Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diod LED 2 V napięciem 12

15 Cze 2016 12:27 552 7
  • Poziom 7  
    Myślałem,że w tym temacie powiedziano już wszystko.Po przekopaniu mnóstwa postów mam jednak problem.Buduję tablicę z ok.30 przyciskami off-on i stan każdego z nich ma wyświetlić dwukolorowa dioda.Te diody to przeważnie 2-2,2V,20mA-ja mam zasilcz 12 V.Czytając na forum o LED-ach widzę,że przeważa zdanie,że każda dioda powinna mieć swój rezystor ale spotyka się też takie-"Jeśli chcesz podłączyć kilka LED-ów pod to samo napięcie to połącz je wszystkie szeregowo a rezystor obliczysz ze wzoru:

Rd = (Uz-n*Ud)/Id
    n - ilość dio d" No i tu mam problem-połączyć w szereg z jednym rezystorem ??? Mam nadzieję,że ktoś z Kolegów mnie oświeci.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    W tym konkretnym przypadku nie da się połączyć szeregowo większej ilości LED bo każda ma być załączana niezależnie od innych. Czyli jedna dioda - jeden rezystor.
  • Poziom 7  
    Jeżeli w ten sposób można, to pomyślałem,że jeden wspólny rezystor na anody a sterowanie kolorem poprzez przycisk+przekażnik.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeżeli dasz jeden wspólny rezystor dla wszystkich LED to ich jasność będzie się zmieniać w zależności od ilości zaświeconych LED. Chyba, że nie ma możliwości żeby w danej chwili świeciła się więcej niż jedna LED, wtedy można użyć jednego rezystora.
  • Poziom 7  
    W każdym momencie przy każdym przycisku będzie się świeciła dioda tylko,że innym kolorem-czerwona obwód wyłączony,zielona-obwód włączony.Obawiam się CZY ICH NIE ZABIJĘ NAPIĘCIEM 12 ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    eladamari napisał:
    Obawiam się CZY ICH NIE ZABIJĘ NAPIĘCIEM 12 ?

Nie zabijesz, trzeba jedynie dobrać odpowiedni rezystor.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W uzupełnieniu - LED'a nie zabija napięcie, a prąd jaki przez nią płynie. Ten prąd nie może przekraczać (dla tych diod jakie używasz) 20mA - cały "wic" polega na tym, że dobrany rezystor "wytraca" część napięcia i ogranicza prąd płynący przez LED.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za pomoc !!!