Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond x300 - Przestrojenie

12 Cze 2016 20:10 1917 9
  • Poziom 11  
    Witam! Potrzebuję pomocy, posiadam Antenę Diamond x300 pracuje ona na 144/ 430 Mhz, chiałbym ją przestroić na 149 Mhz. Czy ktoś z użytkowników wie jak to dobrze zrobić ?
  • Poziom 24  
    Specyfikacja anteny Diamont X300A mówi:
    FREQUENCY: 144-148 MHz
    435-450 MHz
    GAIN: 6.5 dB
    9.0 dB
    POWER: 200 Watts
    IMPEDANCE: 50 Ohms
    VSWR: less than 1.5:1

Czy praca na 149 powoduje aż takie pogorszenie swr by praca była niebezpieczna dla wzmacniacza ?
    Przesunięcie zakresu 144 spowoduje też zmiany w zakresie 430.
    Może lepiej zbudować od początku antenę na 149 MHz ?
    Napisz w jakich zakresach chcesz pracować z tą anteną.
  • Poziom 37  
    AdamC napisał:
    Może lepiej zbudować od początku antenę na 149 MHz ?
    Napisz w jakich zakresach chcesz pracować z tą anteną.

Popieram ten sposób myślenia, jeśli instalacja "dożywotnio" ma pracować na jednej częstotliwości, po co niepotrzebnie złożona antena wielopasmowa, co wcale nie daje jej wysokiej skuteczności

Jeśli ktoś ze względów innych musi kupić, również są anteny profesjonalne >144Mhz, nie droższe od x300 a nawet tańsze, jakieś decybele skuteczniejsze.

Na marginesie, firma Diamond przeszła na tę ciemną stronę mocy że dawne dBi (sprawdźcie materiały sprzed kilku lat) pokazuje jako dB, jak dla mnie to takie "nie bardzo" dla uznanych marek antenowych. Jak to grafik komputerowy skasował literkę "i"
  • Poziom 11  
    Antena wogóle nie używam w pasmie 144/430 leży na strychu dłuższy czas. Chciałem ją wykorzystać do radiotelefonu w straży pożarnej. Tam jest czestotliwość w przedziale 148-150. Nurtuje mnie to ze ta antena nie jest do tego dobrze dostrojona, na 149 Mhz SWR = 2. Zmieniłem odczep kondensatora na cewce dopasowującej teraz SWR = 1,3, ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie wiec nie wiem czy to poprawi parametry czy też pogorszy.
  • Poziom 27  
    Gdybyś chciał tą antenę przeciągnąć fachowo, to wszystkie elementy w tej antenie, pionowe odcinki oraz przesuwniki fazowe musiałbyś nieco skrócić.
    Taki zabieg technicznie jest raczej trudny do wykonania w domowych warunkach i
    efekt końcowy takiego skracania mógłby się okazać żaden albo co gorsza, można by tą antenę po prostu zepsuć.
    Poprawa SWR którą udało Ci się wykonać na odczepie, przyczyni się na pewno do wypromieniowania większego procenta energii w.cz przez antenę, a nie zamiany go w ciepło na tranzystorze mocy.

• Poziom 31  
    Bez przesady, przesuwniki pracują dość szeroko ... te kilka MHz nie robią różnicy, przytnij oba elementy anteny o 1 cm, sprawdź WFS,, jak jest mniejszy niż 1.5 to jest OK.

MJ
  • Poziom 27  
    green33 napisał:
    przytnij oba elementy anteny o 1 cm, sprawdź WFS,, jak jest mniejszy niż 1.5 to jest OK.

MJ

Widzialeś choć raz x300 w środku?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie sądzę by przerabianie anteny dwu pasmowej która ma pracować tylko w jednym paśmie miało jakiś sens. Raz że to trudne jak już ktoś wspomniał ponieważ generalnie wszystko trzeba przerobić. Trzeba wiedzieć jak wszystko policzyć, a nie na tzw. oko po centymetrze obcinać. Sam bym się za to nie zabierał (szkoda anteny). Lepiej zrób antenę od podstaw np. 5/8 na rzeczoną częstotliwość, a tą zostaw w spokoju. 5/8 można łatwo obliczyć, a elementy kupisz za parę groszy.
  • Poziom 11  
    Faktycznie antena jest dość skomplikowana. Dlatego odpuszczę sobie grzebanie przy niej, bo ją tylko zepsuje a może kiedyś mi się jeszcze przyda. Przymierzam się do zrobienia anteny 2x 5/8l na tą częstotliwość. Dziękuje za wszystkie porady.

Dodano po 2 [minuty]:

Antena którą chce wykonać bedzie kopią anteny sirio GP-6e. Co sądzicie o tej antenie ?
  • Poziom 37  
    Kołas napisał:
    Faktycznie antena jest dość skomplikowana. Dlatego odpuszczę sobie grzebanie przy niej, bo ją tylko zepsuje a może kiedyś mi się jeszcze przyda. Przymierzam się do zrobienia anteny 2x 5/8l na tą częstotliwość. Dziękuje za wszystkie porady.

Wszystkie anteny które mają w nazwie 2x ;) są antenami trudnymi, wymagają strojenia i przyrządów. Mówię wg siebie, bo nie mam :)
    Teoretycznie obiecują 3dB za każde piętro, ale każdy niuans to zmniejsza. I potem zostaje tylko wiara w +5.78dBi bo potwierdzić tego się nie da.

Jak masz to OK.

Anteny "zawsze się udające" w gołych rękach to 1/4 GP, niewiele trudniejsza, ale trudniejsza 5/8 GP, łatwa jest *) J-Pole

Potrzebujesz szczególnej skuteczności czy "zwykłej", góry, niziny?

*) jest kontrowersyjna a nie chce kłótni w tym wątku