Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebuję zbudować przełącznik o określonych parametrach

DAMNIEW 13 Cze 2016 10:53 804 19
  • #1 13 Cze 2016 10:53
    DAMNIEW
    Poziom 9  

Witam
    Potrzebuję zbudować prosty przełącznik elektroniczny

Parametry:
    Zasilanie z baterii, prąd stały
    Napięcie zasilające między 3V a 8V
    "Sygnał wyzwalający" - spadek napięcia na dodatkowym "WE. sterującym" z ok 3,28V na 2,94V
    Na WY musi pojawić się napięcie zasilające o czasie trwania t=20ms
    Małe wymiary

Zasad działania
    Przełącznik jest zasilany z baterii 6V,
    Na "WE. sterującym" jest stałe napięcie ok 3,28V,
    Gdy napięcie to spadnie do ok 2,94V to przełącznik powinien na WY podać pełne Napięcie zasilające przez czas t=20ms(czyli tylko jeden krótki impuls), po Powrocie napięcia na "WE. sterującym" do normalnego tj. ok 3,27V przełącznik Powinien być gotowy do ponownego użycia
    Szybkość przełączania 2cykle/s.

Będę wdzięczny za pomoc

0 19
  • #2 13 Cze 2016 11:28
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    reasumujac gdy napiecie na WE zmieni sie z 3.28V na 2.94V to na wyjsniu ma byc impuls 20ms o amplitudzie napiecia zasilania.
    Czy ten spadek napiecia musi byc idelanie wykrywany czy wystarczy gdy spadnie ponizej 3.27V ?
    Widze tu kilka rozwiazan, przykladowo komparator na wejsciu ktory struje jakims monoflopem np. '121 czy 555 a ten ma wyjscie bezposrednie lub z dodatkowym tranzystorem zaleznie od obciazenia.
    Ostatecznie mikrokontroler gdzie wykrywasz dokladne poziomy napiecia podajac je na ADC i generujesz dowolny sygnal wyjsciowy.
    Pozdrawiam

0
  • #3 13 Cze 2016 12:28
    DAMNIEW
    Poziom 9  

viayner napisał:
    Witam,
    reasumujac gdy napiecie na WE zmieni sie z 3.28V na 2.94V to na wyjsniu ma byc impuls 20ms o amplitudzie napiecia zasilania. - TAK
    Czy ten spadek napiecia musi byc idelanie wykrywany czy wystarczy gdy spadnie ponizej 3.27V ? - MYŚLEŻE TAK, CHOŚ PODEJŻEWAM ŻE NAPIĘCIE NA WE.STER. MOŻE TROCHĘ ZALEŻEĆ OD STANU NAŁADOWANIA BATERII WIĘC DOBRZE DGYBY PRZEKAŹNIK ZADZIAŁAŁ GDY WYKRYJE NAGŁY SPADEK NAPIĘCIA O 0,1-0,15V
    Widze tu kilka rozwiazan, przykladowo komparator na wejsciu ktory struje jakims monoflopem np. '121 czy 555 a ten ma wyjscie bezposrednie lub z dodatkowym tranzystorem zaleznie od obciazenia.
    Ostatecznie mikrokontroler gdzie wykrywasz dokladne poziomy napiecia podajac je na ADC i generujesz dowolny sygnal wyjsciowy. - KOLEGO"viayner" CZY POMÓGŁ BYŚ Z BUDOWĄ CZEGOŚ TAKIEGO, LUB ZBUDOWAŁ DLA MNIE
    Pozdrawiam

0
  • #4 13 Cze 2016 15:18
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    a jakie rozwiazanie cie interesuje ? Jak bede mial chwilke w tym tygodniu to zaprojektuje ukladzik.
    Pozdrawiam

0
  • #5 13 Cze 2016 16:16
    DAMNIEW
    Poziom 9  

Jest to "przełącznik " który będzie pracował w ręcznym narzędziu i muszę go wcisnąć gdzieś pod obudowę więc im mniejsze wymiary tym lepiej, jeśli chodzi o elektronikę to najlepiej zbudowana z elementów ogólnodostępnych, taką którą będę mógł sam zbudować, nie znam się na programowaniu, z polutowaniem elementów na własnoręcznie wykonanej płytce dam sobie radę,
    Jeśli będzie to na jakimś elemencie programowalnym to już gorzej, chyba że będziesz mógł wykonać taki element a ja zwrócę koszty

0
  • #6 13 Cze 2016 20:34
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Jeszcze pytanie z jaka dokladnoscia ma byc odmierzane te 20ms?.
    Wyszly mi 2 uklady zawierajace komparator (ja uzylem LT1017 ale moze byc dowolny wzm operacyjny) oraz do wyboru uklad 555+tranzystor npn lub zestaw 2xnpn + 1xpnp bez 555.
    Calosc daloby sie pewnie zmiescic na plytce 2x3cm lub podobnej.
    Zasilane z 6V po spadku napiecia z poziomu ustalonego uklad generuje impuls 20ms zalaczajacy przekaznik.
    Zalaczyc schematy ?
    Pozdrawiam

0
  • #7 13 Cze 2016 22:59
    DAMNIEW
    Poziom 9  

Czas trwania musi być równy 20ms bo uruchamia następny układ wbudowany w urządzenie,
    lt1017 i 555 znajdę w sieci, tranzystory - proszę o symbol
    Proszę wybrać taki schemat którego elementy zajmą mniej miejsca i będzie mniej zawodny
    Proszę o schemat

0
  • #8 14 Cze 2016 03:46
    jega
    Poziom 24  

DAMNIEW napisał:
    czas trwania musi być równy 20ms
    Eh zawsze ten sam problem....

Co to znaczy "musi być równy 20ms"? Z jaką dokładnością? 1ms? 0,1ms? czy może 0,0001ms? To determinuje sposób odmierzania czasu. Zapewne wystarczy dokładność 1ms, wtedy można użyć jednego układu podwójnego komparatora i na drugiej połówce zrobić układ generujący impuls.

Pytanie kiedy ma być wygenerowany. Bo generalnie piszesz o spadku napięcia do określonego poziomu (znów nie podając dokładności) ale wspominasz też o reakcji na spadek napięcia. To dwie różne rzeczy, inaczej muszą być wykrywane. Prościej wykrywać spadek poniżej określonego poziomu, ale nie ma też problemu z wykryciem nagłego spadku o określone napięcie. Z podkreśleniem na nagły. Bo już powolny spadek (np. w ciągu 10s) o określoną wartość ale na nieokreślonym poziomie znacznie trudniej wykrywać.

Określ dokładnie swoje potrzeby i ograniczenia projektu to zwiększysz szanse na uzyskanie zadowalającego rozwiązania.

0
  • #9 14 Cze 2016 09:25
    DAMNIEW
    Poziom 9  

Czas impulsu mierzony był na oscyloskopie(przysługa w rtv) wyszło 20ms, wiem że Nie da się idealnie odmierzyć , załóżmy więc że przedział czasowy to 20-21ms,

Spadek napięcia mierzyłem zwykłym miernikiem, dokładność ok 0,01V

Czas spadku napięcia ok 0,1s ( czas przełączenia zwykłego przycisku Mechanicznego off/on)

Czy spadek do określonej wartości nap. czy o określoną wartość?

Postaram się wieczorem sprawdzić jaki wpływ na "U ster." ma napięcie baterii, czy Jest zależne od jej poziomu naładowania czy nie, bo:
    a - jeśli zależne to " spadek U o określoną wartość"
    b- jeśli nie to "spadek do określonej wartości"

Pewne założenie wychodzą w trakcie

0
  • #10 14 Cze 2016 12:12
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    zalaczam 3 testowane uklady, elementy dobrane sa na okolo 20ms.
    Przyjalem ze impuls jest genegowany natychmiast gdy nastapi zmiana napiecia.
    Uklady daja sie upchnac na plytkach uniwersalnych 3x4cm gdy montaz jest pionowy moga byc mniejsze
    Pozdrawiam

0
  • #11 14 Cze 2016 14:22
    DAMNIEW
    Poziom 9  

WIT. viayner

Myślę że v1 lub v3
    Ale mam kilka pytań
    v1 - jaka d1?
    v2 - jaka d1?, jaka wartość c4 bo nie mogę odczytać

Co do lm741p nie mogę znaleźć dokładnie o tym symbolu więc tu moje pytanie Czy któryś z tych jest odpowiedni:
    1- ua741-741cp-lm741-wzmacnicz-operacyjny-dip
    2- UA741 LM741 DIP8 wzmacniacz operacyjny DIP8
    3- Wzmacniacz operacyjny UA741CP (LM741)
    4- LM741 741 DIP8 WZMACNIACZ

Dodano po 45 [minuty]:

A i zapomniałem
    W przyszłości będę chciał to zalać w żywicy

Do czego służy rezystor r3? jaką wartość stawić

0
  • #12 14 Cze 2016 22:44
    jega
    Poziom 24  

Moim zdaniem najlepszy jest v2. Właśnie o czymś takim pisałem - przy takiej (niewielkiej) wymaganej dokładności impulsu aż się prosi o użycie podwójnego komparatora.

Co do v1 i v3 to 741 raczej kiepsko się nadaje do pracy z asymetrycznym zasilaniem, w dodatku o tak małej wartości. Nie mam czasu sprawdzać, ale obawiam się, że w ogóle nie będzie tak pracował (wg danych katalogowych oczywiście).

Natomiast LM393 jest właśnie do takich zastosowań pomyślany. Pracuje już od 2V, akceptuje asymetryczne zasilanie a zakres napięć wejściowych obejmuje (bodaj) oba napięcia zasilania. Ponadto ma małą wartość prądu zasilania (741 sporą). Do tego tylko jeden układ o 8 nóżkach i parę elementów biernych = oszczędność miejsca.

Wszystkie te układy kontrolują napięcie wejściowe a nie jego zmianę. Co gorsza przy tych elementach stabilność pomiaru będzie kiepska - dioda mało stabilna. Sprawdź, czy możesz stosować detekcję skoku napięcia. To byłoby pewniejsze a i prostsze. Wystarczy na jedno wejście podać sygnał przefiltrowany (RC - całkujący) a na drugie CR różniczkujący i gotowe.

Gdybyś jednak się zdecydował na v2, to ten konkretny schemat można co najwyżej potraktować jako szkic koncepcji, który (moim zdaniem) wymaga wielu poważnych zmian. Zresztą v1 i v3 także...

0
  • #13 15 Cze 2016 10:12
    DAMNIEW
    Poziom 9  

jega napisał:

Gdybyś jednak się zdecydował na v2, to ten konkretny schemat można co najwyżej potraktować jako szkic koncepcji, który (moim zdaniem) wymaga wielu poważnych zmian.

ok JEGA
    zakładam że V2
    czy jesteś w stanie nanieść poprawki na ten schemat, na podstawie którego mogę to zbudować

0
  • #14 15 Cze 2016 10:36
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Zgadzam sie z kolega JEGA zaproponowane uklady to szkic koncepcji, nie mneij chyba niewiele wiecej tu potrzeba do tego konkretnego zastosowania - moze kolega DAMNIEW rozwinie co wlasciwie ma ten uklad realizaowac po co te 20ms w elektronarzedziu ?
    D1 to dioda referencyjna lub zenerka przykladowo 3.9V, za pomoca R3 ustawiasz napiecie przelaczania, C4 to filtr zasilania 100n jak najblizej ukladu scalonego. 741 to slaby przyklad zastosowalem poprostu pierwszy OA z biblioteki.
    Pozdrawiam

0
  • #15 15 Cze 2016 11:05
    DAMNIEW
    Poziom 9  

urządzenie to to osadzak gazowy firmy "no name" do wbijania gwoździ w konstrukcję stalową
    mam dwa w tym jeden uszkodzony, szkoda wyrzucić, więc chce uruchomić drugi, i potrzebuje taki układ, w oryginale wszystko zalane jest w żywicy, i nie dało się zobaczyć co jest w środku bez uszkodzenia

20ms to czas otwarcia elektrozaworu, który musi odmierzyć konkretną dawkę gazu, coś jak wtrysk gazu, jeśli dawka będzie za mała to urządzenie nie zadziała( nie dobije gwoździa do końca), jeśli za duża to może dojść do rozerwania urządzenia ( bo znam taki przypadek że człowiek stracił 2 przednie zęby)

0
  • #16 16 Cze 2016 00:12
    DAMNIEW
    Poziom 9  

PROSZĘ O WYJAŚNIENIE ZASADY DZIAŁANIA TAKIEGO UKŁADU 2 TRANSOPTORÓW,
    potrzebuję zbudować przełącznik o określonych parametrach potrzebuję zbudować przełącznik o określonych parametrach potrzebuję zbudować przełącznik o określonych parametrach potrzebuję zbudować przełącznik o określonych parametrach
    Wydaje mi się że:
    1- (-)zasilania
    2- (+)zasilania
    3- wy1
    4- wy2

Linia "2" to (+)plus i zasila diody dolnego i górnego transoptora połączone szeregowo a "1" to (-)minus, wciskam przesłonę transoptora górnego to na linii "4" pojawia się napięcie, i analogicznie dolny to linia "3"

Bo sygnał sterujący chciałem zabrać z kolektora górnego fototranzystora linia "4" i "1", a to tam właśnie zmienia się napięcie, wyłączony = 3,28v, włączony = 2,94v
    Proszę o poprawę jeśli się myję

0
  • #17 16 Cze 2016 13:24
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    najpierw znalazlem maly blad w moim ukladzie, jak narazie wykrywa on zmiane napiecia WE z 3.28V na wyzsza a ty potrzebujesz wykryc obnizenie napiecia, ale to nie jest wielki problem zamien miejscami koncowki (+) i (-) pierwszego komparatora od lewej. Czyli elementy R5 ma is do koncowki 3 (+) a R1/R2 do koncowki 2 (-) dla wersji V2.
    Wracajac do twojego pytania, wnoskujac z zalaczonego schematu 1 to masa, gdy na 2 podasz odpowiednie napiecia oba transotory sie "otworza" (zaleznie od przeslony) i do masy zewra odpowiednio koncowki 3 i 4. czemu taki uklad - z jakiegos powodu obwody 3 i 4 sa rozdzielone. Roznica spadku napiecie jest dosc mala na otwartym transoptorze.
    Pozdrawiam

0
  • #18 16 Cze 2016 13:51
    jega
    Poziom 24  

DAMNIEW napisał:
    bo sygnał sterujący chciałem zabrać z kolektora górnego fototranzystora linia "4" i "1",
    a to tam właśnie zmienia się napięcie, wyłączony = 3,28v, włączony = 2,94v
    proszę o poprawę jeśli się myję
    Nie mam czasu na dłuższą analizę, więc tylko krótka sugestia. Sprawdź, czy jak się to zmienia ze zmianą napięcia baterii. Być może lepiej byłoby jako odniesienie brać inne napięcie, niż masa. Może napięcie baterii właśnie?

Najpewniej jednak było wykrywać właśnie skok napięcia a nie jego poziomo. Skok będzie występował zawsze a jego poziom pozostanie względnie stały. Przy wartości 0,3V jego detekcja jest banalnie prosta. Tak jak pisałem - uśredniona wartość na oba wejścia, na jedno podać impuls przez układ różniczkujący, drugie nieco spolaryzować do masy.

0
  • #19 17 Cze 2016 12:50
    jega
    Poziom 24  

DAMNIEW napisał:
    czy jesteś w stanie nanieść poprawki na ten schemat, na podstawie którego mogę to zbudować
    Jeżeli dokładność impulsu nie jest krytyczna, to najprostszy układ może wyglądać tak:

Edytuj

Kondensator C1 gwarantuje stabilność napięcia na wejściu odwracającym. Na wejściu nieodwracającym normalnie napięcie jest zawsze nieco wyższe, o stadek na R2. Gdy jednak wystąpi skok napięcia na We przez C2 zostanie on wprost podany na wejście nieodwracające więc przy spadku wejście to znajdzie się na niższym potencjale niż odwracające, co spowoduje że wyjście przełączy się w stan niski.

Po czasie zależnym od stałej czasowej R2C2 i spadku napięcia odłożonym na R2 (regulacja!) napięcia te wyrównają się i komparator z powrotem przełączy się w stan wysoki na wyjściu.

Wartości są orientacyjne, ale z grubsza sensowne. Wyjście komparatora jest typu OC więc R4 ma tylko przykładowy charakter - w zależności od potrzeb można różnie rozwiązać powiązanie z resztą układu. Komparator jest podwójny, ale druga połowa pozostaje niewykorzystana w tym układzie.

Zaletą jest prostota i mała liczba elementów, wadą wrażliwość długości generowanego impulsu od wielkości skoku napięcia na We.

O ile miejsce jest ograniczone można zwiększyć 10x wartości R1, R2, R3 przy jednoczesnym zmniejszeniu 10x C2 - z pewnością będzie miał mniejsze gabaryty, ale układ będzie nieco bardziej wrażliwy na zakłócenia.

Alternatywą jest wykorzystanie obu połówek LM393, wygenerowanie na pierwszej (w analogicznym układzie) impulsu sporo dłuższego od wymaganego a na drugim (w podobnym układzie) właściwego impulsu o precyzyjnie ustalonym czasie. Zaletą jest stała, niezależna od skoku napięcia długość impulsu, wadą większa liczba elementów.

0
  • #20 05 Sie 2016 09:28
    DAMNIEW
    Poziom 9  

dziękuje wszystkim za pomoc i poświęcony czas,
    niestety urządzenie nie zostało zbudowane przez złe założenie zasady współdziałania z elektronarzędziem,
    myślę że temat raczej się nikomu nie przyda więc jeśli to możliwe to proszę moderatora o usunięcie całego tematu by nie zaśmiecać forum

0
  Szukaj w 5mln produktów