Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie paneli PV - czy to opłacalne ?

dholender 10 Jun 2016 11:20 9717 9
IGE-XAO
 • #1
  dholender
  Level 2  
  Witam, co sądzicie o schładzaniu paneli PV celem uzyskania większej sprawności. Posiadam instalację PV 4,16kW (panele) z czego inwerter 3,7kW. Z tego co wiem panele najlepiej działają w określonej temperaturze, tzn. powyżej 25oC ich sprawność może spaść nawet o 40% czy zastanawiał się ktoś nad schłodzeniem instalacji? Może się mylę ale warto by nad tym się zastanowić skoro w gorący, słoneczny dzień nie uzyskam 100% mocy, ba nawet 80% jest czasem nie możliwe do uzyskania. Z tego co mi przychodzi do głowy, np. można by zastosować jakieś radiatory mocowane od spodu paneli. Widziałem na necie takie aluminiowe 27 x 11 cm waga coś ok 9kg. Inne rozwiązanie to jakieś zraszacze, które, np. co 0,5h by przelewały instalację aby schłodzić. Myślę, że co 0,5h począwszy od np. 9 godz. w upalne dni by nic nie zrobiły instalacji, wydaje mi się, że nie powinno to mieć wpływu na szkło hartowane nie powinno pęknąć. Myślę, że gdyby to było koło południa lub później na rozgrzaną szybę polana woda mogła by uszkodzić instalację. Wodoodporność paneli jest i deszcz ciepły nic nie robi, a zauważyłem po opadach lepsze parametry. Co o tym sądzicie i czy ktoś już coś takiego myślał lub przerabiał. Jeśli tak, to co i jak zrobić. Liczę na liczne komentarz (również nagatywne). Pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • #2
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Radiatory - prawdopodobnie większą produkcję energii uzyskamy przeznaczając te pieniądze na dodatkowe panele.
  Zraszanie wodą = zniszczenie paneli wskutek skurczu termicznego. Hartowane szkło też pęka. Deszcz pada stopniowo i równomiernie, a zraszanie nie.
 • IGE-XAO
 • #3
  FoxTech
  Level 20  
  Jan_Werbinski wrote:
  Zraszanie wodą = zniszczenie paneli wskutek skurczu termicznego. Hartowane szkło też pęka. Deszcz pada stopniowo i równomiernie, a zraszanie nie.


  Bzdury! To nie szklanki z Florynki( ;) ) żeby pękały przy byle jakim szoku termicznym. Takie eksperymenty z chłodzeniem paneli PV wodą są praktykowane w krajach z klimatem o wiele cieplejszym niż Polska, np tu Australia:  W praktyce trzeba policzyć czy koszt budowy i eksploatacji instalacji chłodzącej nie przekroczy spodziewanych zysków ze zwiększenia efektywności instalacji.

  Polecam lekturę tego wątku:
  https://www.researchgate.net/post/Is_it_possi..._back_side_of_solar_panels_using_copper_tubes
 • #4
  JESIOTR1
  Level 33  
  Panel to też część obwodu elektrycznego - nawet jako źródło prądu posiada swój opór wewnętrzny.Posiada dużo innych parametrów - np.:napięcie nominalne, prąd zwarcia.

  Opór zależy od temperatury. Wynika to z zachowania się cząsteczek materiału opornika (panela).
  Opór w danej temperaturze wyraża się wzorem:

  R = R₀(1 + αλt)
  gdzi:

  R - opór w danej temperaturze
  R₀ - opór w ustalonej temperaturze podstawowej (nominalnej) np. 25°C
  α - współczynnik termiczny oporu
  λt - odchylenie temperatury od podstawowej (nominalnej)

  Ze wzoru wynika, że im temperatura panela większa (dodatni λt) tym większy jest opór panela.
  Wynik jest taki, że w panelu dzięki przepływającym amperom będzie więcej wydzielało się Ciepła Q = I² x R panela x t.
  Oczywiście opór panela jak najmniejszy jest pożądany bo stosunek energii słońca zużyty w panelu do energii słońca skierowanej w odbiorniki powinien być jak najmniejszy.
  Panel jest też grzany jako kolektor przez słońce i z tym nie da rady walczyć bo nie można mu zasłaniać słońca.
  Jedyny sposób na korzystne warunki pracy elektrowni słonecznej to odpowiedni dobór odbiorników do warunków maksymalnego nasłonecznienia. Opór R panela musi być jak najmniejszy w porównaniu do R odbiorników, a jednocześnie warunki na grzanie nie mogą roztapiać szkła osłonowego ogniw panela.
 • #5
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Na filmie jest zraszanie ciepłą wodą z odzysku, a nie zimną.
  Pompa i reszta kosztuje tyle co 200W paneli...
  Sens ekonomiczny?
 • #7
  prose
  Level 35  
  Chyba że zbiornik 1000 l wkopany do ziemi i deszczówka do tego pompka i obieg zamknięty z rynny poleci do zbiornika.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jednego lata próbowałem zraszaczem i w sumie szkoda zabawy lepiej dokupić panel jak kolega @Jan_Werbinski pisze.
 • #8
  JESIOTR1
  Level 33  
  Nagrzewanie wody w kolektorach słonecznych jest bardziej wydajne niż poprzez panele PV i organizacja chłodzenia paneli wodą mija się z celem bo skutek jest inny od założenia.
  Więcej energii otrzyma woda niż przetworzą panele.
  Jednoczesne zbieranie mocy ze słońca bezpośrednio do wody i poprzez panela w ten sam bolier z wodą wymaga idealnej instalacji przy tej samej powierzchni - Ideałów w przyrodzie Nie Ma.
 • #9
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  W przypadku paneli zintegrowanych na płaskim dachu (jak u mnie), to najpraktyczniejszy i być może ekonomicznie opłacalny byłby wąż z wodą położony pod panelami. Wpinamy przed bojler do CWU lub nawet przed całą instalację wodną w domu.
  Spodziewany rezultat: wstępne ogrzanie CWU, schłodzenie przestrzeni pod panelami, co może obniżyć ich temperaturę.
  Zalety: na zimę można odłączyć i przedmuchać, a jeśli nie przedmuchamy to i tak jeśli zamarznie nic się nie stanie, bo elastyczny, estetyczna instalacja ukryta pod panelami, niewiele kosztuje, nie trzeba automatyki, nie ma problemów z kamieniem, nie trzeba pompy, panele chronią wąż przed UV.
  Wady: w przypadku małej przestrzeni pod panelami może dodatkowo ograniczyć cyrkulację powietrza i skutek będzie odwrotny.
 • #10
  dholender
  Level 2  
  W sumie to zamykam temat choć chyba za wcześnie na to. Biorąc pod uwagę rozwój tej technologii na pewno jeszcze nie raz ktoś wróci do tego tematu (chłodzenie radiatorem czy chłodzenie wodą - deszczową, wodociągową czy może filtrowaną "destylowaną")