Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GPRS T4 i system alarmowym Vista 4140XMP II

Wtgs 11 Jun 2016 21:00 885 12
Optex
 • #1
  Wtgs
  Level 11  
  Proszę o pomoc z połączeniem modułu GPRS T4 (Satel) z systemem alarmowym Vista 4140XMP II firmy Ademco. Jest to mój prywatny system w domu jednorodzinnym. Moim celem jest uzyskanie:
  1. powiadomienia sms-em przy pobudzeniu alarmu
  2. możliwości zdalnego załączenia/ wyłączenia alarmu

  Do realizacji zadania pierwszego chcę wykorzystać złącze J7 centralki alarmowej, które jest wyjściem napięciowym - załączam fragment oryginalnego opisu:
  "Output 2,3 &4 Rating:
  When Activated: 10 - 13.8 VDC through 5K ohms (2mA max)
  When De-activated: 1k ohms to ground"

  Jeżeli połączę jedno z tych wyjąć bezpośrednio z wejściem modułu GPRS T4, połączę masy modułu i alarmu, to po skonfigurowaniu wejścia w module jako NC, uzyskam stan gdzie alarm spowoduje pobudzenie wejścia modułu T4. Czy dobrze myślę?

  Do realizacji zadania drugiego chcę połączyć niezależnie 2 wyjścia modułu T4 z dwoma liniami centralki 6 i 7. I tu pojawia się pytanie jak. Czy muszę wstawić jakiś przekaźnik pośredniczący, czy da się to zrobić inaczej?
  A może macie inny pomysł na uzyskanie funkcji, których potrzebuję

  Dołączam fragment rysunku z listwą zaciskową systemu Vista, z wejściami, które chcę wykorzystać.
  Proszę o wyrozumiałość, jeżeli moje pytania są trywialne, ale nie udało mi się znaleźć na nie odpowiedzi.
  GPRS T4 i system alarmowym Vista 4140XMP II
 • Optex
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Dlaczego na wejście modułu chcesz podawać napięcie - żeby go usmażyć?
  Podaj prawidłowy model centrali.
 • #3
  Wtgs
  Level 11  
  Przepraszam za błędne oznaczenie centrali, już poprawiłem w pierwszym poście (to Vista Ademeco 4140 XMP II).
  Chcę podać napięcie na wejście modułu, aby pobudzić wejście i uzyskać stan, w którym zostanie wysłany sms. Mając 12V i 2mA chyba nic nie usmażę.
  Modułu GPRS T4 jeszcze nie mam, ale chcę się upewnić, że to co wymyśliłem zadziała.
 • Optex
 • #4
  Wtgs
  Level 11  
  Tak, czytałem szczegółowo dokument, który producent nazywa instrukcją ogólną. Jest tam jedyna informacja o napięciach wejść, mówiąca, że w trybie analogowym można ustawić górny próg pobudzania na 16,56 V.Czy jest dostępna bardziej szczegółowa dokumentacja?
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Przeczytaj jeszcze raz instrukcje - na wejście nie możesz podać wysokiego potencjału bo uszkodzisz moduł.
  W Twoim przypadku najłatwiej było by wykorzystać przekaźnik wpięty pod zaciski odpowiadające za sygnalizator, który w razie wystąpienia alarmu poda masę na wejście modułu.
  Moderated By suworow:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • #6
  Wtgs
  Level 11  
  Szanowni koledzy Sosarek i Bhtom, taka dyskusja do niczego nie prowadzi. Zacznijmy proszę prowadzić merytoryczną dyskusję
  @sosarek - wersja z przekaźnikiem jest jasna, ale szukałem czegoś prostszego. Jakiś dzielnik napięciowy?

  Jakie max. napięcie mogę podać na moduł? bo w instrukcji ogólnej (plik gprs-t4_io_pl_1013.pdf ze strony Satel) naprawdę nie ma takiej informacji.

  Jakie rozwiązanie mogę zastosować aby wyjście typu OC modułu połączyć z wejściem centralki. Umiem zrobić połączenie z zastosowaniem przekaźnika. Czy da się inaczej?
 • Helpful post
  #7
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Wejścia modułu GPRS-T4 mogą pracować jako:
  - cyfrowe (zwarcie do masy / rozwarcie od masy)
  - analogowe (pomiar napięcia max. 16,56V)

  Jeżeli Twój układ X wystawia napięcie np. 12V, to możesz podłączyć to bezpośrednio pod wejście GPRS-T4 (wejście ustawione jako analogowe, przekroczenie górnego progu np. 11V).

  Jeżeli chodzi o wyjścia O.C tego modułu. Jeżeli tylko Twój układ obsługuje na wejściu klasyczne konfiguracje (NO, EOL, 2EOL itd.) to wyjście modułu GPRS-T4 (O1...O4) można podłączyć bezpośrednio pod wejście Twojego układu.

  Przekaźnik nie jest konieczny (zakładam, że moduł GPRS-T4 jest zasilany z Twojego układy), aczkolwiek jego stosowanie na pewnie nie zaszkodzi, a wprowadzi separację galwaniczną.

  Kolejna sprawa. Dołożenie przekaźnika do wyjść modułu GPRS-T4 to żadna filozofia, ale..
  Myk jest taki, że wyjścia tego modułu mają wydajność prądową około 15 mA (O1, O2, O3). Tylko O4 ma wydajność 50 mA.
  Te 15 mA nie jest udokumentowane w instrukcji. Wniosek jest taki, że nie wystarczy dać byle modułu przekaźnikowego, ale trzeba dać taki, co ma mały pobór prądu albo taki moduł, na płytce którego jest tranzystor bipolarny, który steruje cewką tego przekaźnika.
  Przykładowy moduł: AWZ610.

  Jeszcze inaczej:
  Popularne przekaźniki typu RM-85 się więc nie nadadzą, bo rezystancja ich cewki wynosi około 400 ohm, co przy napięciu 12V daje prąd około 30 mA. A to już jest za dużo na wyjścia O1..O3 GPRS'a-T4 (które dają 15mA).
 • Helpful post
  #8
  Anonymous
  Anonymous  
 • #9
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  BTW.
  Norbert - mam wrażenie, że masz jakiś problem do mnie. Daj sobie spokój.
 • #10
  Wtgs
  Level 11  
  Kolego Dariuszu
  Dziękuje za poświęcony czas i bardzo konkretną odpowiedź. Wszystkie wątpliwości rozwiane. Jeszcze pytanie końcowe - jak lepiej - z separacją czy bez (GPRS T4 zasilany z centralki). Jak byś zrobił?

  BTW mam wrażenie, że kol. Norbert zrypał dwóch pozostałych uczestników dyskusji.
 • #11
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Nie ma to znaczenia - z separacją bezpieczniej. Bez separacji też będzie działać. Ja bym zrobił bez.
 • #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Trochę mnie poniosło i przepraszam. Miałem wrażenie, że cytowany link miał tylko za zadanie odkopywać stare, nieciekawe dyskusje. Ale fakt, była o tym mowa.

  Tak jak w tamtej dyskusji wspomniałem, nowy artykuł (na nowej stronie wsparcie - artykuł dla zalogowanych) został dodatkowo zaopatrzony w notkę:

  "W ostatnim czasie docierały do mnie sygnały o uchybieniach w tym artykule. Winien jestem sprostowanie. Wejścia mogą być konfigurowane jako analogowe w module GPRS-T4, ale również w module GPRS-T2. Ta funkcjonalność istnieje w tych modułach od samego początku. Oprócz możliwości podłączania czujek analogowych (automatycy), wejścia analogowe mogą się przydać w przypadku, kiedy mamy do czynienia z centralami różnych producentów. Jeśli np. centrala alarmowa wystawia na wyjściu „+12V”, to należy wtedy ustawić wejście modułu jako analogowe. Wtedy takie wejście będzie reagowało na pojawienie się np. +12V."