Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny przełacznik - podłączenie

Baxuss 10 Cze 2016 12:58 2148 7
  • #1 10 Cze 2016 12:58
    Baxuss
    Poziom 7  

Witam serdecznie, niedawno zakupiłem automatyczny przełącznik antenowy AAS 1000 UC3 (zwany aktywnym sumatorem).
    Sprawa wygląda tak:
    są dwie radiostacje (Motorola GM360 ora Motorola DM4601) pracujące na tych samych częstotliwościach przy czym Motorola GM360 jest tylko radiostacją zapasową "w razie w". I te dwie radiostacje mają być podłączone do przełącznika antenowego który ma wybrać która radiostacja w danym momencie nadaje.
    Do urządzenia dołączony jest schemat, wszystko podłączam tak jak na rysunku tylko nie wiem skąd wziąć TX z radiostacji (z mikrofonu nie mam takiej możliwości jak na rysunku).
    Pozdrawiam

0 7
  • Relpol
  • #2 10 Cze 2016 14:16
    AdamC
    Poziom 22  

Jeżeli radiostacje (zależne od wykonania i oprogramowania) nie umożliwiają skorzystania z sygnałów wyprowadzonych na zewnętrzne złącze, widzę możliwości:
    1. Ingerencję w radiostacje i wyprowadzenie sygnału PTT Tx,
    2. Bez ingerencji w radiostacje - wbudowanie w tor antenowy modułu VOX w.cz. i z niego sterowanie przełącznika.

0
  • Relpol
  • #3 10 Cze 2016 14:36
    Baxuss
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź.
    Wersja 1 byłaby najszybsza ponieważ rozkręcenie radiostacji to nie problem ale nie wiem gdzie w poszczególnych radiostacjach znajduje się wspomniane PTT TX.
    Wersja 2 jak by miał wyglądać taki moduł?

0
  • #4 10 Cze 2016 15:04
    2N3866
    Poziom 29  

Baxuss napisał:

Wersja 1 byłaby najszybsza ponieważ rozkręcenie radiostacji to nie problem ale nie wiem gdzie w poszczególnych radiostacjach znajduje się wspomniane PTT TX.
    Wersja 2 jak by miał wyglądać taki moduł?

Ad 1. W najogólniejszym wypadku sygnał sterujący PTT masz w kablu od mikrofonogłośnika i możesz zrobić przejściówkę, z której go wyprowadzisz. Motorola GM360 ma "accessory connector" (poszukaj w google). Z użyciem tego złącza działają "Motorola GM360 repeater cable" dostępne w Internecie. Motorola DM4601 - może podobnie.

http://www.repeater-builder.com/motorola/maxtrac/maxtrac-option-plug.html tu masz opis accessory connector, dla pinu 3 PTT:
    MIC PTT - This signal is parallel with the radio’s MIC PTT line at J8-11. This pin may serve as an input where a ground applied to this pin keys the radio or as an output to sense the MIC PTT status.
    PTT sinking current: 1 mA
    PTT circuit resistance (max): 500 Ω
    PTT sense load resistance (min): 40 kΩ
    PTT sense current sink (max): 0.1 mA

Ad 2. Np. tak (fragment schematu poniżej):
    detektor + wzmacniacz z całkowaniem + klucz tranzystorowy + ew. przekaźnik
    "RF power amp." i tranzystor + przekaźnik podający zasilanie na "RF power amp." pomijasz, bo funkcją urządzenia ze schematu jest obejście wzmacniacza mocy przy odbiorze i przepuszczeniu przez niego sygnału przy nadawaniu.
    Albo tak:
    Tutaj nie patrz na sygnał PTT, bo to jest wejście - ten układ ma automatycznie bądź ręcznie coś włączać za pośrednictwem przekaźnika.

0
  • #5 10 Cze 2016 15:21
    Baxuss
    Poziom 7  

Dzięki za schematy, tak ogólnie to mam mało czasu żeby zrobić taki moduł bo potrzebne są trzy zestawy.
    Co do złącza akcesoriów to chyba najlepsze będzie rozwiązanie, kwestia zaprogramowanie pinu z którego ma być PTT (chyba 3 pin w GM360 jest domyślnie tak ustawiony).

Co do wyjścia z mikrofonu to jest niemożliwe ponieważ radiostacje są "rozczłonkowane" i panel jest oddalony od stacji które znajdują się w serwerze na kilkadziesiąt metrów.

0
  • #6 10 Cze 2016 15:34
    2N3866
    Poziom 29  

Zmodyfikowałem wpis #4, zerknij. Programowanie wyjścia ma sens przy pracy przemiennikowej (Radio 1 -> PTT2 i Radio 2 -> PTT1), natomiast z dokumentacji dopisanej do wpisu #4 wynika, że styk 3 ma charakter wejścia/wyjścia, więc można użyć go pod warunkiem nieobciążenia (żeby dołączając układ zewnętrzny nie spowodować fałszywego przyciśnięcia PTT).

0
  • #7 10 Cze 2016 15:40
    Baxuss
    Poziom 7  

Czyli zostaje tylko budowa modułu?

0
  • #8 13 Cze 2016 10:46
    2N3866
    Poziom 29  

Jakiś ultraprosty kawałek elektroniki w celu sprzężenia accessory connector Motoroli z wejściem przełącznika antenowego. Obrazek Mitcoma czytam tak: zwarcie do masy oznacza podanie sygnału informującego o aktywności transmisji. Więc albo tranzystor sterujący przekaźnik, albo wręcz sam tranzystor (bo na obrazku pada skrót "TTL" - czyli jakby wejście Mitcoma miało charakter wejścia w standardzie TTL). Inna sprawa, że jakaś forma izolacji (np. przekaźnikiem) to dobra rzecz. Przydałoby się trochę więcej dokumentacji niż taki skazujący na domysły obrazek (jakiś opis, tablica parametrów).

Pytanie związane z wewnętrzną budową Mitcoma (również układ połączeń styków) - czy jest jakiś element priorytetyzacji wejść - co się stanie w przypadku jednoczesnego podania sygnału aktywności transmisji na obu wejściach - czy istnieje np. ryzyko zwarcia dwóch wyjść nadajników. Jeżeli taka ochrona jest potrzebna, to układ jw. trzeba by wyposażyć w mechanizm wykluczający w sytuacji równoczesnego podania zwarć na obu wejściach sterujących.

0