Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie napięcia biegu jałowego spawarki

30 Cze 2005 16:59 8536 14
  • Poziom 18  
    Witam.
    Mam do rozwiązania problem z obniżeniem napięcia biegu jałowego w spawarce do wartosci napięcia bezpiecznego 25V.Musi to być urządzenie,które będzie obniżać to napięcie a wrazie awarii tego urządzenia spowoduje wyłączenie spawarki.Może ktoś ma jakieś rozwiązania lub zna gotowe już takie urządzenia
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Witam.Obniżając napięcie jałowe spawarki do 25V nie będziesz miał zapłonu łuku z elektrody, ani nie będzie spawania ,elektroda będzie się
    tylko kleić i grzać do białości.Będzie tak jak napisał mój poprzednik.
    Prawidłowe napięcie spawarki pod obciążeniem jest i tak trochę wyższe
    niż 25V.Spróbuj znależć protokół z okresowych pomiarów spawarki.
    Pozdrawiam.Andrzej.
  • Poziom 18  
    Witam.Chyba nie rozumiecie mojego postu.Wiem jakie napięcie jest potrzebne do zajarzenia łuku.Chodzi mi oto aby napięcie na biegu jałowym nie przekraczało 25V a w chwili zwarcia elektrody z masą to napięcie wzrosło właśnie poto abymożna było zajarzyć łuk.Wiadomo,że podczas spawania to napięcie jest małe bo zwarte jest łukiem.Cała ta myśl jest podyktowana bezpieczeństwem spawacza spawającego w specyficznych warunkach.Tak dla wyjaśnienia to takie urządzenia są stosowane umnie w zakładzie ale sęk w tym że do końca nie spełniają swojej roli bo uważam,że to urządzenie powinno posiadać przycisk do testu członu pomiarowego wykonawczego podobnie jak w różnicówce aby przed przystąpieniem do spawania sam spawacz mógł stwierdzić sprawność urządzenia.Niestety przeglądy okresowe są tylko okresowe.Bywają sytuacje,że to urządzenie ulega uszkodzeniu i nie obniża napięcia oczym spawacz nie wie a skutek najczęściej jest taki,że po zgłoszeniu porażeniem prądem gość taki musi odleżeć ileś godzin na obserwacji.To urządzenie u mnie stosowane jest wykonane na 500A tyrystorz,który w chwili zwarcia elektrodą zostaje otwarty.Nie chcę poprawiać tego urządzenia bo zapewne jest to czyjś patent,myślę o wykonaniu innego,który spełniałby te warunki.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Pytanie wcale nie jest głupie !!!!! (podobno nie ma głupich pytań tylko głupie odpowiedzi!!!).
    Takie układy są stosowane w spawarkach. Podczas przerwy w spawaniu, po określonym, zadanym czasie napięcie jest obniżane, a po potarciu elektrodą o spawany materiał napięcie wraca do pierwotnego stanu (np 70V).
    Tego typu (i inne ciekawe układy) są opisane w artykule "Budowa, działanie i naprawa spawarek elektronicznych" - Ryszard Jastrzębski, Radioelektronik 3/1990.
    Ciekawe czy ktoś dysponuje innymi schematami - chętnie bym im się przyjżał.

Pozdrawiam
    L Skwara
  • Poziom 18  
    Witam.Dzięki Longin_S za wsparcie mam wrażenie że nie którzy piszą posty poto aby nabic sobie punkty nie wnosząc nic aby rozwiązac dany problem.A co do schematu mam taki niestety bez podanych wartości elementów.Wkrótce wrzucę
    Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Darkoe napisał:
    Witam.
    Mam do rozwiązania problem z obniżeniem napięcia biegu jałowego w spawarce do wartosci napięcia bezpiecznego 25V.Musi to być urządzenie,które będzie obniżać to napięcie a wrazie awarii tego urządzenia spowoduje wyłączenie spawarki.Może ktoś ma jakieś rozwiązania lub zna gotowe już takie urządzenia
    Pozdrawiam
    A pooglądaj schematy - w niektórych spawarkach są takie urządzenia. O ile dobrze pamiętam to w PSP352 , ...
    Napięcie skacze w momencie potarcia elektrodą
  • Specjalista - spawarki
    Napisz o jaką " spawarkę " chodzi. Jak wytwarzany jest prąd spawania ( trafo spawalnicze, trafo z prostownikiem, inwertor ... ?). Czy ma to być układ zupełnie niezależny od źródła ?
  • Poziom 15  
    Proponuję mierzyć prąd pobierany przez trafo. W przypadku gdy wzrośnie należy przełączyć uzwojenia (czas określony od zaniku obciążenia) moi zdaniem pierwotne. Układ nie powinien być skomplikowany jednak trafo musi mieć dwa uzwojenia po stronie pierwotnej.
    Spawanie:
    Dotykam elektrodą materiału (przełącza się trafo z 25V na 70)
    Spawam
    Gaszę łuk (po pewnym czasie spawarka przełącza się na 25V)
    Do układu powinien wystarczyć 1 tranzystor, dwa tytystory, kawałek bocznika (być może wystarczy przewód zasilający trafo i spadek napięcia na nim), dioda, kondensator, kilka rezystorów.
    Układ rozważam czysto teoretycznie i nie będę go realizował w praktyce!
    Moim zdaniem przechodząc spawarką ze stanu "bezpiecznego" należy dosyć mocno ograniczyć prąd (zasilanie), zapobiegnie to przyklenieniu elektrody na starcie.
  • Poziom 27  
    Temat widzę stary ale jeśli kolega krótkofalowiec sq4fpp go odświerzył to moze i ja napiszę co myślę.

Bardzo ciekawym i chyba dobrym rozwiązaniem b7yłoby zastosowanie układu podobnego jak jest w migomacie tzn. załączanie przyciskiem napięcia wyjściowego, przycisk byłby na uchwycie a stycznik załączałby albo transformator do sieci (poprzez jakiś układ łagodnego rozruchu) albo napięcie wyjściowe. W tym drugim rozwiązaniu trzeba by się postarać o jakiś "jebutny" stycznik na bardzo wielkie prądy. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie.
  • Poziom 15  
    Trafo można włączać "w zerze" tyrystorowym przekaźnikiem. Chyba przycisk jest najlepszym rozwiązaniem (najprostrze). Może to być odpowiednia konstrukcja rękojeści (podobnie jak w pilarkach jak nie wciśniesz to nie włączysz). Chodzi o to, że jak odłożysz uchwyt, to ten ma być bezpieczny.
    O przycisku nie pomyślałem.
  • Poziom 27  
    sq4ffp napisał:
    Trafo można włączać "w zerze" tyrystorowym przekaźnikiem. Chyba przycisk jest najlepszym rozwiązaniem (najprostrze). Może to być odpowiednia konstrukcja rękojeści (podobnie jak w pilarkach jak nie wciśniesz to nie włączysz). Chodzi o to, że jak odłożysz uchwyt, to ten ma być bezpieczny.
    O przycisku nie pomyślałem.

Można i SSR`em włączać ale takim co włącza w max napięcia. Dlaczego akurat w max napięcia pisałem w innym wątku - jutro postaram się tam dołożyć odpowiednie skany przebiegów.
  • Poziom 27  
    Witam!
    Kolega chce obniżyć napięcie /mówimy tu o napięciu biegu jałowego spawarki, np: w momęcie zmiany elektrody przez spawacza/ ponizej 25 Volt, są takie układy, nawet były zatwierdzone przez Urząd Górniczy, podłącza się do spawarki i w momęcie zetknięcia elektrody następuje podanie pełnego napięcia na elektrodę. Uzywają to w KGHM Polska Miedz SA.
    A ostatnio są produkowane spawarki z takim zabezpieczeniem, ale tylko na specjalne zamówienie.
    pozdro