Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór prądu przez komputer

Sumar 01 Lip 2005 02:31 6274 15
  • #1 01 Lip 2005 02:31
    Sumar
    Poziom 15  

Witam.

Konfiguracja mojego komputera wygląda następująco:

AMD Sempron 1500@1800MHz
    Płyta główna ASUS A7V600-X
    512MB RAM DDR
    Dysk Seagate Barracuda
    Grafika GF4 MX440
    Dodatkowy wiatrak w obudowie
    Jeden napęd CD
    Zasilacz ATX 300W

Po zmierzeniu poboru prądu wyszło, że komputer pobiera w momencie wykorzystania procesora w 100% zaledwie 0,5A co razy 230V daje 115W.

Czy to normalne zachowanie? I czy w związku z tym UPS o mocy 150W spokojnie wystarczy do tego kompa?

0 15
  • Pomocny post
    #2 01 Lip 2005 04:28
    gader
    Poziom 26  

to jest moc ciagla czy szczytowa ups'a?
    moc szczytowa kompa bedzie wieksza niz 115 w
    komp startujac pobiera wiecej pradu do tego monitor
    a dokladnie rozmagnesowanie kinola moze byc nawet
    300w przez ulamek sekundy

a wlasnie jak wy robicie czy podlaczacie monitor
    do ups'a ? bo po co mi komp bez monitora nawet jak
    braknie pradu to nic nie bede widzial co robie

0
  • #3 01 Lip 2005 10:58
    Sumar
    Poziom 15  

To jest serwer, więc monitor, mimo że pobiera około 50W to nie jest do niczego potrzebny. A komputera nie udało mi się zmusić do poboru większego niż 0,5A od momentu włączenia go do sieci.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lip 2005 13:50
    Adwil
    Poziom 15  

na wszelki wypadek "jakby coś" polecam kupić 200W

0
  • #5 01 Lip 2005 16:23
    Sumar
    Poziom 15  

Sam robię zasilacz awaryjny. Głównie chodziło mi o to, jakiej mocy toroid muszę nabyć. Dzięki.

0
  • #6 01 Lip 2005 16:40
    Jaroff
    Poziom 27  

Czy w przetwornicy masz zamiar zastosować toroid i sterować go od strony wtórnej tranzystorami? Przy 50Hz? Jak sobie poradzisz ze stratami mocy w tranzystorach i jaki przebieg na nie podasz, chyba nie prostokąt czy piła. Schemat masz gotowy, czy to tak z głowy. Może coś bliżej.

0
  • #7 01 Lip 2005 21:01
    Sumar
    Poziom 15  

> Czy w przetwornicy masz zamiar zastosować toroid i sterować go od strony wtórnej tranzystorami?

Tak.

> Przy 50Hz?

W przybliżeniu.

> Jak sobie poradzisz ze stratami mocy w tranzystorach

Posiadam odpowiedniej wielkości radiatory. Zawsze można dołączyć wiatrak.

> i jaki przebieg na nie podasz, chyba nie prostokąt czy piła.

Przecież na wejściu zasilacza komputerowego i tak jest prostownik.

> Schemat masz gotowy, czy to tak z głowy. Może coś bliżej.

Schemat gotowy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=275628

W sumie jeszcze nie wiem, czy jest sens budować tą przetwornicę. Jeżeli komp ruszy bez -5V i -12V to dam sobie z tym spokój i zrobię zwykły stabilizator +5V/+12V. Ciekawe ile strat jest w bez sensownym układzie 12V -> 220V -> 12V.

0
  • #8 01 Lip 2005 21:51
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Sumar
    Czym mierzyłeś prąd pobierany przez komputer? (Jasne że amperomierzem ale jakim?)

0
  • #10 01 Lip 2005 23:20
    W.P.

Gdybyś teraz zrobił bilans mocy po stronie pierwotnej i po wtórnej, to wyjdzie Ci sprawność grubo ponad 100%.
    Jest tylko jedna trudność przy pomiarze prądów w gałęziach +3,3V czy +5V. W zasadzie w grę wchodzi tu pomiar pośredni - przy użyciu boczników.
    Może poczekaj z tym toroidem.

0
  • #11 02 Lip 2005 06:54
    Jaroff
    Poziom 27  

Cytat:
    > i jaki przebieg na nie podasz, chyba nie prostokąt czy piła.

Przecież na wejściu zasilacza komputerowego i tak jest prostownik

No właśnie tu jest problem . Sprawdz jak zachowuje się trafo przy przebiegu innym niż sinusoida. Podłącz zwykłe trafo pod ściemniacz oswietlenia. Przy pot. ustawionym w połowie usłyszysz prace trafo i nawet zostawiony na biegu jałowym zacznie się robić ciepły. Sprawność takiego układu jest bardzo mała. Lepszy dyłby trójkąt lub czysta sinusuida. Trafa są przeznaczone na 50hz, a Ty chcesz mu podać całe spektrum harmonicznych, które zamieni na ciepełko.

0
  • #12 02 Lip 2005 23:50
    W.P.

Sumar
    Jeśli chcesz mierzyć prąd odkształcony to zapomnij o LAVO.
    (Tym tylko sinusoidę).
    Do pomiaru wartości skutecznej prądu musisz użyć miernika z True RMS lub miernika z ustrojem elektromagnetycznym.

Przepraszam, że tylko tyle ale...
    Live 8 nie pozwala sie skupić.
    Pozdrawiam

0
  • #13 03 Lip 2005 00:39
    krzkomar
    Poziom 25  

Jaroff napisał:

No właśnie tu jest problem . Sprawdz jak zachowuje się trafo przy przebiegu innym niż sinusoida. Podłącz zwykłe trafo pod ściemniacz oswietlenia. Przy pot. ustawionym w połowie usłyszysz prace trafo i nawet zostawiony na biegu jałowym zacznie się robić ciepły. Sprawność takiego układu jest bardzo mała. Lepszy dyłby trójkąt lub czysta sinusuida. Trafa są przeznaczone na 50hz, a Ty chcesz mu podać całe spektrum harmonicznych, które zamieni na ciepełko.

Większość UPS-ów steruje trafo prostokątem (wszystkie które są w normalnej cenie), ten prostokąt jest lekko wygładzany później za pomocą filtru wyjściowego.

0
  • #14 29 Wrz 2005 18:00
    snozer
    Poziom 17  

Po pierwsze komputer zużywa moc czynna i bierną. Szczególnie dużo tej drugiej gdyż jest to uwarunkowane pracą zasilacza.
    Mój komputer na starym zasilaczu 300W zużywał jak policzyłem 270VA, co jest normalne. Tez mam UPS-a, co prawda polskiej firmy, ale jest naprawdę dobry. Jego moc szczytowa to 600VA i chociaż mam monitor LCD to musze Ci powiedzieć, że na starym zasilaczu zużycie całkowite z monitora i kompem dochodziło do 360VA jak pokazywało oprogramowanie UPS-a. Jednak, gdy zamieniłem zasilacz na nowego typu 350W z automatyką regulującą moc pobieraną przez zasilacz w zależności od obciążenia. Zużycie całkowite mocy przez kompa i monitor przy normalnej pracy wynosi 160VA a przy maksymalnym obciążeniu 276VA. Maksymalny czas pracy mojego ups-a w normalnej pracy kompa wynosi wtedy pół godziny. A akumulatory to 2 x 7Ah. Należy pamiętać, że obciążenie ups-a zmienia się w sposób nie liniowy (wykładniczo) w zależności od czasu pracy.

0
  • #15 19 Paź 2005 18:41
    vieslaus
    Poziom 12  

Sumar napisał:
    Witam.

Po zmierzeniu poboru prądu wyszło, że komputer pobiera w momencie wykorzystania procesora w 100% zaledwie 0,5A co razy 230V daje 115W.

Czy to normalne zachowanie? I czy w związku z tym UPS o mocy 150W spokojnie wystarczy do tego kompa?

Lavo 3 wskazuje zaniżoną wartość prądu i to jest normalne, ponieważ prąd płynący przez zasilacz komputerowy jest odkształcony.

Aby zmierzyć rzeczywistą wartość prądu trzeba użyć miernika z true rms. Wynik będzie około 2 razy większy!!!

Odnośnie mocy: P=U J cosfi.
    Cosfi=1 dla obciążenia rezystancyjnego. Zasilacz komputerowy na pewno nie jest obciążeniem rezystancyjnym, więc cosfi jest mniejszy od jedności.

0
  • #16 19 Paź 2005 19:29
    tzok
    Moderator Samochody

snozerst napisał:
    (...)zamieniłem zasilacz na nowego typu 350W z automatyką regulującą moc pobieraną przez zasilacz w zależności od obciążenia.(...)
    a świstak siedzi i zawija je w te sreberka...
    Każdy jeden zasilacz pobiera moc zależną od obciążenia, zależy tylko jak jest dopracowany i jakie są w nim straty. Poza tym zasilacz z PFC "pobiera" mniej mocy biernej (w zasadzie nie można mówić o poborze mocy biernej), i daje obciążenie bardziej zbliżone do liniowego, rezystancyjnego. Moc którą mierzycie to moc pozorna, czyli wypadkowa mocy czynnej i biernej. Do pomiaru mocy stosuje się specjalny przyrząd zwany watomierzem.

0