Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router TP-Link TL-MR3420 i modem Huawei E3372

14 Cze 2016 21:19 2745 10
  • Poziom 5  
    Witam tak jak w temacie zakupiłem sobie te oto dwa urzadzenia Router TP-Link TL-MR3420 i modem Huawei E3372 z myśla o tym aby mieć dostep do mobilnego internetu, lecz mam kilka pytań modem huawei bedzie posiadał simlocka ? Kupiłem go używanego pochodzi z jednej z ofert plusa, i nie jestem pewnien czy jeżeli włoże karte z innej sieci on ją obsłuży. Kolejna kwestia, ten modem bedzie wspolpracował ze zwykła karta sim której używam w smartfonie z wykupionym pakietem internetowym? Kolejne pytanie, jeżeli wziałbym internet w play na umowe, z sama karta sim bez sprzetu, to play korzystał by w ramach roamingu z innych sieci dostarczając internet czy musi on pracować tylko na swojej pleyowskiej sieci ? Kolejne pytanie, co bedzie bardziej korzystniejsze wziasc abonament ( rozwazam play i plus najlepszy zasieg w mojej okolicy ) czy celować w jakieś startery kupione w kiosku np RBM ? Potrzebuje chociaż 30 gb internetu miesiecznie pozdrawiam wszyskich.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    E3372 z Plusa to wersja s-153 HiLink bez simlocka. Obsłuży wszystkie sieci, współpracuje z kartami SIM głosowymi z pakietem internetowym i kartami data. W Play nie bierze się oferty internetowej tylko SIM bo jest nieopłacalna, Karty data( internetowe) nie działają w roamingu krajowym. korzystają tylko z sieci własnej LTE i 3G Play. Karty głosowe na 3G korzystają z roamingu krajowego a na LTE tylko z sieci własnej. w Play korzysta się ze starterów RBM II new , taki z puszką za 9 zł. W taryfie RBM na kartę można mieć usługę Darmowy Internet LTE bez limitu za 0-5 zł/m-c. w Plusie bierze się ofertę ze sprzętem, najlepiej w promocji SmartDom( rabat 50% dla abonentów Plusa lub TV Sat z CP). Co jakiś czas są promocje z podwojonym transferem np. 100GB za 59,99 ( 30 zł w SmartDom) z E5186 za 3 zł. Ostatnia skończyła się 6.06.2016 > Sam router wart 600 zł. Na koniec pominę milczeniem ten zestaw MR-3420v2 z E3372. Dobrze że modem chociaż HiLink to jakoś to będzie działać. Oczywiście przy dodatkowym zasilaniu modemu i najlepiej ze zmienionym OFW na alternatywne, Pozostaje jeszcze kwestia zasięgu LTE lub 3G w Play( Plusie) i ewentualna antena zew. na wybrane pasmo. Robiłeś jakieś testy?
  • Poziom 5  
    Dlaczego milczeniem, router ma mi posłużyc tylko za rozsyłanie wi fi na nie duzej odległości :). W moim miejscu zamieszkania tell wykrywa mi sieci z t mobile orange i play ( h , h+ ) a LTE u Plusa, zasieg w tell w granicach 2,3 kresek nie wiem ile to decybeli, chce ogarnac karte z plusa z lte i zrobic pomiar predkosci bo obecnie w moim tell mam playa, na ktorym osiagam na H coś koło 10mb/s. Ten RBM działa tylko w zasiegu sieci LTE ?

Edit, wspomniales coś o dodatkowym zasilaniu modemu, czyli jezeli wepne go do usb routera nie bedzie on działał ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Poczytaj jak "działa" MR-3420v2 z modemami LTE. Modemy LTE pobierają około 0,7A prądu , szczególnie przy słabym sygnale i dużych prędkościach. USB w routerze daje tylko 0,5A, stąd do zasilania modemu stosuje się dodatkowo zasilanie np. aktywny HUB z zasilaczem 2A. Ten router jest za słaby sprzętowo i ma za mało pamięci do obsługi modemów LTE, szczególnie tych w wersji zwykłej. Z HiLinkami jakoś działa bo modem HiLink odwala całą robotę związaną z połączeniem LTE. Lepiej działa też z alternatywnym softem Gargoyle( wymaga odpowiedniej konfiguracji pod HiLinka). Ogólnie przy pracy z dużymi prędkościami LTE i po WiFi potrafi zrywać połączenie lub resetować modem. Jaka to lokalizacja, darmowy internet na RBM działa tylko na LTE.
  • Poziom 5  
    Wólka Husińska 43, musiałbym jeszcze potestować to może i LTE z playa bym złapał.
  • Pomocny post
    LTE w Plusie masz z sieci LTE800Sferii w Krasnobrodzie. Na LTE800 zasięg większy ale Sferia ma tylko 5MHz Pasma z MIMO co przekłada się na teoretyczny DL do 37,5Mb/s. W praktyce jest dużo mniej. Szybko nie będzie, do BTS-a 6-7 km przez las więc potrzebna 2x antena na 800MHz. W tej samej lokalizacji BTS LTE1800Play, na 1800MHz zasięg mniejszy ale Play ma 10MHz pasma z MIMO i DL do 75Mb/s. Testy w pobliżu BTS-a pokażą ile jest w praktyce. Na telefonie zrób je z lartą Play na zewnątrz i w pobliżu Krasnobrodu. Po testach można próbować połączenia na modemie/routerze z anteną Dual LTE na 1800MHz. Inny BTS Play to Józefów, tu działa też LTE1800 ale jest też pozwolenie na LTE800. Wg. mapy zasięgu Play LTE kończy się w twojej okolicy ale na skutecznej antenie na 1800MHz są szanse na LTE. Zrób tez testy prędkości Plusa na zewnątrz i w Krasnobrodzie( pokażą obciążenie BTS-a).
  • Poziom 5  
    Moj znajomy ma plusa lte antena logartmiczna z dwoma kablami podpieta pod modem huawei e3372 i osiaga sygnial 75-77db przy prędkości okolo 10mb/s ping 30-40 nakierowana na nadajnik w łuszczaczu. W krasnobrodzie play na tell osiagam na speed tescie cos kolo 40mb/s. Dzis po poludniu pochodzę i posprawdzam. Obecnie mam lokalna radiowke z downloadem 70kb/s co jest smiechem na sali za cene 30 na miesiac. Wiec nawet 5mb/s by mnie zadowolilo

Edit. Do testow polecasz jakas apke na androida czy po prostu przelanczac w ustawieniach tell sieci i sprawdzac na speed tescie ? :) Router TP-Link TL-MR3420 i modem Huawei E3372 Router TP-Link TL-MR3420 i modem Huawei E3372 ciezko mi telefonem zlapac lte z playa mysle ze antena by cos pomogła. Jak widac w mojej lokalizacji to najlepiej przedstawia sie plus
  • Pomocny post
    Widać , ze kolega nie ma zielonego pojęcia nie tylko o antenach ale o zasięgu Plusa i BTS-ach w pobliżu z których korzysta Plus. W Łuszczaczu znajduje się BTS LTE1800 ale Play(zresztą nie działający) i antena nie dosyć, że słaba(na 800MHz ma zysk około 5-6 dBi a z kablem 10m zostanie może ze 2-3dBi) to jeszcze skierowana nie wiadomo po co na BTS Play. Plus korzysta z LTE800Sferii więc nic dziwnego, że zasięg najlepszy. Play ma w Krasnobrodzie tylko LTE1800 więc jest słabo bez anteny. Najbliższe pozwolenie na LTE800 Play w Józefowie póki co nie działa.
  • Poziom 5  
    Celowalismy jego antena w rozne strony i najlepszy sygnal usyskslismy wlasnie kierujac na luszczacz. Problemem sa tez wzniesienia które otaczaja miejscowosc praktycznie z każdej strony. Jaka antene bys mi polecil ? Na ktorej zlapie lte z play byla by ona oczywiscie w najwyższym punkcie domu. A moze plus ma jakas oferte na karte z nielimitowanym lte ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Plus korzysta na LTE z dwóch sieci. Szybsza ale o mniejszym zasięgu to LTE1800Aero2, tutaj 20MHz pasma z MIMO pozwala na teoretyczny DL do 150Mb/s. w praktyce dużo wolniej a prędkość zależy od parametrów sygnału, dosyłu do BTS-a i obciążenia na BTS-ie. Wolniejszy o większym zasięgu to LTE800Sferii, tu tylko pasmo 5MHz ponoć w MIMO co pozwala na teoretyczny DL do 37,5Mb/s. W praktyce jak osiągniesz połowę to będzie maks. Pozwolenia na LTE1800Aero2 znajdują się w Suścu i Józefowie, trudno powiedzieć czy działają. Sferia ma pozwolenia na LTE800 w Krasnobrodzie i Suścu. Z tym drugim prawdopodobnie się łączysz kierując tą antenę do wszystkiego czyli do niczego na Łuszczacz( ma szeroki kąt promieniowania 90 stopni w poziomie i łapie Susiec). Szybko pewnie nie jest. W Plusie dysponując E3372s-153HiLink zaczyna się od pobrania i instalacji http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Następnie modem umieszczasz w komputerze i logujesz się w programie na niego pod adresem 192.168.8.1 Program pokaze parametry sygnału LTE, pokazuje też Global Cell ID czyli w systemie szesnastkowym to ID pozwolenia z UKE dla Plusa. I co najważniejsze pozwala wymusić pasmo LTE800 i LTE1800. Najpierw sprawdzasz parametry LTE1800 Aero2 i prędkości po kolei ustawiając antenę na Józefów i Susiec. Potem zmieniasz na pasmo LTE800 i sprawdzasz BTS-y Susiec i Krasnobród kierując antenę na nie. W ten sposób mamy pełny obraz które BTS-y i jak działają na LTE w Plusie. Jeśli LTE1800Aero2 w Suśću, Józefowie zapewni lepsze prędkości niż LTE800Sferii a z reguły tak jest to można pokusić się o zakup anteny dualnej na 1800MHz, sprawdzonej i skutecznej. Testy LTE1800Aero2 jeśli BTS-y Susiec , Józefów są czynne można zrobić też w ich pobliżu aby sprawdzić jakie zapewniają prędkości przy prawidłowych parametrach sygnału LTE. Co do Play to pewne jest działanie LTE1800 na BTS-ach Krasnobród i Józefów. Play ma 10MHz pasma z MIMO na LTE1800 co przekłada się na DL do 75Mb/s. Na LTE800 ma tylko 5MHz pasma z MIMO i DL do 37,5Mb/s. Testy tak samo jak dla Plusa, po kolei wymuszasz LTE1800 w LTEWatcH i kierujesz antenę na Krasnobród i Józefów. skorzystaj póki co z tego logarytmicznego tłumika. ( na LTE1800 ma właściwie 0 zysku ale przeniesie punkt poboru sygnału na zewnątrz). LTE800 sprawdzasz na kierunku Józefów. Jeśli wybierzesz LTE1800 to antena Dual LTE1800MHz o zysku 15dBi z Cybertecha lub 17dBi z Sorensena. Kable jak najkrótsze , maksimum 10m..
  • Poziom 5  
    Bede robil testy i wyniki dodawal do tego.posta dobrze rozumiem ze ta antena dual lte pracuje tylko i wylacznie w pasmie 1800 ? Pozycze ta logartmiczna i bede szukal sygnalu bo ona lapie różne czestotliwosci