Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 1,5 V na 12V lub 230V

30 Cze 2005 17:58 5748 12
  • Poziom 12  
    Mam problem i pytanie czy ktoś się spotkał z przetwornicą z 1,5V na wyższe napięcie nie dużej mocy bo jakieś 10W. Inaczej mówiąc jak z bateri zrobić elektrownie. Oczywiście nie chcę podłanczać bateri jako źródła bo byłoby to bez sensu. Natomiast jestem zainteresowany tym czy ktoś się kiedyś w to bawił i ma taki schemat. Bo zmiana napięcia z 12V czy 24V na 230V to żaden problem i jest tego masa w sieci.
  • Poziom 42  
    Pomysł jest po prostu absurdalny. Sprawność takiej przetwornicy będzie bardzo niska a żądana moc na tyle wysoka, że czas życia baterii wyniesie kilka minut.
  • Specjalista elektronik
    Osiągalna sprawność może być ponad 60%, ale dla mocy 10W
    to i tak oznacza prąd ponad 10A - jaka bateria ma tyle dać?

Problemem jest dobre wykonanie transformatora do przetwornicy,
    i znalezienie tranzystora, na którym w stanie włączenia spadek
    napięcia wyniesie około 0.1V przy 30A - chyba tylko jakiś MOSFET.
  • Poziom 42  
    Bateria nie - akumulator NiCd - tak. Ale tu znów tylko 1.2V.
    Co do sprawności - zje ją sterowanie - potrzeba będzie dodatkowej przetwornicy, żeby uzyskać napięcie zasilania kontrolera i kluczy.
  • Specjalista elektronik
    NiCd o pojemności minimum 5Ah, lub NiMH 10Ah... czyli chyba rozmiar R20.
    Problem chyba nie tyle z dodatkowym napięciem, co z prądem przeładowania
    bramki MOSFET-a (żeby szybko włączać/wyłączać) - chyba że coś rezonansowego.
  • Poziom 42  
    Ale to nie jest 10W z 1.5V...
  • Specjalista elektronik
    Chyba, żeby z 6V ta przetwornica zasilała kilka świetlówek 40W ;)
    Robiłem kiedyś przetwornicę do ładowania kondensatora 25uF do napięcia
    około 150V w ciągu sekundy, z baterii 1.5V, ale to jest jakieś 1/4W, a nie 10.
    Chyba tranzystorem wyjściowym był BD354 - zależało mi na sprawności.
  • Poziom 12  
    Nawet stosując alumulatory NiCd czy NiMH czy da się to osiągnąć czy nie jest to za niskie napięcie. 1,2V wydaje mi się że jest to za mało już lepiej chyba było by połączyć takie akumulatory i uzyskać 2,4V było by lepsze.
  • Poziom 42  
    Bawisz się w trolla? Sam zarzuciłeś taki wątek a teraz się wymądrzasz...
  • Poziom 12  
    NIe wymądrzam się tylko zastanawiam czy dało by się zejść z napięcia 1,5 na 1,2V I czy lepsze były by baterie czy akumulatory. To tylko zastanawianie się nad lepszą koncepcją
  • Specjalista elektronik
    "baterie" (to znaczy ogniwa Leclanchego, nawet w wersji alkalicznej) mają za duży opór wewnętrzny,
    raczej nie mogą mieć mniej, niż parę dziesiątych oma, akumulatorki NiMH 2Ah potrafią mieć 0.02 oma.
  • Poziom 39  
    Czy ta przetwornica ma dostarczać napięcia przemiennego 230V/50Hz, czy stałego? Tak czy owak jest to wykonalne, tylko niech autor zdradzi do czego chce to wykorzystać...