Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie olejem zużytym -jak zrobić?

jannaszek 09 Lis 2008 08:01 857278 1461
  • #751 09 Lis 2008 08:01
    kolo2002
    Poziom 12  

zrobiłem z blachy 4mm. Palnik był rozgrzany bo olej się gotował na dnie było go z 10mm. Tylko że dozowałem olej wielką strzykawką i neraz leciał ciórkiem nieraz kapał może to jest tego przyczyna. Bo powietrze też regulowałem i nic. Nieraz palnik przez chwilę łapał aż ogień do pasa był , ale po chwili znowu tylko olej się słabo palił na wierzchu, a dmuchanie jeszcze bardziej go tłumiło.

• Metal Work Pneumatic
  • #752 09 Lis 2008 13:06
    m.rozanski
    Poziom 13  

to podawaj olej tak zeby nie bylo go w patelni.i wtedy sprawdz. a moze olej masz z jakimis plynami z chlodnicy albo czyms?

• Metal Work Pneumatic
  • #753 09 Lis 2008 16:37
    kolo2002
    Poziom 12  

nie olej brałem nowiótki , nie chciałem się brudzić przy próbach:). Przemyślałem i myśle że to jest złe podawanie oleju, bo raz dużo go leciało, a raz prawie wcale. Jutro zrobie próby i wyśle jakieś fotki jak to chodzi

Dodano po 19 [minuty]:

może ktoś robił dozowanie oleju pompą olejową od poloneza. To chyba najlepszy pomysł dozowania, bo i łatwo dozować i w razie zgaśniecia płomienia wyłańcza pompę. Niewiem tylko jaki zastosować silniczek do pokręcania tą pompą. a niechciał bym wkładać silniczka od wycieraczek. W oryginalnych piecach na zużyty olej jest jakiś malutki silniczek i do tego sterownik.

• #754 09 Lis 2008 20:42
    piotrkat1
    Poziom 10  

ja przy mojej pierwszej prubie tez miłem takie duze palenisko i 7 cm oleju przez caly czas. paliło sie super dopiero po rozgrzaniu. ale gdy wstawiłem w wymiennik ciepła.>> a była to stara butla od gazu65l<< to po rozgrzaniu okazało sie ze powiezchnia oleju ktura sie paliła była za duza i strasznie czarny dym. przy tym układzie to jedynie olej moze kapać, ale jes problem zeby równimiernie. dlatego lepiej mniejsze palenisko i stały poziom oleju. jutro wstawie fotki z moim rozwiązaniem.

• #755 09 Lis 2008 20:51
    kolo2002
    Poziom 12  

moje palenisko nie jest duże ma tylko 150mm średnicy

• #756 10 Lis 2008 15:44
    m.rozanski
    Poziom 13  

ja bym dal prosta rurke- bedzie sie ja dalo wyczyscic. a rownomierne podawalnie oleju powinno pomoc

• #757 10 Lis 2008 15:57
    ZGG
    Poziom 27  

A może spróbować ocieplić ten palnik od spodu wełną mineralną ,i to wstawić w jakiś nieco większy garnek. To łatwiej osiągałby tęperatórę. Wełna wytrzymuje nawet w koksowniku.

• #758 10 Lis 2008 19:44
    kolo2002
    Poziom 12  

Witam!
    Odpaliłem dzisiaj patelnie, działa super. Jednak to była przyczyna niedostatecznego rozgrzania jej, no i oczywiście złego dozowania oleju. Mam narazie zrobione dozowanie poprzez grawitację, ale nie jestem z tego zadowolony. Szukam rozwiązania aby dozowanie załatwiała pompa oleju np od poloneza

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

niedość że dzisiaj zadziałał mi palnik to jeszcze z zakładu mechanicznego gdzie naprawiają ciągniki dostałem za darmochę 600l syfolu:)

• #759 12 Lis 2008 23:17
    piotrkat1
    Poziom 10  

ja muj palnik odpaliłem i pali sie super. ale dopiero po rozgrzaniu oleju, ok 10 min' u mnie w palniku jest ok 5 cm oleju. ale podczas wypalania osiada sie jakaś szlaka i po pewnym czasie zapycha mi dolot oleju. pewmie pompka będzie jedynym skutecznym rozwiązaniem.

[size=9][color=#999999]Dodano po 14 [minuty]:[/color][/size]

foto

• #760 12 Lis 2008 23:24
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe

panowie!!!!!!!!
    forum co prawda nie nie specjalnie polonistyczne ale ortografię to dzieci z 2 giej klasy znają lepiej od Was.
    miejcie litość dla języka, bo tego co piszecie nie można przeczytać............... MUJ, tęperatórę, prubie, nowiótki, wyłańcza, Niewiem, niechciał bym ITP.....
    litości.

• #762 12 Lis 2008 23:50
    Krzysztof1966
    Poziom 13  

Ej Pańe paweł pszestań śie trzepiać i wylózój ! ;)))
    A tak poważnie - to jestem za!

• #764 13 Lis 2008 10:40
    jaskul
    Poziom 16  

ja robie tak wiaderko 15 litrowe trocin - wlewam około 0,5-1 litr oleju i mieszam pogrzebaczem, trociny wchłaniają olej zmieniają kolor na szary ale jest to paliwo stałe :) ładuje to łopatką do pieca (mam piec na miał z nadmuchem) ustawiam wysoko temperature zadaną aby mi sie nadmuch nie wyłaczył i podpalam od góry jakieś drobne drewno gazety itp i zamykam kocioł po 15 minutach mam 75-80 stopni na kotle.
    Zalety - spalam paliwo stałe wiec nie ma problemów z podawaniem opału, żadnych inwestycji przeróbek itp Olej mam darmo trociny kupuje 10 zł za wór 250 litrów starcza mi na jakieś 4 dni wiec opał za 2,5 dziennie. Jest bezpiecznie nic mi nie wycieknie itp.
    Wady - brak bezobsługowości - trzeba ten opał dokładać spala sie bardzo szybko choć jest nieźle energrtyczny, niestety kopci sie z komina

• #765 13 Lis 2008 12:50
    pablo1521

jaskul..
    dodaj do pieca dmuchawę z regulowaną przepustnicą.
    ustaw nadmuch odpowiednio, mniejsze dawki trocin i ma być ok.
    wada - szybsze spalanie i większa obsługa ale...
    zalety: brak dymu

Dodano po 3 [minuty]:

a dla kolegów ortografów:

pod tekstem macie napis Pisownia.

1 piszesz
    2 klikasz pisownia
    3 poprawiasz czerwone słowa (można posłużyć się słownikiem, lub zapytać brata/siostry z podstawówki)

• #766 13 Lis 2008 23:02
    piotrkat1
    Poziom 10  

pompa oleju od poloneza>> jej wydajność 1 litr na 70 obrotów pompy. a regulowana czasówka od fiata 126p to zakres od 2 do 40 sekund czyli np:1 obrut pompy =14 ml oleju. a 60 min/ na 40s =90 obrotuw pompy na godzine. czyli 90 razy14 ml =1.26 litra na godzine. wszystko niby dobrze tylko ze to minimalne spalanie. zmniejszyć juz sie nie da.teoretycznie. a w praktyce jutro sie okaze. bo byćmoze. moje obliczenia nie są dokładne.olej z pompy po małej przerwie tez moze sie trochę cofać. jutro napisze co z tego wyszło

• #767 13 Lis 2008 23:36
    pablo1521

jak poprawisz ortografię to umieść ten zbiornik z pompą poniżej kapaczki bo w nocy wycieknie ci grawitacyjnie 200 litrów paliwa do pieca.
    ta pompa NIE MA ZAWORU STOPU CIECZY i wypłynie ci syfol jak wino z baniaka.

• #768 14 Lis 2008 22:41
    kolo2002
    Poziom 12  

Zrobiłem już podawanie oleju pompą polonezowską. Podejrzałem trochę z oryginalnych pieców na olej przepracowany. Z Pompy wywalamy dół aż do kół zębatych, na dno dajemy blachę ktora zaślepia dół pompy i jednocześnie stanowi jej podstawę do przykręcenia do zbiornika. W korpusie z boku i z góry wiercimy 2 otwory gwintujemy je i wkręcamy rurki, jedną łączymy z filtrem od wody 1 cal, zaś drugą pozostawiamy jako wyjście na wężyk który zasila patelnie. Do napędu zastosowałem silniczek 12V wolnoobrotowy (dużo ich na allegro) oraz sterownik obrotów też z allegro do samodzielnego montażu. Dzisiaj zrobiłem próby i obroty osiągam min 0,5 obr/min, max 7obr/min.
    Oryginalne piece mają min 1,5obr/min, max 2,5 obr/min

• #769 14 Lis 2008 22:48
    3ismy
    Poziom 2  

Dobrze kombinujecie,ale tak to to nie pojdzie.Olej musi byc rozpylony powietrzem i zapalany iskra elektryczna.Zwykly olej w miare dobrze bedzie sie spalal ale syntetyk MUSI byc podgrzany do ok. 80 stopni C.Jesli wszystko jest dodrze wyregulowane zero dymu zero sadzy,a w piecu zostaje tylko taki proszek jak baby powder.Dysza (nozzle) jest taka ze miesza olej z powietrzem i nadaje odpowiedni kat.to wszystko zapala iskra i to wszystko dmucha nawiew.Wiecej mozecie sie dowiedziec ale po angielsku.
    Poloz WASTE OIL BURNER .Podgrzewacz to jest waste oil preheater.
    W USA to jest bardzo popularne.Kazdy warsztat co wymienia olej pali tym.Ale u nas olej sie bierze za darmo, bo jak warsztat chce olej odstawic to musi za to zaplacic.Co kraj to obyczaj.Ja mam taki piec ale kupilem gotowy.Mialem troche problemy i stad znam go na wskros.Pozdrowienia.

• #770 14 Lis 2008 23:30
    pablo1521

26 stron pisania, parę gotowych działających patentów a kolega pisze, że się nie da.
    ponadto miesza polski z angielskim a kapaczkę z palnikiem ?!!??!
    cyt. "bo jak warsztat chce olej odstawic to musi za to zaplacic"
    sorry kolego, ale brak Ci wieści z tego świata.
    firmy utylizacyjne oleje skupują i nieźle płacą.

Dodano po 1 [minuty]:

panowie. RÓBMY SWOJE. USA DALEKO

• #771 15 Lis 2008 14:37
    3ismy
    Poziom 2  

Zgoda.Wyrejestrowuje sie.Jestescie gotowi dyskutowac na terenie lokalnym,a najlepiej gminnym.Moze sie w koncu uda wam podetrzec szklem tylek.Powodzenia.

• #772 15 Lis 2008 21:14
    kolo2002
    Poziom 12  

Witam! Szukam rozwiązania aby po zgaśnięciu z niewiadomych przyczyn płomienia w patelni wyłańczało mi pompę dozującą olej. Może ktoś już zrobił coś takiego i podzieliłby się swoim pomysłem:)

• #774 16 Lis 2008 14:36
    piotrkat1
    Poziom 10  

ile ci to pali?? i ile taki silnik kosztuje?

• #775 16 Lis 2008 20:40
    kolo2002
    Poziom 12  

Piotrkat1 Witam Ciebie. U mnie patelnie rozgrzewam w ten sposób że wlewam 50 ml ropy w nią i zapalam niewielka szmatkę 5cmx5cm nasączoną ropą i wrzucam ją do patelni i daję niewielki nadmuch. Po 10- 15 sekundach włańczam pompkę i dozuje olej, zwiększam dopływ powietrza i już się pali.

• #776 17 Lis 2008 21:08
    piotrkat1
    Poziom 10  

ja mam juz nową patelnie zrobioną. olej podaje z dołu. na środku patelni wstawiłwm rurke o dł 8 cm z kturej wylatuje olej. podczas palenia nic sie w niej nie zapycha. miałem kaoaczkę z gury ale za wysoko i jak włączyłem dmuchawe to olej rozbryzgiwał sie po całym piecu. gdyby była nisko ok 3 cm od dna to byłoby ok. ale podczas spalania zawsze twozy sie popiół i szybko by sie zapchała, a ja jestem leniwy i nie chce się za często chlapac. bo juz sie dosyć nachlapałem przy tych prubach. czekam teraz za silnikiem wolnoobrotowym do pompy oleju od poloneza.

• #777 18 Lis 2008 01:42
    jacek_ec
    Poziom 1  

Witam
    Podziwiam zapał w konstruowaniu palnika ale opisywane konstrukcje wydają mi się conajmniej przedpotopowe . Jakaś patelnia , kapiący olej a gdzie komin na spaliny, a gdzie jakaś automatyka . Czy przy takim palniku nie trzeba będzie spędzić reszty życia na jego obsłudze ? Wcześniej był poruszony problem zaniku płomienia i odcięcia lub wyłączenia pompy podającej olej . W palnikach ten problem jest rozwiązany przez fotokomórkę i automat sterujący . Zanik płomienia powoduje włączenie iskry na elektrodach a jak olej się nie zapali to wtedy następuje zatrzymanie awaryjne palnika.

• #778 18 Lis 2008 12:35
    pablo1521

witamy jacka na forum.brawo. pierwszy post i to w dobrym guście.
    syfol górą ale tylko w palniku.
    popieram.
    a jak tam Twoje konstrukcje?
    wrzuć parę fotek, podziel się wiedzą i rozwiązaniami.
    czekamy.
    POZDRO DLA SYHOLBROTHERS
    ps. słyszałem, że Łódź to syfolowa potęga??

• #779 19 Lis 2008 17:21
    klamocik
    Poziom 24  

Zaczyna się zima i forum wraca.Ja mam dwie podpowiedzi:jedna dotyczy fotokomórki jeżeli nie widzi płomienia to wystarczy w polu widzenia umieścić lużo zwiniętą starą spiralę grzejną.Ogrzewana bezbarwnym płomieniem wysyła promieniowanie podczerwone i czerwone a każda najprostrza fotokomórka to wykryje,jedyna wada to zwłoka spowodowana stygnięciem spirali ale to są sekundy.
    Problem drugi:regulacja obrotów silników tzw.krótkozwartych przy pomocy sciemniacza wystarczy włączyć równolegle z silnikiem kondensator od 100do 470n co wyrażnie poprawi charakterystykę sterowania.

• #780 19 Lis 2008 19:21
    kolo2002
    Poziom 12  

może ktoś zna jakiś sposób aby się pozbyć wody z oleju, bo patelnia mi prycha:)
    Zrobiłem zabezpieczenie przed wypompowaniem oleju na podłogę. Zastosowałem włącznik termiczny od poloneza ten co siedzi w chłodnicy i załańcza wentylator. Umocowałem go w pewnej odległości od patelni gdzie temperatura nie przekracza 120stopni. Wadą jest to że wyłańcza pompkę po pewnym czasie wolno stygnie, ale najwyżej oleju naleci około 1cm na dno patelni, a nie cały na podłogę:) zamontowałem też kamerkę w kotłowni aby obserwować piec bo stoi on w firmie oddalonej od domu 60 m. wstawiam fotki zamontowanego czujnika i obraz z kamerki w nocy.

Dzisiaj tak kombinowałem przy patelni i mam dla was zagadkę czego idzie jeszcze dużo oprócz oleju i powietrza jak ma się patelnie ?

Szukaj w 5mln produktów