin 3 to dla wnuków, nie dla mnie.
    W sumie z "tanim windowsem 10" z Allegro wyszło mi 1270 zł
    Wiem że dużo, ale ta moja płyta główna G31M-ES2C jest chyba naprawdę zbyt stara i platforma 775 też już prehistoryczna.

Jeżeli moderator okaże cierpliwość to za około 10 dni (czas na dostawę, montaż, instalację systemu i wszystkich programów) opiszę czy te zakupy rozwiązały moje problemy.

0
  • #19 01 Lip 2016 01:29
    2778699
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 01 Lip 2016 01:32
    leszek_b22
    Poziom 9  

Drogi kolego - przed wydaniem prawie 1300zł przeleciałem takie ustawienia. Mi nie pomogły :))

EDIT
    Problem rozwiązany - kupiłem:
    1. nowa płyta główna Gigabyte GA-B150M-D3H, DDR4
    2. Procesor I3-6100
    3. Pamięć DDR4

Cała reszta komputera bez zmian. Dokładny koszt zakupu 1122 zł.
    (przypominam dla potomnych - karta grafiki GT 740)
    Wszystko działa idealnie przez HDMI - żadnych trzasków przy konfiguracji dźwięku i przy odtwarzaniu diaporam.

A teraz "wisienka na torcie" - Windows 10 jest genialny! Wykrył, że ma nową płytę, nowy procesor. SAM zrobił jakieś upgrade swojej konfiguracji i po minucie wszystko już działało. Tego jeszcze w życiu nie widziałem. I dodatkowa wisienka - nie musiałem podawać nowego klucza (przecież wymieniłem płytę główną!!!!). Windows się aktywował w Microsofcie SAM, z nową płytą główną. Być może taka promocja jest tylko do końca lipca - nie wiem.
    Ale wiem, że po wymianie płyty głównej Windows (i wszystkie oprogramowanie) ruszył bez żadnej reinstalacji wszystkiego.

Jest moda na narzekanie na Windows 10. Ja mam 4 komputery pod tym systemem i wszystkie działają fantastycznie. Nigdy bym nie wrócił do "seven".
    Posty scaliłem. RADU23
    Karta graficzna GeForce ASUS GT740 DirectCU Silent - trzaski przez HDMI

0
  Szukaj w 5mln produktów