Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radyne generator 7s - nie generuje prądu wysokiej czestotliwości

baq87 15 Cze 2016 18:03 675 1
 • #1 15 Cze 2016 18:03
  baq87
  Poziom 2  

  Witam,

  Poszukuje pomocy z generatorem 6000V 23,7Mhz 30mA

  Generator się załącza, elektronika pracuje ale generator nie generuje prądu wysokiej częstotliwości i od czasu do czasu wyrzuca błąd przeskoku ładunku lub przegrzania elektrody. Nie reaguje na regulacje mocy, nawet gdy kontrolka załączenia HF się zapala. Napięcie żarzenia na zaciskach jest, transformatory pracują. Po za tym o największej mocy, nie zdążyłem go sprawdzić. Niestety nie mam żadnego doświadczenia z generatorami HF.

  Poszukuje sugestii lub osoby/firmy która by go zrobiła.

  Załączam schemat generatora.

  0 1
 • #2 18 Cze 2016 03:49
  januszx3
  Poziom 30  

  baq87 napisał:
  Poszukuje pomocy z generatorem 6000V 23,7Mhz. Niestety nie mam żadnego doświadczenia z generatorami HF.

  Przedstaw dokładniej Twój problem. Czy masz problemy z generatorem (ze zgrzewarką pojemnościową) które wystąpiły w czasie eksploatacji, czy dopiero masz zamiar uruchomić proces?
  W starszych modelach do rezonansu doprowadzało się kondensatorem powietrznym strojonym ręcznie i to co opisujesz zdarzało się w trakcie błędów w obsłudze i niewystarczającej wiedzy o samym generatorze lampowym.
  Elektrody robocze ściskające materiał (dielektryk) zgrzewany, w trakcie stapiania zmniejszają odległość, tym samym wartość pojemności (kondensatora) ulega zwiększeniu i wtedy przy prawidłowo prowadzonym procesie zgrzewania generator powinien wychodzić z rezonansu. Z tego wynika konieczność operowania ręcznym strojeniem, nastawą wartości pojemności kondensatora w kierunku zmniejszającej się pojemności (a nie zwiększać wartość pojemności!!). Wtedy w trakcie stapiania materiału nie wchodzimy "głębiej" w stan rezonansu, tylko "cofamy" i wychodzimy, a stopiony, zgrzany materiał stygnie.
  Gdyby dochodzenie do rezonansu było prowadzone strojeniem kondensatora w kierunku rosnącej wartości pojemności, a stapiany materiał ją zwiększa, tracimy kontrolę nad procesem, układ w pewnym momencie wpadnie w pełny rezonans i wystąpi przebicie materiału zgrzewanego (iskrzenie między elektrodami), przegrzanie, przetopienie. I to byłby jeden ze sposobów doprowadzenia do objawów zachowania generatora, podobnych do opisanych przez Ciebie.
  Z przedstawionego schematu wynika, że Twój model generatora, opcjonalnie jest wyposażany w układ automatycznego strojenia ("Auto tuning"), ale tej informacji też jeszcze nie podałeś, a to ma istotne znaczenie jeśli chcesz otrzymać prawdziwą a nie prawdopodobną diagnozę przyczyn nieprawidłowości.
  Czy nie zrobiłeś "czeskiego błędu" podając częstotliwość 23,7MHz a nie np. 27,3MHz , bo tego typu układy robi się na "pasmo obywatelskie".
  Układ generatora jest stosunkowo prosty, a nawet trudny do zniszczenia, ale można zrobić sobie krzywdę jeśli chcesz przy nim wykonać prace diagnostyczne, przy niewystarczającej wiedzy i znajomości skali zjawisk w nim występujących.
  Kontakt z tymi urządzeniami jest ciekawy, ale zdziwiło mnie to, że firmy idą na łatwiznę np. z układem jednolampowym, bo już kilkadziesiąt lat temu miałem do czynienia z układami dwulampowymi (o większej sprawności energetycznej). Sam generator był wysokonapięciowym multiwibratorem o sprzężeniu magnetycznym z dodatkowymi filtrami rezonansowymi szeregowymi LC ("pułapki na wyższe harmoniczne"), aby zmniejszyć zniekształcenia i uzyskać przebiegi sinusoidalne.
  P.S. Twoje zdjęcie tak utrudnia czytelność, że pozwoliłem sobie go "pomęczyć":
  Radyne generator 7s - nie generuje prądu wysokiej czestotliwości

  0