Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RB31F... - Nie startuje kompresor

gib 17 Cze 2016 19:22 3180 7
  • #1 17 Cze 2016 19:22
    gib
    Poziom 15  

Panowie, mam problem z lodówka jak w temacie. Potrzebuje pomocy bardziej doświadczonych:)

Dziś rano przestała chłodzić. Po ponownym włączeniu po ok 5 sek mruga dioda przy cyfrze 3 st.
    Na inwerterze mruga dioda pojedynczo, co wg. serwisówki oznacza Starting Failure.
    Śpieszyło mi się do pracy więc zdążyłem jedynie zdjąć obydwie PCB i teraz je przeglądnąłem, Nic niepokojącego nie ma, kondensatory wyglądają ok, co się dało w układzie, pomierzyłem, zimnych lutów nie widzę. Jak wrócę z pracy pomierzę czujniki temperatury
    Jak sprawdzić sam kompresor?

Gdzie jeszcze szukać usterki?

Tutaj serwisówka
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15448992#15448992

Aktualizacja:

Zmierzyłem rezystancje uzwojeń kompresora. Wszystkie 3 po 18ohm.

W trakcie pracy na każdym uzwojeniu po 120V częstotliwości 50hz. a przynajmniej tak pokazuje miernik. Nie mam przy sobie oscyloskopu żeby sprawdzić czy są jakieś przesunięcia.

Dodano po 4 [godziny] 23 [minuty]:

Aktualizacja 2:
    Wszystkie czujniki temp ok 5k

podgrzewacze(chyba podgrzewacze)na CN75 - po 380ohm obydwa.

Pętla miedzy CN70 a CN77 z defrost heaterem, bimetalem i bezpiecznikiem termicznym 360 ohm.

Nie wiem czego się jeszcze złapać.

Elektronika? Bez zasilania dla Inverter PCB lodówka nie zgłasza błędu. co by znaczyło że informacja z błędem dociera właśnie z tej PCB przez pin4 (feedback signal) konektora CN73.

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

Aktualizacja 3:

Wziąłem oscyloskop i tak:
    Za transoptorem PC201 jest prostokąt 50%. Wydaje mi się prawidłowo.
    Na pinie VFO IC3 (IGBT) 5V
    Ale na wejściach IGBT HIN i LIN pojawia się prostokąt tylko przez sekunde. Nie wiem dlaczego

Panowie pomóżcie, już nie mam pomysłu co sprawdzać.

1 7
  • #2 29 Cze 2016 20:47
    luk2
    Poziom 14  

Witam

Zrób pomiar na module invertera między wyjściami zasilania agregatu a masą kondensatora zasilającego czy masz pomiar diody . Jeśli jeden z nich ma zwarcie moduł do wymiany.

1
  • #3 04 Lip 2016 16:38
    darro82
    Poziom 14  

Ile mrugnięc sygnaluzuje dioda na inwerterze?

0
  • #5 14 Lip 2016 17:04
    gib
    Poziom 15  

Już dość dawno ją naprawiłem. Uszkodzony okazał się sterownik sprężarki IGCM04... Ten pod radiatorem. Zwarty miał jeden z tranzystorów wyjściowych.

Przy okazji trochę ponarzekam:)
    Nie polecam sklepu igbtpower. po 4 dniach od zamówienia zainteresowałem się tematem bo paczka nie docierała, dzwoniłem, pisałem. Zero kontaktu. Zamówiłem scalak z innego źródła. Po czym po 2 kolejnych tygodniach jak gdyby nigdy nic dostaje informacje że paczka została właśnie nadana.

Strasznie nieprzyjazne te lodówki z silnikami 3faz... Nie ma tego nawet jak awaryjnie uruchomić.

0
  • #6 14 Lip 2016 18:00
    jack63
    Poziom 41  

Gratulacje!
    Trzeba infomować o sukcesach, bo jakoś mało ich w około, a w temacie lodówek najmniej.

gib napisał:
    Strasznie nieprzyjazne te lodówki z silnikami 3faz... Nie ma tego nawet jak awaryjnie uruchomić.

Jak pewnie wiesz, nie są to typowe silniki 3f ale BLDC bez czujników położenia kątowego wirnika.
    Kosztem pewnego, nie znalazłem inf jak dużego, podnniesienia sprawności dostaliśmy bardzo skomplikowaną i niestety awaryjną konstrukcję wmuszaną nam pośrednio przepisami unijnymi.

0
  • #7 16 Lip 2016 13:08
    darro82
    Poziom 14  

Kolega Gib nie podał ile razy mrugala dioda na plycie invertera. A od tego zaczynamy diagnozę. W tym przypadku sądzę ze mrugala 1x. Mozesz podac jaki jest koszt tego scakaka?

1
  • #8 17 Lip 2016 16:07
    gib
    Poziom 15  

Podał ile mruga dioda. Nie dokładnie czytałeś :)

0
  Szukaj w 5mln produktów