Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc na wale wiertarki jak obliczyć

16 Cze 2016 16:35 1488 8
  • Poziom 9  
    Witam - mam pytanie dotyczące mocy np. na uchwycie wiertarki czyli mocy użytkowej. Robiłem takie doświadczenie napiszę teoretycznie ale chodzi mi o jakiś wzór do obliczenia tej mocy.
    Mianowicie zakręciłem do wiertarki kawałek wałka drewnianego o średnicy 20 cm
    czyli promień 10 cm, umocowałem tę wiertarkę na piętrze w oknie a do wału przymocowałem sznurek chyba od prasy do słomy i zawiesiłem żeliwny ciężarek 10 kg od wagi dziesiętnej, wiertarka z trudem ale windowała ten ciężarek w górę a trochę lżejszy ciężarek np. 8-9 kg podnosiła bez większego wysiłku.
    Jak obliczyć moc wyjściową (użytkową) na wrzecionie tej wiertarki.
    Jeżeli ktoś wie konkretnie jak to zrobić proszę o pomoc.
  • Poziom 38  
    Moc na wale (silnika) to wartość wyliczalna, a nie mierzalna.
    Wzór na moc to praca/czas.

1W= 1J / 1s

Czyli

1W = (1N x 1m) / 1s (Niuton razy metr podzielić prezes sekundę)

W silnikach stosuje sie inny wzór (pochodny od poprzedniego): moment obrotowy razy obroty.

Podałes (zmierzyłeś) moment obrotowy czyli ciężar x promień, zmierz jeszcze obroty, wylicz z niego czas, podstaw dane do wzoru i będzie OK.

Prz zastosowaniu odpowiedniej przekładni to na promieniu 0.1m i tonę swoją wiertarką podniesiesz.
  • Poziom 17  
    Budujesz sobie jakąś prymitywną hamownię. Głównym elementem jest sprzęgło "poślizgowe" np. cierne oraz coś do mierzenia siły np. waga sprężynowa.

Przykład:
    Dwie tarcze, jedna obrotowa zamocowana w uchwycie wiertarki a druga stała, lecz mogąca trochę się obracać (kilka, kilkanaście stopni), dociskana do tej obrotowej np. sprężyną z regulacją docisku np. śrubą. Do tej stałej tarczy przymocowujesz sztywny pręt prostopadły do osi wiertarki. Koniec tego pręta mocujesz do wagi np. sprężynowej. Znasz więc odległość od środka osi wiertarki do punku zamocowania wagi.

Zasada działania:
    Ponieważ tarcze są do siebie dociśnięte z poślizgiem to waga pokazuje jakąś siłę która będzie większa przy większym docisku a mniejsza przy mniejszym docisku. Jednocześnie dociskając więcej lub mniej sprzęgło zmieniasz obciążenie wiertarki.
    Obciążenie to oceniasz np. na oko, więc wyniki pomiaru też są prawie "na oko" ale już coś wiesz.
    Moc na wale to pojęcie bzdurne. Właściwie mierzy się moment obrotowy który równa się siła (ta którą pokazuje waga) razy promień (odległość od środka osi wiertarki do punku zamocowania wagi). Będzie on różny przy różnym obciążeniu wiertarki.
    Chcesz znać moc wiertarki więc trzeba zmierzyć prąd zasilający i napięcie. Prąd oczywiście nie może przekraczać dopuszczalnego bo najprędzej skopci się wirnik. Warto też zmierzyć obroty bo wraz z obciążeniem będą spadać.
    Na podstawie tych pomiarów możesz narysować sobie charakterystyki.

Możliwe odmiany:
    To co zbudowałeś sobie z wykorzystaniem okna i I piętra to podobna odmiana hamowni którą opisałem. Średnica krążka na sznurek/2 to promień a siła to ciężar ciężarka. Regulując ją aby zrobić kilka pomiarów to będziesz miał trochę sportu i zaprawę na wycieczkę w góry. Jakiś miernik chyba masz to prąd zmierzysz, napięcie raczej będzie względnie jednakowe około 230V. Z obrotami to już gorzej. Ale ta hamownia okienna ma zaletę. Znasz długość sznurka, mierzysz czas jego nawijania, znając obwód krążka możesz obliczyć ile obrotów było w jednostce czasu.
    Więc twój wynalazek jest całkiem dobry. Możesz go opatentować lub zgłosić jako wzór użytkowy. Dodaj tylko pomiar prądu wiertarki, bo to ważne.
  • Poziom 24  
    Przyjmuje się stratę mocy na poziomie 1% na każdy stopień przekładni.
    Silniki można przeciążać (z głową). Do obliczenia mocy na wale potrzeba jeszcze znać prędkość obrotową tego wału. Prościej jest watomierzem sprawdzić pobór mocy w czasie podnoszenia. Będziesz znał stopień przeciążenia.
    P.s. Hamowałem przekładnie mocą 1,5MW.
  • Poziom 9  
    Serdecznie dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem oraz za sugestie spróbuję to przemyśleć i może jeszcze zadam jakieś pytanie,
  • Poziom 43  
    wlodzimierz napisał:
    Witam - mam pytanie dotyczące mocy np. na uchwycie wiertarki czyli mocy użytkowej

Wiesz ja bym wyznaczył moc na wale przy prądzie znamionowym , bo przeciążając wiertarkę powyżej jej prądu znamionowego masz więcej mocy na wale ale to nic z tego nie wynika.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Sprawność alternatora ok 50%.
    Tak ze wiertarka 600W ma problemy z zaświeceniem 3 żarówek 12W 55W poprzez alternator.
  • Poziom 10  
    Z opisanego doświadczenia do obliczenia mocy na wrzecionie wiertarki potrzebne będą Ci wielkości:
    m - masa podnoszonego ciężarka w [kg]
    s - wysokość na jaką podnosisz ciężarek w [m]
    t- czas w którym ciężarek pokona wysokość "s" w [s]
    g- przyspieszenie ziemskie 9,81 [ m/s^2]

Teraz przystępujemy do szkolnych obliczeń:

moc P= praca "W"/ czas jej wykonanie "t"

gdzie prace W=siła "F" * droga "s"
    a siła "F"= masa "m" * przyspieszenie ziemskie "g"
    stąd moc na wrzecionie wiertarki P=m*g*s/t