Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena DAB+ DVBT - Jedna antena i jeden przewód do radia i telewizji

15 Cze 2016 19:43 3633 3
  • Poziom 10  
    Witam użytkowników
    Bardzo proszę o odpowiednie nakierowanie mnie w następującym problemie. Do tej pory posiadałem jedną antenę zewnętrzną telewizyjną dla DVBT oraz wewnętrzną dla radia. Chciałbym zlikwidować antenę wewnętrzną radiową i zamienić ją na zewnętrzną zdolną do odbioru DAB+. Ponieważ miałbym problem z poprowadzeniem drugiego kabla antenowego zastanawiam się:
    1. Czy jest możliwość zainstalowania jednej anteny zewnętrznej (w miejsce obecnie posiadanych dwóch), która odbierałaby mi sygnał DVBT oraz równocześnie DAB+ i poprowadzenie tego sygnału jednym kablem a następnie już w pokoju rozdzielenie go do radia i TV? Jak to zrobić i jaka byłaby najodpowiedniejsza antena do tego?
    2. Jeśli nie to czy jest możliwość poprowadzenia sygnału z dwóch anten zewnętrznych - jedna DVBT oraz druga DAB+ i analogicznie poprowadzenie tego sygnału jednym kablem i rozdzielenie go w pokoju?
    3. Które z rozwiązań byłoby lepsze i dlaczego?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    Ten schemat nic nie pomoże, bo dotyczy radia UKF/FM. W tej chwili będą potrzebne 3 anteny:
    - DVB-T na k.21-60 - MUX 1-2-3 czyli UHF
    - DVB-T na k.5-12 - MUX-8 czyli VHF
    - DAB+ też na k. 5-12
    Łączymy je następująco:
    DVB-T/5-12 i DAB+ łączymy sumatorem 2/1 (np produkcji Badmor) lub zwykłym rozgałęźnikiem antenowym 1/2 (dowolny producent), ale odwróconym. Ten zsumowany sygnał VHF oraz sygnał DVB-T/21-60 podajemy na zwrotnicę VHF + UHF na wyjściu której w jednym kablu mamy wszystkie 3 sygnały. Rozgałęziamy je rozgałęźnikiem 1/2 na TV i radio.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Teraz trochę rozjaśniło mi się w głowie :-) Zamykam temat.