Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel D875IH - Przekopiowanie oprogramowania

witer30 11 Cze 2016 16:32 555 17
  • #1 11 Cze 2016 16:32
    witer30
    Poziom 8  

Witam,
    Mam na płytce od maszyny (dość wiekowa) mikro kontroler Intel D875IH który według mojego elktronika jest uszkodzono. to znaczy działa ale jak się nagrzeje to przestaje działać...
    Chciałem go wymienić na nowy ale elektronik powiedział iż w nim jest oprogramowanie które trzeba by wgrać.

no i moje pytanie jest czy można takie oprogramowania skopiować z istniejącego i wgrać do nowego...?

Jeśli tak to czy ktoś byłby zainteresowany podjęciem się takiej roboty...?

Z góry dzięki za info

• Fibaro
  • #2 11 Cze 2016 16:59
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Procesor ten (D8751H) ma bit protekcji przed odczytem, jeżeli został on ustawiony podczas programowania to odczyt procesora nie jest możliwy.

Jeżeli bit protekcji nie został ustawiony to można go bez problemu skopiować.

Pozdrawiam
    JarekC

• #3 11 Cze 2016 17:03
    373522
    Usunięty  
  • Fibaro
  • #4 11 Cze 2016 20:07
    witer30
    Poziom 8  

Wszystkie elementy sprawdził elektronik. Wymienił triak bo był walnięty i dawał za wysokie napięcie na płytkę a ta się grzała no i jak przekroczyła temperaturę pewną to procek odłączał napięcie... Tak mi powiedział i że ten przełączniczek się zużył i mimo to że teraz jest napięcie ok to jak tylko się troszkę podgrzeje to się chrzani...
    Taką dostałem odpowiedź od elektronika... Ja jestem no prawie zielony z tej dziedziny... Doradził aby wymienić ten mikro kontroler i stąd mój post...
    Nawet dostałem nowy procesorek tylko potrzebuję kogoś kto by mi spróbował przekopiować soft (jeśli się da) aby wyeliminować defekt tego procka...

Obecnie aby maszyna pracowała to mam wentylator który sobie załącza obsługujący maszynę jak mu wywali error. i dalej może pracować.
    Je osobiście nie podgrzewałem procka...
    Z tego co mi powiedziano to czujnik temperatury jest na płytce... Dodatkowo jak jest za chłodna (za bardzo schłodzona) to też nie działa - odcina napięcie do innego obwodu.

• #5 11 Cze 2016 20:40
    idepopizze
    Poziom 31  

@witer30

Jest tak jak pisze @JarekC
    Do sprawdzenia potrzebny jest równoległy programator procesorów z rodziny 8751
    Jeżeli będziesz w stanie przeczytać program z tego procesora to bez problemu zaprogramujesz tym wsadem procesor na podmianę. Podejrzewam jednak że to się nie uda, bo producenci zabezpieczają swoje oprogramowanie przed możliwością odczytu.

Najprawdopodobniej pozostanie szukanie jakiejś używki z działającym takim samym procesorem bądź zlecenie komuś oprogramowania jeżeli to jakaś ważna maszyna.

Bez równoległego programatora nie ma co tu więc dalej bić pianę.

• #6 11 Cze 2016 21:20
    witer30
    Poziom 8  

a gdzie coś takiego mogę dostać żeby sprawdzić...?

• #7 11 Cze 2016 21:23
    idepopizze
    Poziom 31  

Jak masz w okolicy jakiś lepszy sklep z procesorkami i pamięciami to mogą tam mieć i programator. Mnie tak kiedyś w sklepie programowali parę Epromów, drogo nie było. Warsztaty samochodowe też mogą mieć takie programatory. Trzeba popytać.

• #8 11 Cze 2016 21:25
    Marek_Skalski
    Poziom 33  

Układ może być zabezpieczony lub nie, to nie ma większego znaczenia. Jeżeli będzie realizował dokładnie ten sam algorytm, to urządzenie też będzie działało dokładnie tak samo, czyli będzie się wyłączało. Skoro urządzenie pracuje prawidłowo, a problem jest tylko z monitorowaniem temperatury, to ja bym sugerował sprawdzenie obwodu monitorującego temperaturę. Prawdopodobnie gdzieś tam jest element, który uległ uszkodzeniu lub zużyciu (termicznemu) i to on powoduje wadliwe wskazania. Może to być wyschnięty kondensator, może to być czujnik temperatury, albo jakiś tranzystor. Biorąc pod uwagę typ uC, urządzenia ma lat 20+. Szczególnie dokładnie sprawdziłbym okolice tego triaka. Mikrokontrolera nie ruszałbym wcale.

• Fibaro
  • #9 11 Cze 2016 21:31
    idepopizze
    Poziom 31  

@Marek_Skalski
    Tyle że jakiś fachman już przy tym majstrował, sprawdzał i postawił diagnozę - procesor

• #10 11 Cze 2016 21:51
    witer30
    Poziom 8  

a byłby koś zainteresowany takim zleceniem...?
    Jeżeli jest zabezpieczony to trudno a jak się uda to super...
    Będę miał pewność że kontroler jest ok.

• #11 13 Cze 2016 22:54
    witer30
    Poziom 8  

hej, jeśli nikt nie jest zainteresowany to może doradzicie gdzie mogę kupić taki programator?
    Trochę przeszukałem net i nie jest łatwo coś znaleźć...

• #12 13 Cze 2016 23:03
    idepopizze
    Poziom 31  

Podstawowa sprawa.
    Ile jesteś w stanie przeznaczyć na programator ?

• #13 13 Cze 2016 23:14
    witer30
    Poziom 8  

nie wiem nawet po ile chodzą...?
    jeśli może być do 200 który załatwi sprawę to ok...

• #14 13 Cze 2016 23:17
    idepopizze
    Poziom 31  

no to chyba nic z tego nie będzie
    równoległe programowanie 87C51 to dużo kabelków a do tego jest tam trochę różnych napięć programujących
    napisz może skąd jesteś to ktoś doradzi gdzie mógłbyś z tym 8751 podejść

• #15 13 Cze 2016 23:19
    witer30
    Poziom 8  

Świecie, Grudziądz, Bydgoszcz

Dodano po 1 [minuty]:

w sumie to i moge do Gdańska, Gdyni pojechać jak i trzeba będzie...

• #16 13 Cze 2016 23:29
    idepopizze
    Poziom 31  

Wiesz co, poczytaj sobie o czymś takim:

TL866CS PROGRAMATOR FLASH EEPROM

(na znanym portalu aukcyjnym)
    cenowo by zahaczał, a wygląda na to że tego 51 ma na liści.
    Ściąg program do jego obsługi i obejrzyj.

========================

Aha, jeszcze w sprawie formalnej
    Ten procesor to D8751 a nie D875IH. Na liście będzie pod oznaczeniem 87C51 (wersja CMOS)
    Podejrzewam że ten swój masz w obudowie DIP40 czyli taka czarna dwu rzędowa z 40 nóżkami. Procesor nie ma takiego szklanego okienka ?

• #17 13 Cze 2016 23:41
    witer30
    Poziom 8  

no właśnie ma takie jakby szklane okienko. To dobrze?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo