Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona karta Compact Flash

RafiX_85 16 Cze 2016 21:07 720 4
  • #1 16 Cze 2016 21:07
    RafiX_85
    Poziom 10  

Witam,

pokrótce opiszę jak doszło do uszkodzenia (?)
    Podczas kopiowania systemu operacyjnego (z gho) na CF za pomocą Ghost32.exe (http://buildingskb.schneider-electric.com/view.php?AID=11723), doszło do jakiegoś błędu w wyniku czego kopiowanie zostało przerwane. Utworzyło się kilka partycji linuxowych i wszystko bez problemu widziałem. Chciałem od nowa sformatować kartę i usunąłem partycje (w Zarządzaniu dyskami w Winows 7), w wyniku czego zamiast karty CF 4 GB pokazuje mi, że mam 244,98 GB. Nie jestem w stanie sformatować karty ani utworzyć jakiejkolwiek partycji.
    Program AOMEI Partition Assistant pokazuje mi taki komunikat przy próbie utworzenia partycji:

Cytat:
    Kod informacji: 102
    Opis: Certain bad sector exists in DBR.

Czy jakoś można uratować kartę?

0 4
  • #2 16 Cze 2016 23:26
    Ture11
    Poziom 34  

Ciekaw jestem, czy MHDD pociągnęłoby kartę podłączoną jako dysk twardy do IDE (karta CF ma sporo wspólnego z interfejsem ATA)... Może warto spróbować?

0
  • #3 17 Cze 2016 07:58
    conan02

Poziom 29  

CF ma dokładnie interfejs IDE, przejściówki z CF na IDE 44 (do dysków 2,5 cala) nie mają żadnej elektroniki tylko połączenia między złączami.
    Gorzej, że karta podaje błędne informacje o pojemności, co wskazywałoby na błąd w obszarze danych firmware'u.
    Według mnie to padła karta w trakcie kopiowania i dlatego przerwało z błędem.
    Co do uratowania karty to będzie ciężko, nawet w razie potrzeby bardzo trudno jest dane odzyskać.

0
  • #4 17 Cze 2016 09:22
    zen3x
    Poziom 30  

Karta Compact flash jeśli nie została sformatowana jako dysk, funkcjonuje w systemie zawsze jako pamięć przenośna. Niezależnie czy podłączysz to przez adapter do IDE czy bezpośrednio do płyty. Najlepiej taka kartę sformatować jako dysk przez formatowanie nisko poziomowe.

Ciekawe informacje o CF:
    1. Link
    2. Link

0
  • #5 17 Cze 2016 18:38
    RafiX_85
    Poziom 10  

Dziś powtórzyłem operację kopiowania na innej karcie, w tym samym momencie wyskoczył ten sam błąd - uszkodzony obraz gho (już doczytałem... człowiek na wszystko ma mało czasu i tak wychodzi). Nauczony wczorajszym błędem nie usuwałem partycji w Windowsie tylko odpaliłem Hirens Boot z Linuxem z Partition Magic i tam wszystko usunąłem. Wychodzi na to, że to Windows uszkodził kartę CF. Przymierzam się zakupić pcmcia compact flash, żeby odzyskać kartę. Myślicie, że da się coś zrobić?

0