Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik

inz.motyf 15 Cze 2016 19:16 735 13
 • #1 15 Cze 2016 19:16
  inz.motyf
  Poziom 2  

  Chciałbym powitać wszystkich i prosić o pomoc.
  Otóż na niewielkiej żaglówce, którą pływam razem z bratem zrobiłem ogrzewanie 230v oparte na dwóch spiralach grzejnych (po 800W) podłączonych równolegle lub szeregowo w zależności czy chce włączyć pełną moc czy połowę mocy grzania. Nawinięte są one na stelażu z mikanitu, umieszczone w rurze nierdzewnej oraz zaizolowane termicznie. Za nimi znajduje się wentylator z regulacją obrotów.
  Mam problem z przepalającym się przekaźnikiem odpowiadającym za słabsze grzanie a więc wtedy gdy na schemacie włączony jest górny przekaźnik a grzałki działają w konfiguracji szeregowej. Włączam, wszystko ładnie grzeje natomiast w momencie wyłączania powstaje jakieś zwarcie w przekaźniku, w efekcie którego wracający ruchomy styk przekaźnika (który przed chwilą podłączony był do fazowego przewodu) "zgrzewa" się ze stykiem podającym "zero". Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik Nic się więcej nie dzieje. Bezpieczniki nie zdążą nawet wyskoczyć. Przekaźnik chce działać dalej jednak nie ma siły rozkleić zgrzanych styków. Po rozłączeniu ich nożem wszystko wraca do normy a przy kolejnym wyłączeniu trybu (słabego) znów to samo. Tryb równoległy (pełna moc) działa dobrze. Macie jakiś pomysł co się dzieje i jak mogę temu zapobiec? Przepaliłem już sporo przekaźników robiąc próby.
  Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik
  będę wdzięczny za wszelką pomoc

  0 13
 • #2 15 Cze 2016 20:02
  jam_es
  Poziom 24  

  Rozumiem, że grzałki zasilasz 230VAC 50Hz?

  Zrób to analogicznie do podanego przykładu (baterie zastąp grzałkami).
  Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik
  Potrzebujesz przekaźnika z dwoma stykami przełącznymi.
  Będzie on służył do wyboru mocy (domyślnie połączenie równoległe - mniejsza moc).

  0
 • #3 17 Cze 2016 18:26
  inz.motyf
  Poziom 2  

  Dzięki wielkie za odpowiedź. Będę musiał przerobić całą instalację ale zrobię tak bo już nie widzę innego wyjścia. Człowiek na giełdzie elektronicznej zaproponował mi bym połączył spirale równolegle tylko raz puszczał prąd normalnie z 230V a raz przez diodę prostowniczą 10A. Na drugim stoisku ktoś zaprzeczył by takie cos mogło zadziałać. Co o tym sądzisz?
  A tak w ogóle to jestem ciekawy czy widzisz co na moim schemacie jest nie tak?
  jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  P.S spirale sa na 230V, 50Hz

  0
 • #4 17 Cze 2016 21:16
  Alemucha
  Poziom 28  

  Nie idź tą drogą! Do wykonawstwa instalacji 230V trzeba dorosnąć, nauczyć się zasad, zdać egzaminy i nabrać praktyki. Nie gniewaj się ale brakuje ci wszystkiego. Elektrotermię najpierw się studiuje (nie na bazarze) bo łatwo zabija, podpala i kaleczy! Nie tylko sprawców. Przez takie zabawy ląduje w pierdlu lub na cmentarzu.

  4
 • #5 17 Cze 2016 21:26
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  Przepraszam ? Skąd Kolega posiada na żaglówce :!: sieć 220VAC ?? Z przetwornicy, z agregatu, czy z lądu (keji)?

  0
 • #6 17 Cze 2016 21:39
  JacekCz
  Poziom 36  

  inz.motyf napisał:
  ...ogrzewanie 230v oparte na dwóch spiralach grzejnych (po 800W) podłączonych równolegle lub szeregowo w zależności czy chce włączyć pełną moc czy połowę mocy grzania.  W kwestii formalnej, całą lub 1/4.
  Jakoś nie mam przekonania że ja rozumiem, i ty rozumiesz schemat.

  Zgadzam się z Alemucha, kilka życiorysów pozostanie na zawsze krótkich przez ogrzewanie na łódkach.

  0
 • #7 18 Cze 2016 05:49
  Alemucha
  Poziom 28  

  W kwestii formalnej to temat dawno powinien być w koszu!
  Ale pracowity chłop (ilość obrobionych fotek, obdłubanych kabelków i przekaźników) ciepła ani wiedzy nie zyska, a podupadające forum straci parę odsłon reklam. Piszmy wiec dalej, może w końcu pracowity kolega zabierze na łódkę koleżankę zamiast brata?

  1
 • #8 18 Cze 2016 14:33
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  inz.motyf napisał:
  Mam problem z przepalającym się przekaźnikiem odpowiadającym za słabsze grzanie a więc wtedy gdy na schemacie włączony jest górny przekaźnik a grzałki działają w konfiguracji szeregowej. Włączam, wszystko ładnie grzeje natomiast w momencie wyłączania powstaje jakieś zwarcie w przekaźniku, w efekcie którego wracający ruchomy styk przekaźnika (który przed chwilą podłączony był do fazowego przewodu) "zgrzewa" się ze stykiem podającym "zero". Ogrzewanie na żaglówce - przepalający się przekaźnik


  Twoja konstrukcja to przysłowiowa uryna nie mająca nic wspólnego z bezpieczeństwem użytkowania i bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Jakie przekaźniki zastosowałeś? Bo problem zapewne polega na "ciągnięciu" łuku między stykiem stałym fazowym a stykiem ruchomym - łuk ten nie wygasa w momencie zetknięcia styku ruchomego i styku połaczonego z przewodem N, skutek jest taki że prąd palącego się łuku zgrzewa syki.

  1
 • #9 20 Cze 2016 04:24
  Alemucha
  Poziom 28  

  inz.motyf napisał:

  Mam problem z ...
  będę wdzięczny za wszelką pomoc

  Pomoc już dostałeś przez wskazanie bezpiecznego ogrzewania przy użyciu koleżanki.
  Problemem nie jest palenie przekaźnika, kabli, wentylatora, łódki czy portu tylko termin zakończenia odsiadki. Myślę że gwarantuje on zrobienie fakultetu z elektrotermii morskiej (lub z budowy suszarki).

  2
 • #10 20 Cze 2016 04:48
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  Alemucha napisał:
  termin zakończenia odsiadki.
  @inz.motyf znikł...czyżby coś było na rzeczy ? Swoja droga niedawno widziałem za bodaj 100zl na ,,Alleluja" przepiękny niemiecki, wojskowy termowentylator wykonany w/g normy IP 67 (!) z wbudowanymi wszystkimi zabezpieczeniami i regulacją temperatury. Na jachcie kabinowym tylko nagrzewnica typu Webasto.

  0
 • #11 20 Cze 2016 07:54
  kortyleski
  Poziom 41  

  Jeśli chcesz się podpalić to zapałki wystarczą, nie trzeba tej całej skomplikowanej konstrukcji. A do ogrzania łódki to zwykła farelka z marketu będzie o wiele bezpieczniejsza. I ma już wbudowane regulacje i zabezpieczenia

  1
 • #12 12 Lip 2016 12:38
  inz.motyf
  Poziom 2  

  Dziękuje wszystkim tym, którzy próbowali mi pomóc, reszcie życzę mniej sfrustrowanego życia a także dziękuje za dbałość o moje bezpieczeństwo.
  Dołożyłem jeszcze jeden przekaźnik tak by górny odpowiadał jedynie za fazę a ten nowy za "zero", które uprzednio było w górnym. Wszystko śmiga.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

  0
 • #13 12 Lip 2016 13:47
  JacekCz
  Poziom 36  

  do odważnych (tamten) świat należy

  2
 • #14 12 Mar 2018 13:04
  inz.motyf
  Poziom 2  

  Jeszcze raz dziękuje za pomoc i zamykam temat. Wszystkich, którzy się martwili chciałem uspokoić, jeszcze żyję, dołożyłem wszelkich starań by było jeszcze bezpieczniej. pozdrawiam

  0