Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa, podlewanie krzewów

13 Cze 2016 17:10 969 8
  • Poziom 6  
    Witam. Muszę okresowo wspomóc działkę z krzewami w wodę. Do podlania około 200m2, i odległość od studni około 250 metrów. Najlepszym rozwiązaniem była by zatapialna pompa, tylko że musi podać wodę na około 6m do góry i przetłoczyć na tak długim odcinku, gdzie chciał bym zakończyć zraszaczem. Aby zminimalizować koszta, to myślę o małej średnicy przewodu. Czy przewodem 1,2 cala na takim odcinku da radę zasilić pompa zatapialną przynajmniej 2 zraszacze?. Jakiej pompy szukać szukać, jaki przewód stosować - średnica?
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    Zraszacz zraszaczowi nierówny ale dla podania wody na odległość 250 m 1/2 cala na dwa zraszacze to moim zdaniem zdecydowanie za mało.
    Pompa o wysokości podnoszenia minimum 60m.
    Jeżeli ma być ekonomicznie należy wykonać stosowne obliczenia.
    Nigdy nie przesyłałem wody na taką odległość ale już przy 40 mb 1/2 calowego przewodu i pompie membranowej o wysokości podnoszenia 60m, zatopionej 8 m poniżej poziomu terenu, tempo wypływu wody nie było imponujące natomiast tuż przy studni (po rozpięciu złączki) woda tryskała silnym strumieniem.
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    To zależy jaka gleba i krzewy= ile wody potrzebują . Jeśli tylko można zbudować konstrukcję , to 1-2 1000l zbiorniki a nawet połączone 200l- jak są tańsze itd. . Na dole kranik do regulacji ilości wody wypływającej i wąż perforowany w ziemi - kropelkowe nawadnianie bezpośrednio. Wąż może być nawet stary zużyty podziurawiony to zależy co podlewasz itd. . Albo Taśma kroplująca 100 metrów - emitery (kroplowniki) co 20 cm. Śr. węża - 17 mm. Gr. ścianki - 0,2 mm 42zł - to pierwsze z brzegu:)
    Oczywiście pompa pompuje automatycznie do zbiorników które są nad terenem a później grawitacyjnie:) Nie ma lepszego i tańszego sposobu.
  • Poziom 43  
    Dobromir pomysłowy napisał:
    Oczywiście pompa pompuje automatycznie do zbiorników które są nad terenem a później grawitacyjnie:) Nie ma lepszego i tańszego sposobu.
    Dobry pomysł Dobromirze :)
    Posadzę borówkę amerykańską, dotychczas odkładałem ten pomysł bo nie jeżdżę na działkę regularnie i obawiałem się suszy.
  • Poziom 20  
    Samo zdrowie :) i różne odmiany( wymagania duże ale do spełnienia w uprawie amatorskiej) a bardzo polecam Jagodę kamczacką mniejsze wymagania. I można prowadzić na skrętce :),no przy większej odległości to telefoniczny bo ma linkę stalową .
    A zbiorniki wiadomo nie po byle czym i wypłukane ! Chyba że gorącą parą pod ciśnieniem ale to już w specjalistycznej maszynie:( . Dobrze jest przykryć je nawet czarną folią , przed UV, wtedy to folia skruszeje a zbiornik nic.
  • Poziom 13  
    Wklepałem Twoje dane do programu służącego do tworzenia modelu hydraulicznego.
    Jeżeli założyć wydajność jednego zraszacza o wydajności 11 l/min, przewód PE100 o średnicy 25mm o współczynniku chropowatości bezwzględnej 0,1 i zakładając, że teren jest zupełnie płaski, a zraszacz będzie pracował na ciśnieniu 2 bar - czyli takim, który pozwoli mu osiągnąć największą efektywność (a zatem największy zasięg podlewania) potrzebowałbyś pompę, która przy wydatku 11l/m osiągnie wysokość podnoszenia 28,67m
  • Poziom 43  
    gharalion napisał:
    Wklepałem Twoje dane do programu służącego do tworzenia modelu hydraulicznego.

Czy możesz dać link do tego programu?
    Jeżeli program jest niedostępny w sieci to podaj czy wysokość podnoszenia 28,67m uwzględnia podnoszenie ze studni (6 m) czy tylko przepływ poziomym odcinkiem przewodu o długości 250m i średnicy 25mm.
    Dalej - jeżeli zakładasz wydajność zraszacza 11l/min to wydatek pompy 11l/min jest zbyt mały.
    W założeniu ma zasilać przynajmniej dwa zraszacze (post #1)
  • Poziom 13  
    Program nazywa się Epanet2, do ściągnięcia ze strony Narodowej Agencji Ochrony Środowiska US całkowicie za darmo. ;)

Model uwzględnia podnoszenie ze studni (6m). Z własnego doświadczenia jednak ułożyłem model na jeden zraszacz - na powierzchnię 200m2 wystarczy w zupełności średniej klasy zraszacz typu Gardena Aquazoom.
  • Poziom 43  
    Dziękuję.
    Przyjmując wymóg autora tematu (2 zraszacze) to moja propozycja "na czuja" wyboru pompy o minimalnej wysokości podnoszenia 60m była poprawna, natomiast nie byłem pewien czy wystarczy wąż 1 calowy czy dać 5/4 cala.
    Z możliwością zastosowania 1 zraszacza lekko mnie zaskoczyłeś, nie jestem na bieżąco w zraszaczach Gardeny a 200 m² to ok. 14mx14m ale również 20mx10m lub ok. 29mx7m :)