Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak systemowo zmierzyc sygnał z karty dźwiękowej?

30 Cze 2005 23:34 1131 5
  • Poziom 24  
    Witam. Mam taki problem: mam podłączonego zodiaka (po przeróbkach końcówek mocy:D ) do karty dźwiękowej. Wcześniej jednego tak przesterowałem. Jak zmierzyć, jaki sygnał max moge dać na wzmacniacz, żeby nie przesterować? I ogólnie ile max napięcia można dać na zodiaka, żeby nic sie nie stało? Moja karta to jakiś mint (c-media) :P (wiem, że złom, w niedalekiej przyszłości będzie SB Live - mam nadzieję). Proszę o pomoc

de Virez
  • Poziom 40  
    Widze ze zauwazyles problem przesterowania wzmaka i zwiazanej z tym mocy maksymalnej. Jednak od zlej strony chcesz to zbadac. Nie ogranicza sie sygnalu wejsciowego tylko zawsze bada sie sygnal wyjsciowy. Najlepiej jak jest wskaznik CLIP ktory mowi o przesterowaniu koncowki mocy. Najprosciej jest podlaczyc LEDA do wyjscia wzmaka z dioda zenera i nie duzym rezystorem. Przekroczenie napiecia zenery zaswieci leda sygnalizujac tym osiagniecie pewnego poziomu mocy. Napiecie zenera to juz prawo ohma i wychodzi mniej wiecej tyle co napiecie znamionowe trafa.
  • Poziom 24  
    hehe ja po liceum jestem i nie bardo wiem ocb... W każdym razie widze, że tu trzeba użyć miernika a ja mam badziewie nie zbyt dokładne, po za tym słabo to obsługuje;p Bardzo bym prosił o instrukcje łopatologiczną. Mój zodiak ma 2*25W - przynajmniej tak mówił kumpel po wymianie tranzystorków.
  • Poziom 40  
    Taki pomiar sygnalu wyjsciowego nic ci nie da. Zeby ocenic czy wzmak jest przesterowany trzeba miec oscyloskop albo dobry sluch. Zawsze wzmaki buduje sie tak zeby mialy zapas wzmocnienia. Jest to konieczne dlatego ze ciche nagranie nigdy nie wysterowalo by wzmaka na maksa. Niestety z drugiej strony ryzyko takie ze jak jakis malo swiatly czlowiek rozkreci na maksa i pusci glosno nagrane disco to wzmak i kolumny moga sie uwedzic. W sprzecie estradowym jest latwiej bo wszedzie sa wskazniki niestety zostaje czynnik ludzki wie do wzmakow aplikuje sie specjalne limitery mocy ktore zabezpieczaja przed przesterami.
  • Poziom 24  
    Hmm, tu nie chodzi o moc wyjściową. Z karty idzie taki sygnał, że jest on gdzieś niedaleko granicy. Tego nie słychać, gra normalnie (ustawiam głośniej na kompie, ciszej na potencjometrze). A przesterowałem na imprezie (też nie od razu, zaczął pierdzieć jakis czas potem). Kiedyś chyba Termolo sie wypowiadal, że stare wzmaki na line in wezmą max 750 mV, podczas gdy nowe 1500mV. Czy w takim razie są jakies znane karty, które mają na wyjsciu max okolo 750mV ?? A może najprościj było by wymienić przedwzmacniacz na jakiś inny??

Przyznam, że dla mnie te 2x25 W to moc imprezowa. Do tego altuski i mały sajgonik w chacie. Dlatego zależy mi, żeby wycisnąć na max ze sprzęta :) Na razie sobie słucham na ściszonej muzie z kompa. Do głośnego słuchania i tak starcza, że aż:D Pół potencjometra to max na moj pokoik (specjalnie sie wyprowadzilem na drugie piętro w domu, żeby rodzinie nie przeszkadzać) :D
  • Poziom 40  
    No tak stare wzmaki mialy potencjometr glosnosci umieszczony przed koncowka mocy wiec sciszajac go i podajac duzy sygnal do wejscia mozna bylo przesterowac stopien wejsciowy i wzmak gral wtedy ze znieksztalceniami bez wzgledu na poziom ustawionej glosnosci.
    Jedyna rada odkrecic wzmak na maksa a rgulowac w kompie. Bedzie niewygodnie bo maly zakres regulacji. Mozesz rozkrecic wzmak na maksa i dac zaraz za wyjsciem z kompa jeszcze jeden potencjometr regulacji glosnosci. Nie znam schematu tego wzmaka wiec wiecej nie pomoge.