Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potwierdzenie włączenia/wyłączenia alarmu syreną

kur2 15 Cze 2016 20:59 1776 11
  • #1 15 Cze 2016 20:59
    kur2
    Poziom 8  

Witam. Mam centralkę satel ca-10 oraz odbiornik 1 kanałowy elmes U1HR - włączanie i wyłączanie alarmu z pilota. Chcę aby podczas zazbrajania/rozbrajania alarmu z pilota zawyła syrena. w instrukcji elmesa wyczytałem coś takiego

Cytat:
    Wyjście sygnalizacyjne S
    Odbiornik posiada wyjście tranzystorowe typu otwarty kolektor (oznaczone literą S) przeznaczone do łączenia z zewnętrzną sygnalizacją akustyczną lub optyczną. Na wyjściu tym pojawiają się dwa impulsy zwarcia do masy (-V zasilania) przy załączeniu przekaźnika, a jeden – przy wyłą-czeniu. Dwa impulsy pojawiają się także wtedy, gdy naciśnięty przycisk pilota nie załącza wyjścia, a jedynie przedłuża czas podtrzymania wyjścia (tryb A z tabeli 1). Natomiast w trybach D i E, w których pierwszy przycisk pilota załącza, a drugi wyłącza wyjście, na wyjściu „S” pojawiają się dwa impulsy przy każdym naciśnięciu pierwszego przycisku pilota, a jeden impuls – przy każdym naciśnięciu drugiego.

Głowiłem się nad tym przy centralce- rozłożyłem ręce.

Moje pytanie czy da się coś takiego zrobić na jednej syrenie którą mam, czy do tego jest potrzebny drugi głośnik- syrena?

Dodam jeszcze mały schemacik z elmesa

0 11
  • Relpol
  • #2 15 Cze 2016 21:06
    sosarek

Poziom 43  

kur2 napisał:
    włączanie i wyłączanie alarmu z pilota. Chcę aby podczas zazbrajania/rozbrajania alarmu z pilota zawyła syrena

Może wcale nie zamykaj drzwi - dlaczego wszyscy mają wiedzieć że właśnie uzbroiłeś/rozbroiłeś system?

0
  • #3 15 Cze 2016 21:25
    kur2
    Poziom 8  

dobra przekonałeś mnie czy zamiast syreny można podłączyć to by zamigała żarówka/dioda wkomponowana w sygnalizator na dworze? czy trzeba dołożyć nową

1
  • Relpol
  • #4 15 Cze 2016 21:31
    sosarek

Poziom 43  

Jaki głośnik?
    Przecież instrukcja jasno opisuje podpięcie sygnalizatora do radiolinii, nie centrali.
    Możesz zastosować diodę podpiętą do wyjścia nisko prądowego ustawionego jako wskaźnik czuwania.
    Możesz także dołożyć w domu sygnalizator wewnętrzny podłączony do radiolinii.

0
  • #5 15 Cze 2016 21:58
    kur2
    Poziom 8  

kolego dzięki za odpowiedź ale nic z niej nie potrafię wywnioskować. na moje oko widzę to tak jak na załączonym obrazku. Pytanie czy można to podłączyć do sygnalizatora alarmowego na dworze który miga i wyje podczas alarmu w którym są diody i właśnie do nich chciałbym to podłączyć. Czy mam dołożyć dwa kabelki i zrobić jak na rysunku. Jedyne co wiem z tego co napisałeś to wyjścia S nie podłącza się do centrali.

Głównym sprawcą całego zamieszania jest starsza osoba z rodziny która naciska pilot i nie wie czy alarm się włączył czy wyłączył a jak zacznie wyć syrena to biega dookoła domu i nie wie co robić. A tak powiem patrz w to czerwone pole zaświeci się raz to alarm wyłączony, dwa razy alarm włączony.

0
  • #6 15 Cze 2016 22:05
    sosarek

Poziom 43  

To nie prościej załączać z klawiatury?
    Domyślam się że kabel między centralą a sygnalizatorem jest wielożyłowy - jakieś są wolne?
    Można wyprowadzić impuls z odbiornika na posiadany sygnalizator, stosując do tego celu przekaźnik.

0
  • #7 15 Cze 2016 22:14
    kur2
    Poziom 8  

stukanie na klawiaturze już było przerabiane, niestety babcia nie potrafi się z tym obyć. Niestety nie ma wolnych kabelków wszystkie 6 jest wykorzystane. Jaki przekaźnik zastosować i jak to podlączyć?

0
  • #8 15 Cze 2016 22:35
    wotik
    Poziom 20  

kur2 napisał:
    Niestety nie ma wolnych kabelków wszystkie 6 jest wykorzystane.

Jeśli czas sygnalizacji optycznej i akustycznej masz taki sam (z jednego wyjścia w centrali), to możesz optykę i akustykę puścić do sygnalizatora jedną parą zamiast dwoma (domniemywam, że trzecia para to zabezpieczenie sabotażowe), wówczas zwolni Ci się para którą będziesz mógł przesłać sygnał z wyjścia S. Niestety wówczas z tego wyjścia będziesz miał także sygnalizację podwójną (optyka+akustyka)... :(

kur2 napisał:
    Jaki przekaźnik zastosować i jak to podlączyć?

Tutaj masz trochę na ten temat:
    Link
    Link

0
  • #9 16 Cze 2016 16:53
    kur2
    Poziom 8  

Podlaczylem i dziala, ale nie tak jak chcialem. Babcia dalej nie kuma. W instrukcji (patrz wyżej) jest napisane "na wyjsciu tym pojawiają sie dwa impulsy zwarcia do masy przy załączeniu przekaźnika a jeden przy wyłączeniu" u mnie zawsze są dwa tzn dioda miga dwa razy przy wyłączeniu i dwa przy włączeniu. Da sie to zmienić?

Podłączylem to tak s- minus na diodzie-plus na diodzie-kmp w centralce.

Dodam że manewrowanie zworkami j1i j2 oraz reset urządzenia nic nie daje

0
  • #10 16 Cze 2016 17:42
    niebieskipolo
    Poziom 19  

A czy nie będzie prościej wykorzystać do tego wyjście centrali (funkcja 33)? Masz wtedy pewność, że centrala na pewno jest uzbrojona, a nie tylko, że radiolinia wysłała sygnał uzbrojenia.

0
  • #11 16 Cze 2016 20:44
    marek216

Poziom 43  

Kombinujesz jak koń pod górkę, tym bardziej że rozwiązanie na forum
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2532421.html

Czy wykorzystasz do tego sygnalizację akustyczną czy optyczną pozostaje kwestią Twojego wyboru.

Inna sprawa że instrukcje się czyta a tam masz ładnie opisane funkcje wyjść na płycie centrali.

0
  • #12 17 Cze 2016 16:56
    sosarek

Poziom 43  

niebieskipolo napisał:
    A czy nie będzie prościej wykorzystać do tego wyjście centrali (funkcja 33)?

Nie, do tego celu wykorzystuje się Wskaźnik czuwania - wtedy po załączeniu dioda świeci, po rozbrojeniu gaśnie.

0
  Szukaj w 5mln produktów