Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć amplituner z komputerem PC w systemie 5.1 ?????

Mampir 30 Cze 2005 17:29 1986 6
  • #1 30 Cze 2005 17:29
    Mampir
    Poziom 12  

Witam

Moje pytanie jest związane z podłączeniem amplitunera 5.1 do komputera PC (jeżeli kogoś interesuje jaki amplituner to bardzo podobny do tego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=55779192 )
    Na początek podam co posiada mój komputer, a mianowicie posiada zintegrowaną kartę dźwiękową z 3 wyjściami/wejściami (karta muzyczna jest zintegrowana z płytą główną Epox 8RDA3(I) – 8RDAE(I) ) w tej chwili podłączony jest do niej zestaw podobny do tego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54887833 i dźwięk jest oczywiście przestrzenny (np. w grach słychać że ktoś chce zaatakować mnie z tył na dodatek z lewej strony :D) i teraz tak chciałbym podłączyć amplituner z komputerem (ale tak co by dalej był dźwięk przestrzenny 5.1), i teraz nie wiem jak to zrobić :).
    Wiem że można połączyć komputer z amplitunerem trzema sposobami tak co by uzyskać dźwięk przestrzenny.
    1) Za pomocą kabla 3 razy Jack/Chink
    2) Za pomocą kabla optycznego
    3) Oraz za pomocą Coaxial (kabla koncentrycznego)
    No i znowu pierwsza metoda u mnie nie zadziała gdyż amplituner nie ma tylu wejść zresztą można to zobaczyć na fotce z Allegro, zaś 2 i 3 metoda też nie zadziała gdyż komputer nie ma takowych wyjść więc czy można coś jeszcze na to poradzić (obejść to w jakiś sposób) ?

Jeżeli jedyne wyjście to zakup jakiejś karty muzycznej to prosił bym o podanie jakiej karty oraz o wybranie jak najtańszej :)
    Albo czy można kupić samo wyjście koncentryczne bądź optyczne i w jakiś sposób dodać je do posiadanego sprzętu ?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję.

0 6
  • Renex
  • #2 30 Cze 2005 18:15
    bogust
    Poziom 9  

Mozesz pokombinowac i skrosowac sobie prawy kanal przód z tylem i tak samo zrobic z druga strona. Jesli efekt bedzie niezadawalajacy to zostaje tylko dodatkowa karta dzwiękowa np http://1klik.pl/sklep/Karty_dzwiekowe/Karta_d...Sound_Blaster_Live_5_1_Player_OEM/c12/p30087/
    jest to tania karta ale czy podola Twoim oczekimaniom(?) jak cos masz na stronie tego sklepu spory przekruj dzwiekowek (google)

pzdr bogus

0
  • Renex
  • #3 30 Cze 2005 19:11
    Mampir
    Poziom 12  

Dzięki za szybką odpowiedz, ale niezupełnie o to mi chodziło kompa z amplitunerem na "chamca" to ja mogę podłączyć, ale mi chodzi o prawdziwy dźwięk przestrzenny DD 5.1 czy też DTS, a co do karty muzycznej to nie licząc tego że moja jest zintegrowana to porównując ją z moją są takie same, a mi chodzi o kartę z wyjściem optycznym bądź koncentrycznym.

Ale teraz na tej stronce znalazłem taką rzecz http://1klik.pl/sklep/Karty_dzwiekowe/Opcja_do_kart_GIGABYTE_Surround_Kit/c12/p195342/ czy to kwadratowe coś :) z lewej strony to przypadkiem jest wyjście optyczne, oraz czy wie ktoś czy jest coś takiego do płyt głównych Epox'a ? (bo to by mi chyba rozwiązało mój problem, ale znając życie nie ma takich rzeczy pod Epox'y :() ale spytać musze :)

0
  • #4 30 Cze 2005 19:28
    soltys_w
    Poziom 24  

Z tego co znam płyty EPOX'a, to te modele, które nie mają wyprowadzonego sygnału SPDIF bezpośrednio na zewnątrz, to mają wlutowane szpilki na płycie - SPDIF In/Out (w sumie 5 pinów). W dokumentacji z pewnością znajdziesz gdzie się znajdują. Śmiało możesz wykorzystac to wyjście cyfrowe, jedyny problem (albo i nie;-)) to zrobić wyjście elektryczne CINCH na śledziu.
    W kwietniowym albo majowym CHIPie był opisany układ konwertera elektryczny/optyczny SPDIF, ale osobiście uważam to za niepotrzebną komplikację - może się mylę.

W kazdym razie życzę powodzenia i pozdrawiam!

Piotr

0
  • #5 30 Cze 2005 20:30
    Mampir
    Poziom 12  

Znalazłem SPDIF na płycie głównej więc rozumiem że mogę podłączyć jakiegoś śledzia z takowym wyjściem ale teraz ostatnie moje pytanie :) czy mogę podłączyć tam każdego śledzia z tym wyjściem np. http://1klik.pl/sklep/Karty_dzwiekowe/Opcja_do_kart_GIGABYTE_Surround_Kit/c12/p195342/ zaznaczając iż ten jest do płyty GIGABYTE z tym że do Epoxa szukałem i nie znalazłem więc czy tak czy tak to było by jedyne rozwiązanie :) ale teraz pytanie czy można, a raczej co wy o takim połączeniu myślicie ?

Edit:

Właśnie znalazłem coś takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56328599 czy to by się nadało ?

0
  • #6 02 Lip 2005 03:08
    soltys_w
    Poziom 24  

Witaj!
    Szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć... :-/ Sprzeający nie opisał dokładnie tego co sprzedaje, tzn. jaki jest kierunek łącza optycznego (bo wbrew pozorom to nie to samo co elektryczne), jaki jest ukłąd szpilek itp. Nie jestem pewien czy (i jak) to optyczne łącze będzie działać. Jeśli ktoś chce bawić się w Allegro - nie namawiam ani nie zabraniam - proszę bardzo. Ja osobiście złożyłbym sobie bracket SPDIF elektryczny sam, ponosząc koszty: śledź - 1zł (jeśli był przy płycie z otworem do wyprowadzenia jacków z obudowy to za free), cinch żeński - 0,5zł, kabel audio od dowolnego CD-ROM (po obcięciu jednego niepotrzebnego złącza, a z drugiego przewodu niepotrzebnego kanału) - free. Koszt łączny jak widać min. 50 gr + odrobina własnej inwencji twórczej i przeproszenie się z lutownicą ;-)
    Przy okazji; z drugiego kabelka audio od CD-ROMu można zrobić sobie łącze cyfrowego dźwięku z CD/DVD na płytę główną. Co prawda WinXP bez problemów czyta CD Audio cyfrowo przez taśmę IDE, ale dodatkowy kabelek nie zaszkodzi, kiedy ten mechanizm nie jest wykorzystywany (Gry?). Jakość bez porównania lepsza niż zwykły analog - sam sprawdzałem.

Wszystkim eksperymentatorom życzę powodzenia w tworzeniu nowych instalacji cyfrowego audio ;-)

Pozdrawiam!!

Piotr

0
  • #7 14 Lis 2005 09:09
    Mampir
    Poziom 12  

Jak pisałem kiedyś to kupiłem wyjście Optyczne do kompa i podłączyłem go z amplitunerem po przez kabel optyczny i teraz dzwięk jest super wszystko śmiga ładnie zarówno w grach jak i filmach i można odczuć dzwięk 5.1, a co najlepsze jest w tym że to tylko jeden kabel a nie cała pajęczyna :)

Wszystkim dzięki za pomoc, temat uważam za zamknięty i zakonczony pomyślnie.

0