Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa, podlewanie krzewów

szejmas 13 Jun 2016 17:10 1131 8
Optex
    szejmas
    Level 6  
    Witam. Muszę okresowo wspomóc działkę z krzewami w wodę. Do podlania około 200m2, i odległość od studni około 250 metrów. Najlepszym rozwiązaniem była by zatapialna pompa, tylko że musi podać wodę na około 6m do góry i przetłoczyć na tak długim odcinku, gdzie chciał bym zakończyć zraszaczem. Aby zminimalizować koszta, to myślę o małej średnicy przewodu. Czy przewodem 1,2 cala na takim odcinku da radę zasilić pompa zatapialną przynajmniej 2 zraszacze?. Jakiej pompy szukać szukać, jaki przewód stosować - średnica?
  • Optex
    vodiczka
    Level 43  
    Zraszacz zraszaczowi nierówny ale dla podania wody na odległość 250 m 1/2 cala na dwa zraszacze to moim zdaniem zdecydowanie za mało.
    Pompa o wysokości podnoszenia minimum 60m.
    Jeżeli ma być ekonomicznie należy wykonać stosowne obliczenia.
    Nigdy nie przesyłałem wody na taką odległość ale już przy 40 mb 1/2 calowego przewodu i pompie membranowej o wysokości podnoszenia 60m, zatopionej 8 m poniżej poziomu terenu, tempo wypływu wody nie było imponujące natomiast tuż przy studni (po rozpięciu złączki) woda tryskała silnym strumieniem.
  • Optex
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    To zależy jaka gleba i krzewy= ile wody potrzebują . Jeśli tylko można zbudować konstrukcję , to 1-2 1000l zbiorniki a nawet połączone 200l- jak są tańsze itd. . Na dole kranik do regulacji ilości wody wypływającej i wąż perforowany w ziemi - kropelkowe nawadnianie bezpośrednio. Wąż może być nawet stary zużyty podziurawiony to zależy co podlewasz itd. . Albo Taśma kroplująca 100 metrów - emitery (kroplowniki) co 20 cm. Śr. węża - 17 mm. Gr. ścianki - 0,2 mm 42zł - to pierwsze z brzegu:)
    Oczywiście pompa pompuje automatycznie do zbiorników które są nad terenem a później grawitacyjnie:) Nie ma lepszego i tańszego sposobu.
    vodiczka
    Level 43  
    Dobromir pomysłowy wrote:
    Oczywiście pompa pompuje automatycznie do zbiorników które są nad terenem a później grawitacyjnie:) Nie ma lepszego i tańszego sposobu.
    Dobry pomysł Dobromirze :)
    Posadzę borówkę amerykańską, dotychczas odkładałem ten pomysł bo nie jeżdżę na działkę regularnie i obawiałem się suszy.
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    Samo zdrowie :) i różne odmiany( wymagania duże ale do spełnienia w uprawie amatorskiej) a bardzo polecam Jagodę kamczacką mniejsze wymagania. I można prowadzić na skrętce :),no przy większej odległości to telefoniczny bo ma linkę stalową .
    A zbiorniki wiadomo nie po byle czym i wypłukane ! Chyba że gorącą parą pod ciśnieniem ale to już w specjalistycznej maszynie:( . Dobrze jest przykryć je nawet czarną folią , przed UV, wtedy to folia skruszeje a zbiornik nic.
    gharalion
    Level 13  
    Wklepałem Twoje dane do programu służącego do tworzenia modelu hydraulicznego.
    Jeżeli założyć wydajność jednego zraszacza o wydajności 11 l/min, przewód PE100 o średnicy 25mm o współczynniku chropowatości bezwzględnej 0,1 i zakładając, że teren jest zupełnie płaski, a zraszacz będzie pracował na ciśnieniu 2 bar - czyli takim, który pozwoli mu osiągnąć największą efektywność (a zatem największy zasięg podlewania) potrzebowałbyś pompę, która przy wydatku 11l/m osiągnie wysokość podnoszenia 28,67m
    vodiczka
    Level 43  
    gharalion wrote:
    Wklepałem Twoje dane do programu służącego do tworzenia modelu hydraulicznego.

Czy możesz dać link do tego programu?
    Jeżeli program jest niedostępny w sieci to podaj czy wysokość podnoszenia 28,67m uwzględnia podnoszenie ze studni (6 m) czy tylko przepływ poziomym odcinkiem przewodu o długości 250m i średnicy 25mm.
    Dalej - jeżeli zakładasz wydajność zraszacza 11l/min to wydatek pompy 11l/min jest zbyt mały.
    W założeniu ma zasilać przynajmniej dwa zraszacze (post #1)
    gharalion
    Level 13  
    Program nazywa się Epanet2, do ściągnięcia ze strony Narodowej Agencji Ochrony Środowiska US całkowicie za darmo. ;)

Model uwzględnia podnoszenie ze studni (6m). Z własnego doświadczenia jednak ułożyłem model na jeden zraszacz - na powierzchnię 200m2 wystarczy w zupełności średniej klasy zraszacz typu Gardena Aquazoom.
    vodiczka
    Level 43  
    Dziękuję.
    Przyjmując wymóg autora tematu (2 zraszacze) to moja propozycja "na czuja" wyboru pompy o minimalnej wysokości podnoszenia 60m była poprawna, natomiast nie byłem pewien czy wystarczy wąż 1 calowy czy dać 5/4 cala.
    Z możliwością zastosowania 1 zraszacza lekko mnie zaskoczyłeś, nie jestem na bieżąco w zraszaczach Gardeny a 200 m² to ok. 14mx14m ale również 20mx10m lub ok. 29mx7m :)