Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant VU PL 242-5 - ZIMNO w kaloryferach

15 Cze 2016 22:58 1059 6
  • Poziom 6  
    Jestem od ośmiu lat szczęśliwym posiadaczem kotła Vaillant VU PL 242-5.
    Skłamałbym gdybym napisał, że minęły one bez mniejszych lub większych napraw. Niemniej jednak dotyczyły wyłącznie elektroniki. Wszelkie problemy skończyły się po wymianie płyty głównej.
    Jednakże od dwóch sezonów grzewczych mój piec nie dogrzewa CO. Polega to na tym, że piec załącza się do grzania CO, pochodzi kilka minut w trybie grzania i (tak jakby osiągnął zadaną temperaturę, a tak nie jest - kaloryfery są ledwie ciepłe) przechodzi w "wybieg". I tak w koło "Panie Macieju". Dobrze, że zimy były łagodne.
    Goście od serwisu Vaillanta niby coś grzebali, przestawiali ustawienia ale nie nastąpiła po ich wizytach jakakolwiek poprawa. A na dalsze, i ja nie mam ochoty (jeden straszny gaduła), a z drugiej strony i nie stać mnie na płacenie za nic. :D
    Z CWU nie ma najmniejszych problemów.
    Zobowiązany będę za wskazówki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    W pierwszej kolejności sprawdzić filtr na instalacji CO. Jeśli czysty to sprawdzić zawór 3-drogowy i zawór by-pasowy w kotle czy nie przepuszczają gorącej wody. Zdejmij obudowę kotła, ustaw jakąś temp. na termostacie kotłowym na CO i ręką dotykaj rury zasilającej z wymiennika głównego (po lewej stronie) - będzie gorąca, następnie sprawdź rurę powrotną (po prawej stronie pomiędzy pompą a wymiennikiem), dodatkowo musisz sprawdzić rurę powrotną z instalacji CO - jeśli pomiędzy nimi będzie różnica, to część gorącej wody będzie zawracana z powrotem do wymiennika (w krótkim obiegu kotła). Jeśli wszystkie elementy czyste i sprawne, to może się okazać że masz zamuloną instalację. Trzeba wszystko po kolei sprawdzić.
  • Poziom 6  
    Serdecznie dziękuję za wskazówki, niemniej jednak zdaje się iż zakres tej "operacji" chyba przerasta moje kompetencje. Kilka krotnie wracałem do powyższych wskazówek, po włączeniu funkcji grzania rura zasilająca z wymiennika głównego (po lewej stronie kotła, przy zaworze 3-drożnym) jest równie ciepła jak pozioma rura z zaworu 3D do pompy cieczy (by-pass?). Rura powrotna do wymiennika - zimna. Jak rozumiem zawór by-pasowy (ten w głębi foto za pompą cieczy?) jest nieszczelny i przepuszcza. Duża filozofia naprawić cacko? Jakiś manual..., a może jednak od razu serwisant. Zobowiązany będę za podpowiedz w zakresie "biegłego w sprawie" serwisanta z okolic Ożarowa Mazowieckiego.

vaillant VU PL 242-5 - ZIMNO w kaloryferach vaillant VU PL 242-5 - ZIMNO w kaloryferach
  • Poziom 21  
    ls_77 napisał:
    W pierwszej kolejności sprawdzić filtr na instalacji CO

I co w tym temacie? Jak filtr jest zapchany to by-pass się otwiera i jest to normalne działanie.
  • Poziom 6  
    Tak, zapomniałem napisać oczywistej oczywistości - uprzednio filtr wyczyściłem, choć wg. mojej oceny i bez tego był w pełni drożny.
  • Poziom 33  
    cccxxxx napisał:
    Jak rozumiem zawór by-pasowy (ten w głębi foto za pompą cieczy?)

Zawór by-pasowy to taka "gruba" nakrętka na pierwszym foto, po lewej stronie zaworu 3-drogowego (przełączającego).

kz61 napisał:
    I co w tym temacie? Jak filtr jest zapchany to by-pass się otwiera i jest to normalne działanie.

Dokładnie. Jak filtr jest zapchany to zawór by-pasowy się otwiera po to żeby pompa nie pracowała na sucho. I to powoduje szybki przyrost temp. w kotle.

Jeśli filtr był dosyć czysty, to może jakieś zanieczyszczenie dostało się do zaworu by-pasowego i on nie zamyka się do końca, lub masz strasznie brudną instalację co też powoduje opory i wtedy otwiera się zawór by-pasowy.
    Ostatnio miałem taki przypadek u jednego klienta - dosłownie 4 grzejnikczki w instalacji, zasilane od spodu - cała instalacja przepłukana, wymienione wkładki zaworowe bo stały i się w ogóle nie otwierały, do tego kocioł kompletnie rozebrany i wszystko wyczyszczone ze szlamu plus wymiana zaworu by-pasowego i kocioł pracuje jak nowy. Klient tak się cieszył jak grzejniki wreszcie zaczęły normalnie grzać i stwierdził że w końcu robi się ciepło w mieszkaniu, a nigdy nie było (mieszkanie wynajmowane).

cccxxxx napisał:
    Duża filozofia naprawić cacko? Jakiś manual..., a może jednak od razu serwisant.

Może dużej filozofii to nie ma, ale serwisant niech ci rozbierze wszystko na części pierwsze, wyczyści, wymieni uszczelki i skręci. Dobrze by było wtedy przepłukać całą instalację.
  • Poziom 6  
    Nowy serwisant rozwiązał problem - uszkodzony był sterownik w domu - podawał niewłaściwą temperaturę.