Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 64+ symulacja obecności domowników

lukzak2298 14 Cze 2016 10:28 900 6
  • #1 14 Cze 2016 10:28
    lukzak2298
    Poziom 18  

Witam
    Namiastka smarthouse na Integra 64. Podłączone 24 wyjścia (oświetlenie w całym domu). Wiem że temat był poruszany, ale wszystkie są archiwalne i żaden nie jest tak naprawdę rozwiązany.

Jak zrobić symulację obecności domowników: zapalane w losowych odstępach czasu na losową długość czasu (ale tylko w godzinach od zmierzchu do północy) gdy czujnik zmierzchu wskazał noc i tylk ogdy sentrala jest w czuwaniu.

Wszędzie piszą że losowość odpada. Czy napewno?

Pozostałe rzeczy wiem jak zrobić, ale przeraża mnie ile do tego trzeba zużyć zasobów / wyjść. Czy naprawdę niema nic bardziej optymalnego?

No i jeszcze na koniec jedna sprawa, teraz mam skonfigurowane wszystkie wyjścia obsługujące oświetlenie jako przełączniki bistabilne. Jak bym chciał sterować tym oświetleniem poprzez timer w trybie czuwania to to wyjście muszę zamienić na OR?

Pozdrowienia

0 6
  • #2 14 Cze 2016 17:06
    tadzmierz
    Poziom 17  

Witam
    Proponuję zapoznać się z artykułami:
    1. Radioelektronik 5/1993 - "Symulator obecności w domu"
    2. Elektronika dla Wszystkich 10/98 "Włącznik zmierzchowy- symulator obecności domowników"http://elportal.pl/pdf/k07/34_08a.pdf
    Tadzmierz

0
  • #3 15 Cze 2016 10:49
    lukzak2298
    Poziom 18  

A jak to się ma do mojego hardware?

0
  • #4 15 Cze 2016 12:49
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Na pewno w integrze nie ma żadnej funkcji, która wprowadzi "losowość". Samo kombinowanie też będzie mało eleganckie, bo wszystko co się dzieje w integrze - dzieje się wg ściśle określonych mechanizmów.

To, co może być motorem napędowym do wytworzenia losowości to fakt, że raz czujka widzi ruch o 19:53 a raz o 22:21 itd.
    Ten fakt można wykorzystać do tego, żeby po zakończeniu działania wyjścia (np. P. MONO, który jest sterowny z czujki), uruchomić inną funkcję (np. zał. czuwanie).
    To wszystko w iloczynie ze wskaźnikiem czuwania, timerem (późne godziny) i ewentualnie sygnałem z czujki zmierzchowej.

Jest to jednak rzeźba, która może zająć sporo zasobów centrali.

0
  • #5 15 Cze 2016 19:52
    reweriko

Poziom 25  

Nie testowałem ale może przekaźnik tego typu pozwoli w połączeniu z logiką na symulację.
    Przekaźnik 40A SSRNC-240B
    Pozdrawiam.

0
  • #6 16 Cze 2016 01:21
    xury
    Poziom 39  

W sieci jest trochę programów na mikrokontrolery na pseudo losowość . Np. zbierając wyniki z ADC
    Ewentualnie podpiąć jakiś impulsator np. do wiatraczka na zewnątrz itp.

0
  • #7 17 Cze 2016 10:05
    lukzak2298
    Poziom 18  

Jakiś pomysł jest, ale niestety z zewnątrz. Trochę wstyd dla Satela, w końcu reklamują się że można Satelem sterować automatykę domową...

Czyli zostają timerki...

0