Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naukowcy balansują bezprzewodowymi sieciami duplex w celu zwiększenia transferu

ghost666 12 Cze 2016 13:41 2415 1
 • Naukowcy balansują bezprzewodowymi sieciami duplex w celu zwiększenia transferu
  W świecie ponad 7 miliardów telefonów komórkowych, dostarczyciele usług bezprzewodowych ciągle poszukują sposobów na zwiększenie prędkości transmisji w wykorzystywanym przez nich wycinku spektrum fal. Systemy half-duplex, które składają się na dzisiejsze stacje bazowe, mogą realizować dwie funkcje: nadajnika i odbiornika, ale nigdy nie są w stanie robić obu tych rzeczy naraz.

  Systemy bezprzewodowe full-duplex, to znaczy takie, które mogą jednocześnie nadawać i odbierać przy tej samej częstotliwości, są od dawna kuszącą sprawą dla dostarczycieli usług bezprzewodowych. Implementacja takich systemów pozwoli istotnie zwiększyć prędkość komunikacji, gdyż pozwoli na jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych, np. przez smartfony. Problem polega jednakże na tym, że systemy takie podwajają liczbę zakłóceń, z którymi radzić musi sobie układ, co jest główną przyczyną powolnego rozwoju tego sektora.

  Zespół naukowców z New York University Tandon School of Engineering we współpracy ze swoimi kolegami z Trinity College z Dublinu w Irlandii opracowali jednakże metodę, która pozwala na stworzenie systemu stacji bazowych, który będzie mieszanką systemów half- i full-duplex. Prezentowali oni swój wynalazek na międzynarodowej konferencji poświęconej komunikacji, która odbyła się w Kuala Lumpur w Malezji. Za swoje wystąpienie zostali oni uhonorowani nagrodą najlepszej prezentacji na konferencji.

  Profesor Shivendra Panwar z Nowego Jorku, opowiadając o ich nowatorskiej sieci, przyrównał wykorzystywanie systemów full-duplex w sieci komórkowej do głośnej imprezy - "wszyscy dookoła próbują jednocześnie mówić i słuchać, nawet jeśli potrafisz jednocześnie mówić i słuchać, to problem polega na tym, że wszyscy dookoła też próbują to robić. (...) Nie jest możliwe usłyszenie tego, co ktoś do nas mówi, z uwagi na cały ten szum - tak samo jest w systemach full-duplex. Jeśli zastosujemy taki system w sieci komórkowej, pojawi się sporo połączeń, które nie będą działały z powodu wysokiego poziomu zakłóceń".

  Badacze zwrócili uwagę na zalety obu tych systemów: systemy full-duplex zapewniają dużą prędkość transmisji w obu kierunkach, a z kolei half-duplex oferują duży zasięg i minimalne zakłócenia. Wykorzystanie obu tych systemów do stworzenia sieci stacji bazowych pokrywających teren pozwala na wykorzystanie zalet obu tych systemów, jednocześnie nie generując nadmiernych zakłóceń w eterze.

  Aby przetestować taki system, badacze stworzyli matematyczny model obu rodzaju stacji bazowych i przetestowali różne konfiguracje sieci half- i full-duplex pod kątem prędkości transmisji i zasięgu sieci. Jest to pierwsze tego rodzaju studium. Przyniosło ono szereg ciekawych wniosków, m.in. to, że dostosowując liczbę poszczególnych systemów, można dostosować sieć do lokalnych wymagań, efektywne zwiększenie prędkości pobierania odbywa się kosztem zmniejszenia prędkości wysyłania danych, co dla większości użytkowników nie jest problemem.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-06-wireless-downloads-duplexing.html#jCp

 • #2 13 Cze 2016 09:11
  futszak
  Poziom 1  

  > Systemy bezprzewodowe full-duplex, to znaczy takie, które mogą jednocześnie nadawać i odbierać przy tej samej częstotliwości

  Przy tej samej częstotliwości,czy w tym samym czasie ? A jeśli nadawanie i odbieranie jest na innej częstotliwości to co ? Nie jest to już full-duplex ?