Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szlifierka ręczna do gipsu - jaką konstrukcję wybrać

sunlux 14 Jun 2016 22:22 10662 7
    sunlux

Level 20  
    Witam,

czy ktoś z kolegów ma doświadczenie przy wyborze ręcznej szlifierki do gipsu?

Cel to szlifowania wyprawek po położeniu kabli. Raczej nie będzie potrzeby szlifowania całych ścian do czego służą "żyrafy"...

Konkretnie chodzi o to jaką konstrukcję wybrać:

Taką jak typowa szlifierka kątowa:

Czy taką z silnikiem centralnie:

Która z tych konstrukcji będzie lepsza do takich wyprawek aby gwarantowała mniejsze drgania i lepszy uchwyt ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Parowy
    Level 22  
    Witaj.
    Istotna jest: waga i regulacja obrotów. Drgania zawsze będą - nie przyczepisz krążka ściernego idealnie - przy mniejszych obrotach będą mniejsze ale i mniej materiału zbierzesz.
    Co do uchwytu - raczej pierwsza opcja - przy założeniu że będzie się przysysać (z reguły producenci podają taką informację).
    W takim układzie, przy szlifowaniu ścian (zaprawek na ścianach) wystarczy lekko dołożyć maszynę do płaszczyzny i "sterować" a docisk realizuje się sam.
    Przydaje się też ruchoma głowica.

Zawodowo używam "żyrafy", najlżejsza jaką znalazłem, głowica ruchoma, silnik na ramie, rama teleskopowa, producent bodajże Pansam. Szału nie ma, ale swoje zadanie spełnia wzorowo.

Oczywiście o odsysaniu nie wspominam, to jest oczywista oczywistość.

Pozdrawiam
    sunlux

Level 20  
    Dziękuje Parowy za odpowiedź.

Mi również bardziej leży w ręce pierwsza wersja typu "szlifierka kątowa".

Do odsysania używam Starmixa ISP iPulse ARDL-1635 więc raczej nie powinno być problemów. Worki z włókniny wielowarstwowej.

Przeglądam wiele aukcji na znanym serwisie aukcyjnym i nigdzie nie widzę informacji, że szlifierka będzie się przysysać do podłoża. Wstępnie patrzyłem w cenie od 300-400zł ale droższa też wchodzi w grę.
    Parowy
    Level 22  
    sunlux wrote:
    nigdzie nie widzę informacji, że szlifierka będzie się przysysać do podłoża

Możliwe że coś się zmieniło w tym względzie, swoją szlifierkę kupowałem około 4 lata temu, wtedy to był atut.

W gruncie rzeczy, przy dobrym odkurzaczu chyba każda będzie się przysysać.

Czemu celujesz w małe szlifierki? Rzadko kiedy prowadzisz przewody przy suficie?
    sunlux

Level 20  
    Parowy wrote:
    sunlux wrote:
    nigdzie nie widzę informacji, że szlifierka będzie się przysysać do podłoża

Możliwe że coś się zmieniło w tym względzie, swoją szlifierkę kupowałem około 4 lata temu, wtedy to był atut.

W gruncie rzeczy, przy dobrym odkurzaczu chyba każda będzie się przysysać.

Czemu celujesz w małe szlifierki? Rzadko kiedy prowadzisz przewody przy suficie?

Zazwyczaj malarz szpachlował moje prace a teraz sam muszę sobie poradzić.
    Rzeczywiście teraz mam prawie wszystko wykonane przy podłodze (około 30cm...).
    Te szlifierki ręczne o których myślałem i tak mają tarcze i papier 225mm jak w żyrafach.
    Ale wczoraj jeszcze sobie tak myślałem, że jeśli tarcza/papier i tak ma mieć tradycyjną wielkość 225mm to czy nie lepiej dołożyć 100-200zł i już kupić żyrafę?
    Jeśli podciśnienie przyciągnie ją do ściany i wyszlifuje bruzdy po kablach na gniazdka to te kilku bruzd pionowych i poziomych przy suficie pójdzie mi łatwiej bez drabiny.

Z takich tanich żyraf myślałem o MN-93-225 MODECO w znanej sieci handlowej... bo łatwiej wymienić/reklamować, ma 2 lata gwarancji choć tylko 1500 maksymalnie obrotów. Ale ma poręczną walizkę.
    Jeszcze poszukam innego modelu z większa mocą i wyższym zakresem obrotów.

Możesz mi coś polecić z żyraf ?
    Parowy
    Level 22  
    Raport :)

Póki co z marketowych: ciastorama nic ciekawego, ooobi i leroj merlin już lepiej.

Tutaj bodajże oobi

Identyczne były w leroju, najbardziej leżała mi ta droższa, jakoś tak lepiej wyważona, walizka w zestawie.

Jest małe "ale".
    Dużo bruzd masz na suficie? Te konstrukcje (silnik przy głowicy) powodują że, żeby przyłożyć tarczę do sufitu trzeba maszynę trzymać równolegle do niego, czyli - skorzystać z drabiny. Moja żyrafa ma silnik na wysięgniku, a tarcza swobodnie układa się pod kątem około 45' do maszyny, nawet tarczą do góry.

Przypuszczam że, ze względu na awaryjność przeniesienia napędu w maszynach z silnikiem na wysięgniku, zaczęli go montować przy głowicy. Tyle że, wtedy głowica jest dziwnie wyważona, obciążona mocniej po stronie silnika.

To tyle na dzisiaj, kolejne wnioski w przyszłym tygodniu. Jeżeli będziesz zainteresowany.

Pozdrawiam i POOOLSKA!!! :)
    sunlux

Level 20  
    Dziękuje Parowy na zaangażowanie się w temat.

Obecnie pożyczyłem od kolegi żyrafę, którą już zrobił 15 mieszkań i zdziwiłem się, że jest ona firny NuTool. W leroyu sprzedawca odradzał mi zakup wspomnianej MN-93-225 MODECO za 500zł tłumacząc to tym, że po pierwszym szlifowaniu wszystko jest do wymiany... i jedyny słuszny wybór, według tego sprzedawcy z leroya, to LHS 225 VARIO MENZER za 1.250zł.

Dlatego przetestuje tego pożyczonego nutool-a i napiszę co o tym sądzę.