Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerzutnik typu D w układzie dzielnika częstotliwości przez 2, wyścigi

bladekp 17 Jun 2016 12:52 2187 4
    bladekp
    Level 7  
    Cześć, mam problem z wyścigami w przerzutniku typu D. Mój przerzutnik pracuje w układzie dzielnika częstotliwości przez 2, tak jak to jest pokazane na rysunku b poniżej.Przerzutnik typu D w układzie dzielnika częstotliwości przez 2, wyścigi

Niestety stan na wyjściu po włączeniu zasilania jest losowy. Co dołożyć do tego przerzutnika żeby być pewnym sygnału na wyjściu? Mój przerzutnik to 4013 z serii CMOS, są tam dwa przerzutniki typu D w jednej obudowie, drugi aktualnie nie jest wykorzystywany, czytałem trochę na ten temat i spotkałem się z twierdzeniem że przerzutnik typu D w układzie Master-Slave zapobiega wyścigom, czy to prawda? Jeżeli tak to jak połączyć mój w układ master-slave? A może istnieje jakieś prostsze rozwiązanie mojego problemu?
  • Helpful post
    twazny
    Level 26  
    Ale wymuszenie stanu po włączeniu to nie to samo co hazard czy wyścigi.
    Rozwiązaniem pierwszego jest ogólnie stosowany prosty sposób.
    W zależności jaki stan chcemy otrzymać po włączeniu jedno z wejść R lub S
    należy połączyć z masą rezystorem np 4,7-10k i jednocześnie z plusem kondensatorem
    np 1-10uF. Dobrze jest dla bezpieczeństwa zbocznikować rezystor diodą np 1n4148.
    (Rozładowuje kondensator po wyłączeniu).
    Po prostu w czasie włączenia przytrzymujemy zerowanie/ustawianie.
    Master slave też włącza się przypadkowo.
    Oczywiście najlepszą metodą jest stosowanie specjalizowanego układu watchdog.
    Ma to sens przy większej ilości ustawianych układów.
    bladekp
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź, niestety wydaje mi się że w tym układzie przerzutnik cały czas się resetuje, i nie mogę wejść w stan wysoki, dobrze to zrobiłem? W tym układzie chodzi o to że kondensator będzie się przez jakiś czas po włączeniu ładował i utrzymywał stan wysoki na wejściu R? Przerzutnik typu D w układzie dzielnika częstotliwości przez 2, wyścigi
  • Helpful post
    twazny
    Level 26  
    Tak, dokładnie. Wartość RC powinna być większa niż szybkość narastania napięcia zasilacza podczas włączenia.
    Nie spotkałem się z przypadkiem ciągłego resetowania, układ powinien działać.
    Natomiast z serią CMOS4000 bywają problemy jeżeli stosujemy duże wartości R rzędu setek kiloomów i więcej.
    Wysokoomowe wejścia powodują że taki układ jest bardzo wrażliwy (antenowanie) zwłaszcza przy niskich napięciach zasilania.
    Włączanie światła, lutownicy itp w niewielkiej odległości potrafi w takich przypadkach zmieniać stany.
    Poza tym wewnętrzna budowa 4013 nie jest symetryczna jak np w 7474 TTL co w połączeniu ze stosunkowo dużą rezystancją,
    tym razem wyjścia, potrafi sprawić przykre niespodzianki np w postaci przerzucania się przerzutnika przy zmianie obciążenia na wyjściach Q.
    Np. jeżeli stosujemy kondensatory na wejściu/wyjściu.
    Generalnie jeżeli nie chodzi o minimalizowanie poboru mocy unikam układów tej serii.
    bladekp
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź, mój problem polegał na tym że kondensator którego użyłem był spalony (zwarty). Serii 4000 nie używam ze względu na pobór mocy a jedynie ze względu na to że akurat muszę na wyjściu sterować mosfetem który otwiera się przy 12V, a że w moim układzie 12V już jest to nie widziałem sensu żeby bawić się jeszcze w jakieś nowe przetwornice an 5V na potrzeby układów TTL. Temat uważam za wyczerpany. Dziękuję Ci za odpowiedź i pomoc.