Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki radia samochodowego słabo grają

14 Cze 2016 19:10 1587 21
  • Poziom 3  
    Cicho gra, głośnik Creative, radio podłączone jest pod zasilacz komputerowy. Nie mam kaset w domu
  • Poziom 17  
    A jak podłączyłeś kabelki od głośnika? Bo widzę że oba podłączone są obok siebie w gnieździe kostki. Tam są (według schemaciku na radiu) 4 piny, do 4 głośników, a nie 4 piny do dwóch głośników. Głośnik podłącza się jednym kablem do jednego z pinów, a drugim kablem do masy.

Moderowany przez Artur k.:

Wzmacniacz mocy w radiu samochodowym pracuje w układzie BTL, absolutnie nie wolno głośnika podłączać do masy! Grozi to uszkodzeniem głośnika (napięcie ok 6VDC na wyjściu) oraz końcówki mocy w radiu (zwarcie do masy przez cewkę głośnika)!

Dodano po 2 [minuty]:

A marka głośnika nie ma znaczenia, pytałem o impedancję, ale na razie przyjmijmy że jest okej, bo raczej nie będzie niższa niż 4ohm
  • Poziom 34  
    Czy gra na wszystkich wyjściach głośnikowych tak samo?
    Podłącz inny głośnik. Może z tym jest coś nie tak.
  • Poziom 3  
    Są 2 wejścia na których gra trochę głośniej a na pozostałych 2 ciszej. Próbowałem na głośnikach mniejszych i większych ale efekt jest taki sam.
  • Poziom 43  
    sherman34 napisał:
    Tam są (według schemaciku na radiu) 4 piny, do 4 głośników, a nie 4 piny do dwóch głośników. Głośnik podłącza się jednym kablem do jednego z pinów, a drugim kablem do masy.
    Nie wprowadzaj w błąd. Każdy głośnik ma swoje gniazdo dwupinowe.
  • Poziom 3  
    To rozkręcać?
  • Poziom 34  
    Może nie spalona. Trzeba sprawdzić jaka tam siedzi, pobrać aplikacje, zmierzyć jej zasilanie i sprawdzić sygnały wejściowe z przedwzmacniacza. Wymienić kondesatory na wyjściach końcówki.
  • Poziom 38  
    Najpierw niech zdejmie obudowę i zobaczy cz na płycie niema upalonych podzespołów.
    Potem sprawdzić według schematu jaki to konkretnie element i ewentualna wymiana na sprawny.
  • Poziom 43  
    Jakie jest oznaczenie na układzie scalonym przymocowanym do boku radia?
  • Poziom 43  
    Spróbuj znaleźć drugą wtyczkę i podłącz drugi głośnik do tej samej strony (STRONY - nie gniazda!).
    Wtyczki są do dostania.
  • Poziom 3  
    to nic nie dało
  • Poziom 43  
    Więc należy się przyjrzeć samym wzmacniaczom mocy i elementom wokół nich.

Możesz prześledzić drogę od gniazda wyjściowego do US po ścieżkach. Na wyjściu (szeregowo z sygnałem na głośniki) powinny być kondensatory, o których pisał Kol. rnb_bolii .
    Proponuję posiłkować się przy tym aplikacja dla tego układu :
    http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheets/208/61256_DS.pdf
  • Poziom 34  
    Możesz sobie złożyć taką prostą sondę zrobioną zesłuchawki i kondensatora, by sprwdzić sygnał wejściowy (in) na LM2005T-M.
  • Poziom 3  
    Włożyłem kasetę i gra o wiele głośniej. Co może być przyczyną słabego grania na falach radiowych?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    seba21928 napisał:
    Włożyłem kasetę i gra o wiele głośniej. Co może być przyczyną słabego grania na falach radiowych?

Przyczyn morze być bardzo wiele...
    Za pewnie nie posiadasz wystarczającej wiedzy tak więc proponuję zanieść sprzęt do serwisu.

Jeśli czujesz się na siłach to opisz wszystkie układy scalone, a najlepiej zrób dokumentację w formie zdjęć (dobrej jakości) Bez tego trudno będzie tobie pomóc.