Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250

axdam99 10 Cze 2016 15:11 2145 26
 • #1 10 Cze 2016 15:11
  axdam99
  Poziom 14  

  Witam.
  Od razu na wstępie informuję że kompletnie nie wiedziałem jaki dział wybrać!

  Posiadam głośniki Soundmann G 15 250. Nie mam do nich prawie żadnych parametrów ale myślę że drzemie w nich moc :D (u mnie grają w kolumnach Gran ZG 200T ale zwrotka i strojenie jest kompletnie nie dopasowane).
  Z wyglądu BARDZO przypominają Eminence delta 15 (membrana jak jak i kosz sa prawie identyczne. Jedynie magnes się różni)
  Dane jakie udało mi się uzyskać:
  -15" (38cm)
  -Cewka 2,5 cala
  -Moc 250W (możliwe że RMS!)
  -Dodam małą ciekawostkę otóż kopułka przeciwpyłowa jest wykonana z bardzo miękkiego materiału dzięki czemu jest odporna na wgniecenia! :D

  Jaką proponujecie obudowę? Myślałem o zwykłym BR bo nie mam parametrów (może uda mi się zmierzyć częstotliwość rezonansową). A może wzorować się na parametrach Delta 15 ale chyba mija się to z celem polepszenia dzwięku :| ?

  Zdjęcia: (w drugim głośniku była naklejka!)
  Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250 Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250

  0 26
 • #2 10 Cze 2016 21:14
  axdam99
  Poziom 14  

  Ktoś pomoże?

  0
 • #3 14 Cze 2016 11:50
  anstan
  Poziom 11  

  Witam. Generalnie jestem przeciwnikiem bassreflex ze względu na brzmienie dźwięku
  - dźwięk ma skłonność do dudnienia. Rozumiem zastosowanie bassreflex przy nagłaśnianiu imprez masowych - tam liczą się decybele, brzmienie dźwięku schodzi na plan dalszy. Natomiast w zaciszu domowym cenię tylko obudowy zamknięte (wiadomo przy wytłumieniu tylnej strony membramy głośnika, becybeli będzie trochę mniej). Ale przy tak dużym głośniku nawet obudowa zamknięta poruszy nawet największy pokój. No tak ale nie napisałeś czy chcesz tymi kolumnami nagłaśniać dom czy właśnie do imprez. Jeżeli chcesz profesjonalnie podejść do budowy tych kolumn to musisz postarać się o więcej danych o tych głośnikach. Obudowy bassreflex podobno tolerują większy margines błędu przy konstruowaniu obudowy. nie wiem czy posiadasz jakieś opisy bądź porady o kolumnach głośnikowych zdaje mi się że mogę mieć coś niecoś na ten temat jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać, to poszukam.

  0
 • #4 14 Cze 2016 12:42
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  anstan napisał:
  Generalnie jestem przeciwnikiem bassreflex ze względu na brzmienie dźwięku
  - dźwięk ma skłonność do dudnienia
  Jeżeli obudowa jest tak wykonana, że ma dudnić (duża powierzchnia portów BR) to masz rację.
  anstan napisał:
  Rozumiem zastosowanie bassreflex przy nagłaśnianiu imprez masowych - tam liczą się decybele, brzmienie dźwięku schodzi na plan dalszy.
  Nie tylko. Również chodzi o wymiary kolumn i ich "zejście" (zdolność odtwarzania niskich częstotliwości).
  anstan napisał:
  Natomiast w zaciszu domowym cenię tylko obudowy zamknięte
  De gustibus non est disputandum... Dość dziwne podejście, ale nie mnie to osądzać. Natomiast zupełnie nie wiem co ma to wspólnego z pytaniem Autora? Ma głośniki stricte estradowe, więc nie sądzę, by chciał je wykorzystywać w domu - między innymi ze względu na dużą obudowę (dużą w stosunku do obudów na porównywalnych głośnikach - oczywiście mocą i pasmem - efektywność będzie niższa na pewno i to kilka razy).
  anstan napisał:
  Obudowy bassreflex podobno tolerują większy margines błędu przy konstruowaniu obudowy.
  Większy od czego? I jak większy??? Obudowy bass-reflex są strojone do parametrów konkretnego typu głośnika. Masz więc częściowo rację, ze należy znać więcej parametrów tych głośników (konkretnie parametrów TS).
  anstan napisał:
  nie wiem czy posiadasz jakieś opisy bądź porady o kolumnach głośnikowych
  Pewnie nie, skoro pyta na forum o te rzeczy...
  anstan napisał:
  zdaje mi się że mogę mieć coś niecoś na ten temat
  A nie prościej poprosić Autora by poszukał (samodzielnie) - na forum jest dość na te tematy...
  axdam99 napisał:
  Jaką proponujecie obudowę? Myślałem o zwykłym BR bo nie mam parametrów (może uda mi się zmierzyć częstotliwość rezonansową).
  Zacznij więc od tego. Parametry TS można również zmierzyć/oszacować samodzielnie - są opisy w sieci i na forum jak się do tego zabrać. Jest to nieco kłopotliwe, ale jak chcesz "wycisnać" z tych głośników wszystko co się da... spróbuj poszukać i zmierzyć. Mając sama fr głośników można w przybliżeniu oszacować wielkość obudowy i tuneli BR - z założenia najlepiej wybierać strojenie w takim wypadku na bliskie częstotliwości rezonansowej głośnika - w zależności co chce się uzyskać i jaka jest ta częstotliwość.

  0
 • #5 14 Cze 2016 20:12
  DjMapet
  Poziom 43  

  Tak w ogóle zastanawiam się, czy to faktycznie jest głośnik Soundmann-a. Widziałem ich trochę, ale takiego blaszaka, na takich membranach nie.
  Zrób wyraźniejsze fotki i napisz do Soundmanna, jak to ich głośnik, to i parametry może podadzą....

  Pozdrawiam.

  0
 • #6 17 Cze 2016 16:58
  axdam99
  Poziom 14  

  Głośnik na 100% Soundmanna (na drugim jest naklejka przyklejona oryginalnie , w tym na zdjęciach naklejka się odkleiła). Zmierzyłem częstotliwość rezonansową i wyszło 32 Hz. Po wybraniu jakiegoś głośnika w programie Winisd i podaniu litrażu, otworów br wyszło że teraz moje Grany są strojone na 70 Hz! Na próbę włożyłem kawałek tektury w otwory Br (tworząc tymczasowy tunel) i przenoszenie niskich tonów znacznie się poprawiło. Wyszło jakieś 50Hz. Niestety teraz mam problem z dobraniem tunelu basreflex bo ma 95mm średnicy! Niestety żadnej rury PCV nie udało mi się znaleźć i z fabrycznymi tunelami br też nie mam wyboru.
  Jak uda mi się zdobyć jakieś rurki to na jaką częstotliwość stroić?

  OCZYWIŚCIE KOLUMNY NA ESTRADĘ!!! (do domu mam altusiaki i space ;D )

  0
 • #7 18 Cze 2016 15:30
  DjMapet
  Poziom 43  

  Fs 32 Hz, przy 2,5" cewce, to raczej niemożliwe.

  axdam99 napisał:
  moje Grany są strojone na 70 Hz!

  Co się dziwisz. Były robione w czasach, gdy nie było programów symulacyjnych i wątpię by Soundman dysponował laboratorium w którym by zmierzono dokładnie FS tego głośnika. Kiedyś br dobierało się na słuch a nierzadko na pałę :-), więc i Ty też musisz kombinować z różnymi długościami tuneli :-)

  Pozdrawiam.

  1
 • #8 18 Cze 2016 15:50
  axdam99
  Poziom 14  

  Nie jest to głośnik jaki tam siedział od początku! Ktoś go zmienił (wcześniej siedział ukraiński HIFONIK). Nie jestem pewien czy dobrze zmierzyłem cewkę. Zmierzę ją jak będę wstawiał BR.

  0
 • #9 26 Sie 2016 23:44
  axdam99
  Poziom 14  

  Chyba udało mi się po pół roku rozszyfrować te głośniki :D
  Na 90% są to PEAVEY wzorowane na Eminence Delta 15. Kosz jest dokładnie ten sam, membrana również (zawieszenie, poprzeczki wzmacniające na membranie, średnica kopułki, stwierdzone na żywo! ) Jedyną zagadką pozostaje magnes. W moim przypadku nie ma wentylacji cewki ( w Eminence jest). Średnica magnesu też bardzo podobna (wysokość się zgadza, mój minimalnie szerszy).

  Niestety nie mam możliwości sprawdzenia jak grają, ale podejrzewam że
  podobnie (gitara, nadstawki. Do subwoofera raczej odpada).

  Dodano po 2 [godziny] 34 [minuty]:

  A zapomniałem dodać że najprawdopodobniej jest to pierwsza seria "peavey sheffield pro 1500" czyli 250W RMS, 96db, cewka 2,5" (co się zgadza na pewno!), 50hz-4khz.

  0
 • #10 27 Sie 2016 15:32
  DjMapet
  Poziom 43  

  To że Nie widziałem takiego głośnika firmy Soundman, nie znaczy że nie wypuścili jakiejś serii blaszaków na koszach podobnych do koszy głośników Eminence.
  Soundman to znana w świecie estrady marka, więc kto wie, czy nie kupili partii blaszaków od Eminence (chociaż myslę że raczej od Chińczyka) i wypuścili partię tanich głośników.
  No i jak faktycznie są na nich nalepki Soundman-a, to na pewno nie:

  axdam99 napisał:
  są to PEAVEY wzorowane na Eminence Delta 15

  Sporo głośników znajdziesz na podobnych koszach i membranach, najczęściej Made in China.
  Zamieść fotki tego głośnika z nalepką.

  Pozdrawiam.

  0
 • #11 27 Sie 2016 18:06
  axdam99
  Poziom 14  

  Nalepka jest dokładnie ta sama co na oryginalnym g 15 250 (złota). Nie chce mi się specjalnie nosić tej kolumny i rozkręcać. Najbliżej był ten peavey (też nie wentylowany magnes i średnica bardzo podobna (5mm dosłownie bo znalazłem dokładne parametry w internecie ). Ja sądzę że naklejka to oszustwo (bo tylko jedna) ale wygląda jak oryginalnie naklejona. Co do dźwięku to podłączyłem głośnik przed zwrotnicą i zagrał bardzo dobrze (aż obrazki na ścianach latały, słychać było na dworzu przy zamkniętych okach :D ). Myślę że to 100l to dla niego optymalnie, jednak strojenie trochę niższe. Myślę że przy dobrym driverze średnio tonowy będzie zbędny.

  1
 • #12 28 Sie 2016 15:17
  axdam99
  Poziom 14  

  W końcu się zebrałem i wykręciłem głośnik z nalepką:
  Zmierzyłem magnez ,cewke itp (tym razem dokładnie!) i wszystko wskazuje na to ze jest to peavey sheffield pro 1500. Jedynie różni się minimalnie złącze do lutowania kabli (ale to w fabrycznych głośnikach się często różni). Myślę że 400zł za 2 kolumny to była bardzo dobra cena :D .

  @DjMapet Na pewno nie jest to typowa china bo jest bardzo głośny (porównałem do altusów 140 które mają 92db i praktycznie nie było ich słuchać więc będzie miał to 96db :D )

  Dało by radę zbudować na tym subbas basreflex ? Wiem że tak średnio się nadaje ale z braku kasy można wstawić a ewentualnie później dokupić lepszy.

  0
 • #13 28 Sie 2016 16:17
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  axdam99 napisał:
  Zmierzyłem magnez
  MAGNES ! Z "S" na końcu....
  axdam99 napisał:
  jest bardzo głośny (porównałem do altusów 140 które mają 92db i praktycznie nie było ich słuchać więc będzie miał to 96db
  Wybitnie dokładna i precyzyjna metoda pomiarów... Kolego. porównując do czegoś takiego jak Altusy, praktycznie każda w miarę poprawnie wykonana kolumna zabrzmi lepiej (głośniej).
  axdam99 napisał:
  Dało by radę zbudować na tym subbas basreflex ? Wiem że tak średnio się nadaje ale z braku kasy można wstawić a ewentualnie później dokupić lepszy.
  Nie tyle "można", ale nawet "trzeba" - bo długo to te głośniki w takim zastosowaniu nie pożyją...

  0
 • #14 28 Sie 2016 18:01
  axdam99
  Poziom 14  

  @398216 Usunięty Jak mi powiesz czym mam zmierzyć taki parametr jak SPL w warunkach domowych gdzie posiadam multimetr i zasilacz to stawiam ci piwo!

  Z tym "magez" to mi telefon poprawił automatycznie i nie zauważyłem :D
  Z tego co wiem to wyższe strojenie nie "psuje" głośnika. Raczej gorzej jak buda jest zestrojona poniżej Fs głośnika (w tym przypadku to najprawdopodobniej 42,7 Hz)
  Myślę że najrozsądniejszym pomysłem byłoby budowa według tych parametrów: (w końcu głośnik prawie identyko to aż tak parametrami się nie różni i NIE JEST TO CHINA. Wiem jak gra no name):
  https://peavey.com/products/index.cfm/item/717/115306
  Nie chce się bawić w tzw. "na oko" (może bardziej na słuch :D ) bo jak bym chciał to bym "alpierda" z piwnicy wyciągnął.

  0
 • #16 29 Sie 2016 15:41
  axdam99
  Poziom 14  

  @DjMapet No masz racje pisze "made in china" ale nie jest to taka typowa china. Już na oko widać różnice w wykorzystanym materiale.

  0
 • #17 29 Sie 2016 16:53
  DjMapet
  Poziom 43  

  No to jeszcze Ci dopowiem, że niegdyś produkowana (chociaż mógł to być OEM, bo dla Peavey-a, często głośniki robił Eminence), oryginalna seria "Peavey Sheffield Pro ...." (bez +!), chociaż wyglądała podobnie, miała nalepkę z czerwonymi napisem "Sheffield Pro ....".
  Z tego co widzę, te Chińskie mają niebieski napis "Sheffield" i biały "Pro 1500" i jeszcze +.
  Kto wie, może Soundman kupił u Chińczyka podobne komponenty i zrobił podobne głośniki, lub kupił już poskładane głośniki i nalepił swoje naklejki.

  To, że głośnik jest nawet bardzo podobny do innego, nie znaczy że będzie miał takie same parametry a nawet zbliżone!

  U Chińczyka kupisz kopie praktycznie wszystkiego, nawet sprzętu z najwyższej półki. Widziałem Chińskie B&C a nawet Lab Gruppen-y.

  Pozdrawiam.

  0
 • #18 02 Wrz 2016 15:11
  axdam99
  Poziom 14  

  Obiecane zdjecia:
  Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250 Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250

  0
 • #20 02 Wrz 2016 16:14
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Obudowa do Głośników Soundmann G 15 250 Link po czasie może stać się nieaktualny, wiec pozwoliłem sobie skopiować i wkleić zdjęcie do rzeczonych głośników z aukcji.

  0
 • #21 02 Wrz 2016 18:59
  axdam99
  Poziom 14  

  @DjMapet A co mi dadzą parametry tego głośnika? Kosz, membrana i pewnie układ magnetyczny są zupełnie inne. To tak jak liczyć budę pod głośnik za 1000zł i wstawić no name za 50zł.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Doszedłem do wniosku po przejrzeniu masy konstrukcji diy jak i fabrycznych paczek że najlepszym rozwiązaniem będzie obudowa 80l Basreflex . Skoro głośnik gra pasmem 40~45hz-4khz (puściłem z generatora z miernikiem, mam dość dobre ucho, ale 100% nie daję) najlepiej do niego sprawdził by się Gdwt 12-19/100 tonsila (4-20Khz). Pasmo powinno być wyrównane, głośniki nie "nachodziły" by na siebie. Myślę że nie byłoby sensu inwestować w droższe. Te używane można dostać za 100zł za parę.

  0
 • #22 02 Wrz 2016 19:15
  DjMapet
  Poziom 43  

  Pisząc:

  DjMapet napisał:
  Zasięgnij informacji u źródła i poproś o parametry.

  Miałem na uwadze te twoje głośniki.
  Wyślij do Soundan-a fotki głośników z zapytaniem, czy są ich produkcji a jeśli tak, to poproś o podanie parametrów TS.
  Jak nic u nich nie wskórasz, to wtedy będziemy debatować, nad domkami dla nich. :-)
  GDWT to zły pomysł do 15". Niedużo więcej dasz za D-800. D-500 to ew. kompromis.

  Pozdrawiam.

  0
 • #23 02 Wrz 2016 21:39
  axdam99
  Poziom 14  

  Na dniach napiszę ale wątpie abym uzyskał jakiekolwiek informacje. Ja bym jednak został przy tym gdwt ze względu na to że jest pełno różnych wydatków i ledwo uzbieram na paki do nich nie wspominając o zwrotnicy, kratkach itp. Na razie siedzą w tych obudowach co w pierwszym poście ale dźwięk jest bardzo męczący (ogrom średnich tonów, bardzo wysoki bas tylko powoduje wibracje wszystkiego co do o koła, a nie czuć go. Nawet 15" alpierda ma więcej basu przy dobrej obudowie). Jest jeszcze jedna opcja aby na wysokie dać hf 50 celestion'a?

  Dodano po 50 [minuty]:

  Wysłałem już wiadomość. Mam nadzieję że zechcą poszukać w swoich danych :D

  0
 • #24 03 Wrz 2016 15:40
  DjMapet
  Poziom 43  

  axdam99 napisał:
  Na razie siedzą w tych obudowach co w pierwszym poście

  Nie ma sensu 15" głośnik żenić z tweterem, czy supertweterem, więc niech siedzą w tych paczkach do czasu, aż finanse pozwolą zainwestować w Driver.
  Zapytaj Kamila, może ma tanio na zbyciu jakieś PSD 2002, lub inne drivery.
  Tak w ogóle, jakie są wysokotonowce w tych Twoich paczkach?

  Pozdrawiam.

  0
 • #25 03 Wrz 2016 16:36
  axdam99
  Poziom 14  

  @DjMapet Te grany co teraz siedzi ta 15" soundmana są na sprzedaż razem z evm 8,5" (jakaś dziwna ta średnica jest) i celestionem hf 50. Sprzedaję bo mam za mały pokój na takie nieporęczne pudła i w dodatku jeszcze sprzętu dojdzie (a sporo już posiadam :D ).

  0
 • #26 04 Wrz 2016 22:43
  DjMapet
  Poziom 43  

  Sprzedaż tych paczek, to dobra decyzja, bo moim zdaniem nie za bardzo jest sens kombinowania z tymi głośnikami a bezkosztowo, na pewno nie dało by się tego zrobić.

  Pozdrawiam.

  0
 • #27 06 Wrz 2016 06:52
  PANICZKAMIL
  Użytkownik obserwowany

  Te blaszaki co masz nijak się mają do drugier serii z odlewanym koszem - grają średnicą i kick jest dla nich problemem. Sprzedać i zapomnieć. Za 140zł mi takie 2 sztuki(tyle, że odlew kosze) na licytacji zeszły dawno temu.

  0