Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion

14 Cze 2016 23:13 8070 19
  • Poziom 12  
    Cześć
    Dostałem ładowarkę o modelu Bosch AL 1820 CV. Chcę ją wykorzystać do nowych ogniw wysoko prądowych które akurat posiadam i jak dojdzie do skutecznej naprawy ładowarki to pewnie wpakuje je do wkrętarki Hitachi.

Ładowarka ta podobno była podpięta pod wadliwą instalacje elektryczną gdzie był prąd między fazowy. Został spalony naocznie rezystor 30Ω, kondensator 47µF/400V oraz bezpiecznik topikowy 1,25A zwłoczny.

Po wymianie elementów na nowe, po podpięciu pali bezpiecznik i wybija stopki w domu. Okazuje się, że gdy jest przejście na bezpieczniku powstaje zwarcie na wejściu 230V. Z elektroniki jestem początkujący, ale mam dobry miernik i raczej potrafię wykonać pomiar.

Nie robię zdjęć bo nic tam nie widać ale ładowarka wygląda tak samo jak ta:Link
    Co mogę jeszcze sprawdzić oprócz tych trzech elementów które wymieniłem na nowe?
    Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ionBosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion
  • Poziom 12  
    Sprawdziłem diody, prostownicze były uszkodzone, wymieniłem na nowe takie same i nie ma zwarcia. Szybkim ruchem ręki podpiąłem na ułamek sek do gniazdka i już zaczął się palić rezystor który 30ohm który wymieniałem.
    Wlutowałem ten tranzystor TOP w pobliżu tego rezystora ma on oznaczenie F3NK80z.
    Jak go moge sprawdzić ?
  • Poziom 12  
    Między źródłem ,a drenem nie ma przebicia, pomiędzy resztą nóżek też nie ma.
    Pomiędzy bramą a drenem opór 0,88K ohm, między bramą a źródłem 4.38M ohm, drenem a źródłem 4.38M ohm.
    Co tam mogę jeszcze sprawdzić ? Może któryś z tych małych tranzystorków ?
    kt503 co zmierzyć?
  • Poziom 12  
    Sorki za opóźnienie ale bawię się z tym tylko w naprawdę wolnej chwili.
    F3NK80z mierzyłem wylutowany , dlaczego jest uszkodzony ?
    U mnie nie jest to jednak KT503 a 2N3904 w nim miedzy kolektorem a emiterem jest przejście, między pozostałymi nóżkami nie ma. To chyba oznacza że też jest uszkodzony ? Nie dostanę prawdopodobnie takiego 2N3904 u siebie w sklepie więc mogę użyć jakiegoś popularnego zamiennika np. BC546 bo taki mam ?
    Tam jest jeszcze ta dioda: STTH602C datascheeat:
    http://www.st.com/content/ccc/resource/techni...df/jcr:content/translations/en.CD00110348.pdf jak ją sprawdzić ?
  • Moderator HydePark/Samochody
    Dioda jest podwójna. Sprawdzasz tak jak zwykłą. W jedną stronę ma przewodzić, a w drugą nie.
    Dla każdej pojedyńczej diody zawartej w strukturze STTH602 musisz zrobić pomiary.
    Zamiast 2N3904 możesz użyć zamiennika.

Pomiędzy Bramką, a Drenem ma nie być żadnego oporu. Sprawdź w obu kierunkach.
  • Poziom 12  
    Dioda F3NK80z. jest ok.
    Zamiast 2N3904 dam BC546.
    Czy mogę też zastąpić n-mosfet F3NK80z jakimś innym dla testów ?
    Z tego co tam czytałem na zagranicznych forach to jest , jak tak to poszukam może coś znajdę.
  • Poziom 12  
    Jest tak wymieniony F3NK80Z na nowy i 2N3904 na BC546, rez 30R też nowy.
    Przy podłączeniu w szereg na wejściu zasilania żarówki 100W i podpięciu do sieci, nie ma żadnych efektów, żarówka nawet nie mrugnie, dioda w ładowarce też nie świeci. Zmierzyłem napięcie na wyjściu ładowarki pojawia się jakiś 1V pomiędzy kablami.
    Co teraz odpinać żarówkę i spróbować bez czy dalej jest coś nie tak ?
    Jutro zmierzę w pracy jakie napięcia ma mieć taka ładowarka na wyjściu bez obciążenia.
  • Poziom 12  
    Sprawna ladowarka ma napięcia 5v na wyjsciach.
    Jak z ta żarówka podpięta w szereg jest, urządzenie mimo jej ma działać normalnie jesli jest sprawne ?
  • Poziom 12  
    Nie działa więc. Zwarcia teraz nie ma, nic się nie upala, nie wiem czy czasami to nie ten układ 07502233 umarł, da rade go jakoś zastąpić czy chociaż sprawdzić ?

W tym też jest układ LM324AN , da się go jakoś sprawdzić ? Jak coś to mam LM324A (bez N na końcu) na jakiejś PCB do odzysku.

Tutaj jakiś temat : http://www.eevblog.com/forum/repair/bosch-10v-charger-repair/
  • Poziom 12  
    Znalazłem tutaj schemat: https://obrazki.elektroda.pl/6889151000_1344107748.jpg już ktoś to rysował, przerobiłem połowę i sie zgadza , jak potrzeba to moge zrobić to wyraźniej i opisać elementy.
    Schemat z tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2345057.html#11175933

Znowu tutaj coś piszą, z pomocą chroma mogłem coś przeczytać( prawy przycisk myszy, "przetłumacz na język polski" ) : http://www.teleservice-depannage.com/t9125-Pr...resistances-grillees-sur-BOSCH-AL-1115-CV.htm na drugiej stronie jest niby jakieś rozwiązanie.

Zdążyłem sprawdzić rezystor z tych co gość pisze jest uszkodzony, tylko mi nie pasuje jego wartość. Paski (5 sztuk) czerwony, fioletowy,czarny,srebny,brązowy wychodzi 2.7oma gdzie a oni na tych forach podają 3.3 lub 3,6 oma

Moge dać 3om bo nie mogę znaleźć 2.7 om ?

A i co do tej żarówki to może być ona na samym wejść po zasilaniu z sieci czy w szeregu z bezpiecznikiem topikowym na pcb ?
  • Poziom 12  
    Ładowarka świeci, napięcia są raczej ok, na dwóch stykach 5V na trzecim to różnie... Czy ładuje musze sprawdzić na baterii.

Pytanie teraz czy jest opcja by ładować nią ogniw Samsung ICR 18650 22P (3,7V/2150mAH/10A). Ładowanie ich jest standardowe dla LI-ION 4,2V. Czy lepiej nie kombinować i kupić ładowarkę z balancerem?
  • Poziom 12  
    Ładowarka ładuje, coś piszczy (pewnie transformator), ale działa. Bateria Bosh jest 14,4V ogniwa prawdopodobnie to 18650-13q 1,3Ah (po naładowaniu ładowarką Bosh, pojedyncze ogniwo ma ok 4,1V, bateria ok 16,4V) nominalne napięcie dla tych ogniw to 3,6V. Dla moich ICR 18650-22P jest 3,7V, ale napięcie ładowania takie samo dla obu jedynie max prąd ładowania dla 13q to 4A, a dla 22P to 2,15A

Mam też pytanie odnośnie zabezpieczenia przeciw nadmiernemu rozładowaniu baterii, myślałem że w aku jest specjalny układ odpowiedzialny za to, przy okazji rozebrania dostrzegłem brak czegoś takiego. Jak to może być wykonane, elektronika w wkrętarce?
    Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion
    Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion
  • Poziom 12  
    Witam, chciałbym odkopać temat.
    Mam identyczną ładowarkę i podobnie uszkodzoną. Wymieniłem elementy zaznaczone na rysunku, ale niestety po podłączeniu do prądu ponownie ulegają uszkodzeniu. W sumie ten kondensator duży elektrolit też już wymieniałem, ale on raczej jest sprawny. Możecie mi jeszcze coś doradzić?
    Bosch AL1820CV - Uszkodzona ładowarka Li-ion