Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikro instalacja 0,7kW - podłączenie do sieci czy wyspa?

ThisIsLove 14 Cze 2016 13:47 897 2
 • #1 14 Cze 2016 13:47
  ThisIsLove
  Poziom 8  

  Witam, mam 3 panele w sumie 730W miałem instalację wyspową która w zimie bardzo dobrze działała a teraz akumulatory pękają od energii ( nie dosłownie ) Po prostu o 10 już mam je załadowane, resztę dnia marnuje się energia. Powiecie by zwiększyć obciążenie, no tak ale prowadzenie kabli, przedłużek po całym domu i w dodatku chwilowe obciążenia ( np mikrofala czy piekarnik ) zbyt mocno obciążą akumulatory a do tego przetwornica nie da rady. Doszedłem do wniosku że wpiąłbym te 3 panele w sieć domową, zakupiłem na szybko Chiński wynalazek inwerter sieciowy 1kW ale zamiast 600-620W z tych paneli po stracie dawał 400W. Wtedy zacząłem więcej czytać i wyczytałem że wpięcie sobie w gniazdko takiego czegoś u nas jest niezgodne z prawem. Dlatego też chciałbym się zorientować jak wyglądają kwestie podłączenia się w sieć. Planuję kupić micro-inwerter Enecsys SMI-480-60 - na początek jeden, ale co dalej, do gniazdka tego podłączyć nie mogę, sam podłączyć nie mogę ( nie mam uprawnień ) Nie mam licznika dwukierunkowego, w zasadzie nic nie mam poza panelami i planem kupienia micro inwertera sieciowego.

  Czy byłby ktoś tak miły i wytłumaczył mi czy też uświadomił jak to wszystko wygląda? Czy jest w ogóle sens? Wiem że 0,7kW to nie dużo ale tyle wystarczy mi by być praktycznie na zero w słoneczny dzień ( + w nocy pobierana energia z sieci ) najwyżej dorzucę jeszcze jeden by było 1kW.

  Jeśli jest ktoś z okolic Krakowa z uprawnieniami do montażu i nie " bierze " tyle ile firmy to bardzo chętnie skorzystam. Wyspa jest fajna ale nie wystarczająca dla mnie.

  Także co potrzebuję by móc legalnie wpiąć je do sieci. ( Certyfikaty do Enecsys SMI-480-60 są w języku Niemieckim )

  Liczę na wyrozumiałość. Czekam na odpowiedzi, Pozdrawiam, Rafał.

  0 2
 • #2 14 Cze 2016 14:46
  Jan_Werbinski
  Poziom 32  

  Podłącz się do sieci oficjalnie i nie kombinuj. Potem możesz na własne ryzyko testować chińszczyznę, ale elektroniczne liczniki mogą pamiętać pewne parametry i jeśli je przekroczysz to...
  Certyfikat przetłumacz sobie sam przy pomocy Google tłumacza i popraw ręcznie ze słownikiem.
  Nie potrzebujesz nikogo z uprawnieniami do montażu.
  Jedyne co potrzebujesz, to panele i inwerter z certyfikatem w dowolnym języku. Resztę zrobisz sam za darmo + czas.

  0
 • #3 14 Cze 2016 15:04
  ThisIsLove
  Poziom 8  

  Jan_Werbinski napisał:
  Podłącz się do sieci oficjalnie i nie kombinuj.

  Jeśli się podłączę to tylko oficjalnie.
  Jan_Werbinski napisał:
  Potem możesz na własne ryzyko testować chińszczyznę

  Już go zwróciłem, sprawdziłem tylko jak to działa.
  Jan_Werbinski napisał:
  Certyfikat przetłumacz sobie sam przy pomocy Google tłumacza i popraw ręcznie ze słownikiem.

  Certyfikat został wydany 10/11/11r. coś wyczytałem że urządzenia używane mogą być nie starze niż 5 lat ale nie wiem czy podczas ukazywania certyfikatu czy gdy skończy się 5 lat to nie mogę ich używać? Czy zła informacja?
  Jan_Werbinski napisał:
  Nie potrzebujesz nikogo z uprawnieniami do montażu.

  Jak ma mto rozumieć? ZE czyli Tauron przyjedzie i wszystko podepnie tak jak ma być? Bo np. licznik mam w odległości 20m od paneli.
  Jan_Werbinski napisał:
  Resztę zrobisz sam za darmo + czas.

  Sam czyli? Chodzi o zgłoszenia? Jak mam podpiąć inwerter pod sieć? Mi chodzi o to by nadwyżka energii była odsprzedawana jeśli takowa wystąpi bo nie chcę by się marnowała.

  0