Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budzik świetlny (moja testowa koncepcja)

noel200 17 Cze 2016 17:36 9519 17
  • Budzik świetlny (moja testowa koncepcja)
    Witam.
    Chciałbym przedstawić budzik świetlny mojego wykonania.
    Jest to pierwsza jego wersja, ale możliwe, że nie ostatnia.

Przyszła zima i ciężko mi się wstawało przed 6. Zobaczyłem w internecie filmik, na którym przedstawiony jest budzik świetlny.
    Idea jest taka, że w nocy gdy powoli w pokoju będzie robiło się coraz jaśniej, mózg to mimo zamkniętych powiek wykrywa to jako poranek i przygotowuje organizm do tego, że trzeba wstać.
    Tamten na filmie mocowało się nad łóżkiem i świecił wąskim strumieniem światła, na konkretną osobę, ale jak pogrzebałem w internecie, żeby coś takiego kupić widziałem różne rozwiązania tego urządzenia.
    Każde jednak było drogie.

Nie wiedząc czy w ogóle przyniesie to jakiekolwiek rezultaty nie chciałem inwestować, a także zmieniać wystroju sypialni ( bo pomysł nawet był taki, żeby na ścianie zamocować plafon imitujący wschodzące słońce).

Postanowiłem więc zrobić urządzenie wtykane do gniazdka w ścianie, a do tego urządzenia wkręcałbym żarówkę.

Projekt zaczął kiełkować. Dobrałem obudowę i zacząłem (żeby było zgodnie z planem tanio) projektować układ używając możliwie największej ilości elementów, które już miałem. Policzyłem transformator jaki jest potrzebny, zaprojektowałem płytkę napisałem program i jest :-)

Schemat wygląda tak. Płytka 230V i druga logiczna:

Budzik świetlny (moja testowa koncepcja) Budzik świetlny (moja testowa koncepcja)

Procesor duży, ale to najmniejszy jaki był w szufladzie. Wyświetlacz led miałem, Układ scalony SAA1064 również. Chyba nawet z wylutu. Kupiłem na ebay cały moduł z DS3231, bo mam z nim pozytywne doświadczenia (bardo dokładnie trzyma czas i jest bardzo szybki i prosty w aplikacji), do tego włącznik, microswitche, gniazdo IDC10 żeby można było zawsze szybko się podłączyć i program poprawić, jakby zaszła taka potrzeba.

Płytek było chyba ze trzy wersje. W pierwszej testowałem koncepcje, w drugiej w trakcie lutowania doszedłem do wniosku, że SAA1064 trzeba gdzieś przenieść bo za ciasno jest i ledy nie wchodzą :P Ale trzecia jest ok. Co prawda laminat jednostronny i mostków masa, ale działa. Cały czas się uczę projektować płytki.
    Nie mam niestety zdjęć polutowanej płytki tej z transformatorem. Szkoda, bo ładnie wyszła.

Budzik świetlny (moja testowa koncepcja) Budzik świetlny (moja testowa koncepcja) Budzik świetlny (moja testowa koncepcja)

Tu tylko mostki:

Tu polutowane elementy smd. (dużo ich nie ma):

Kolejne mostki:P :

Z ledami:
    Budzik świetlny (moja testowa koncepcja) Budzik świetlny (moja testowa koncepcja)

W trakcie programowania:

I finalny efekt z panelem:

Guzikami "Godziny +" i "Minuty+" zmieniamy w górę aktualną godzinę. Jak trzeba czas cofnąć to niestety trzeba naginać "na około". Jeżeli robimy to samo, ale z przytrzymanym przyciskiem budzika to zmieniamy godzinę alarmu. Jedno i drugie jest natychmiast po ustawieniu zapisywane w eeprom układu DS3231.
    Przycisk ten wystający bistabilny jak jest wciśnięty powoduje, że alarm jest aktywny i jest to sygnalizowane czerwoną diodą led. Fototranzystor bada aktualną jasność w pokoju i automatycznie zmienia jasność wyświetlacza tak żeby w dzień był wyraźnie widoczny, a nocą nie raził. Niestety jest też minus. Wyświetlacz led na unładzie SAA1064, z którym uC komunikuje się poprzez I2C jest za wolny. W związku z tym, gdy przyjdzie czas sterowania jasnością żarówki poprzez optotriak i na sprzętowym przerwaniu z układu detekcji zera żarówka zaczyna migać. Gdy więc z układu DS3231 odczytam, że nadszedł czas sterowania żarówką obsługę LED wyłączam. W sumie i tak osobnik budzony śpi, więc zegarek mu nie potrzebny.

I na koniec wnioski. A są one takie, że budzik świetlny działa. Czas alarmu mam ustawiony na 35 minut przed budzikiem klasycznym, a osiągnięcie pełnej jasności aktualnie w programie ustawione jest na 45min jeżeli mnie pamięć nie myli. Aktualnie mam wkręcone dwie klasyczne żarówki 100W i wstaje się łatwiej. Nie jest to może różnica w stylu "wcześniej ledwo powieki podnosiłem, a teraz wstaje rześki jak skowronek" ale różnica jest zdecydowanie zauważalna.
    Jeżeli ktoś tak jak ja "lubi" wstawać wcześnie, a musi polecam tego typu rozwiązanie.

W załączniku materiały do wykonania takiego budzika. Nie wyrażam zgody na jakiekolwiek modyfikowanie koncepcji, programu, ani wykorzystania tych materiałów w celach komercyjnych bez mojej zgody.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    noel200
    Poziom 25  
    Specjalizuje się w: automatyk
    noel200 napisał 1439 postów o ocenie 553, pomógł 34 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2005 roku.
  • IGE-XAO
    JaroPC
    Poziom 16  
    Ja też sobie pomagam we wstawaniu w podobny sposób. U siebie stosuję zwykły cyfrowy sterownik czasowy i lampkę nad łóżkiem. Do sterownika mam wpisane godziny włączenia i wyłączenia lampki zależne od tego o której w dany dzień mam wstać. Rozwiązanie się sprawdza. Może w przyszłości to rozbuduję na przykład w płynne rozjaśnianie.
    pier
    Poziom 23  
    Jeśli ta pierwsza płytka to jest ta z częścią wykonawczą no to Popełniłeś spory błąd.
    Przy napięciach sieciowych nie stosujemy polygonów. Proponował bym to poprawić.
    A tak poza tym super wyszło.
    noel200
    Poziom 25  
    pier napisał:
    Przy napięciach sieciowych nie stosujemy polygonów.

Wiem, ale płytka nie jest trawiona. Jest frezowana. Są dwa dwa milimetrowej szerokości rowki wycięte oddzielające wysokie napięcie od niskiego.
    skaktus
    Poziom 37  
    Ile takie coś Cie wyniosło ? Pytam, bo gotowy produkt z radiem można dostać za około 50 - 80 zł :)

Szukałem z początkiem roku takowego rozwiązania jak przedstawiłeś. Szkoda, że nie było tego tematu wczesniej :)
  • IGE-XAO
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    biomaniak
    Poziom 6  
    Nie żebym nie chwalił wykonania czy projektu.
    Ale sam ostatnio się trochę zainteresowałem.
    Bo najpierw kupiłem gniazdo 230V sterowane przez WIFI xiaomi smart socket (9,99$ na promo)
    I podłączyłem je raz do lampki biurkowej.
    Gniazdko można programować na włącz wyłącz o danej godzinie itd.
    Przez pierwsze 2 3 noce działało.
    W sensie dawało radę mnie obudzić. Teraz nie bardzo.

Potem zainwestowałem w żarówkę led światła dziennego Xiaomi Yeelight 13$

Programowanie o danej godzinie jaśniej ciemniej. Tryby barwy itd.

Potem w xiaomi Yeelight RGB 19,99$ czyli z kolorkami...
    Więc za 80 pln naprawdę szkoda się bawić w tego typu projekty tylko kupić taką żarówkę.

Ale po prostu chcę poinformować że przynajmniej ja po czasie przestaje reagować na bodziec. I jedynym co mnie jest wstanie obudzić to aplikacja na androida SLEAP as android.

Ma tyle możliwości zmian że nie da się nie obudzić.
    Np niemożliwość wyłączenia budzenia dopóki nie zeskanujesz QR kodu umieszczonego w łazience np. Albo dopóki nie znajdziesz obudzonej owcy itd itd.

Tak że takie żarówki i apkę polecam.

Link do żarówki :
    http://www.gearbest.com/smart-lighting/pp_361555.html?vip=161735

Jeszcze lepsza jest lampka nocna. Ale niestety wciąż poniżej 45$ nie widzę.
    Ma dodatkowe opcje jak reakcje po dotyku ręką itd.
    Ale 2* cena
    http://www.gearbest.com/smart-home/pp_197251.html?vip=176229
    noel200
    Poziom 25  
    skaktus napisał:
    Ile takie coś Cie wyniosło ? Pytam, bo gotowy produkt z radiem można dostać za około 50 - 80 zł :)

Szukałem z początkiem roku takowego rozwiązania jak przedstawiłeś. Szkoda, że nie było tego tematu wczesniej :)

Ja sensownego produktu nie znalazłem poniżej 400zł. To ten budzik od Philipsa. Te tanie dziadostwo typu medion możesz sobie darować. Siedzi tam jedna dioda led, a żeby przez sen coś zadziałało to w pokoju musi się na prawdę zrobić jasno. Ja na początku miałem jedną żarówkę 100W, ale szybko dołożyłem kolejną.

Obudowa 21zł, transformator 11zł, procesor pewnie koło 8zł, wyświetlacz myślę, że 12zł, SAA1064 10zł (teraz cały moduł wyświetlacza na spi od chińczyka bym założył za 4zł), DS3231 od chińczyka 4zł, reszta drobnicy pewnie ze 20zł. Wychodzi razem około 80zł. Ja trochę gratów miałem z wylutu na przykład więc wyszło taniej.
    I tak kupisz lampkę za 80zł, sprawdzić czy w ogóle te budziki świetlne coś pomagają przy wstawaniu i stwierdzisz, że nie, że to bzdura. A to zwyczajnie kijowy sprzęt.
    Offtop
    Kiedyś miałem okazję testować maszynkę elektryczną. Zastanawiałem się czy nie przestawić się na takie. Ale po wypróbowaniu (jakaś marketowa za 200zł) stwierdziłem, że słabo to goli. Trafiłem kilka lat później tu na elce na giełdzie ofertę, że ktoś sprzedaje maszynki za 300zł, prawie nowe, a w necie sprawdziłem i kosztowała taka ponad 1000zł. Postanowiłem zaryzykować i golę się ją już ponad 7 lat i nie zamierzam się już przestawiać na ostrzowe :-) Co prawda cała elektronika w niej padła i głowice wymieniam średnio raz na rok/dwa, ale koncepcja maszynek elektrycznych się sprawdziła. Kwestia jaka to maszynka.

Tu mam jeszcze tą zaletę, że mogę to skonfigurować jak chcę. Mogę do gniazda wyjściowego zamiast przejściówki na E27 podłączyć np. żyrandol, który wisi w pokoju :-)

Dodano po 12 [minuty]:

biomaniak napisał:
    Przez pierwsze 2 3 noce działało.
    W sensie dawało radę mnie obudzić. Teraz nie bardzo.

Ja z tym budzikiem kilka pierwszych nocy też budziłem się przed budzikiem dźwiękowym, a teraz już nie. Ale jest ok.
    Po pierwsze nagłe załączenie światła powodowało u mnie to, że kilka sekund od załączenia go w wielkim szoku się budziłem. Dlatego płynne rozjaśnianie jest potrzebne.
    Po drugie chodzi o to, że światło ma za zadanie przed budzikiem który docelowo nas ma obudzić zmienić chemię w mózgu, tak by ten wiedział, że jest już dzień. I gdy dźwiękowy budzik zadzwoni łatwiej się wstaje, bo jest już niby dzień. Na mnie wciąż działa, nawet po pół roku (choć same światło mnie już nie budzi) i zdaje się, będzie tak działać do końca życia, bo tak jesteśmy stworzeni, że w dzień działamy, a w nocy śpimy.
    biomaniak
    Poziom 6  
    Podałem kilka przykładów < 200pln a nie 400.

Poza tym po 1 mówisz że światło cię już nie obudzi podobnie jak i mnie. A po drugie nie nadaje się to dla osób które wstają już po wschodzie słońca.

Podany przeze mnie yeelight xiaomi lampka nocna kupisz czasem za ok 45$
    http://www.gearbest.com/smart-home/pp_197251.html

Plusem jest to że masz dotyk na lampce i nie musisz używać app.

Tak ze jw pomysł budzenia się światłem fajny. Ale jako dodatek.
    Np za 24$ masz bazę smart domu z ledami do okoła.
    (jest to bardzo małe na zdjeciu wydaje się duże koło 6cm max)
    I wtedy masz podświetlenie nocne, budzenie i radio dab do tego.

Tak że jw pomysł i wykonanie ok. Tylko sensowność w czasach szeroko dostępnych smart żarówek. Xiaomi robi naprawdę dobre jakościowo rzeczy. Cena jakość też zawsze była świetna. Ale ostatnio widać wyraźnie że zdominowali rynek we wszystkim niemal i ceny drożeją.

Np 3 dni temu wydali smart czajnik.
    Cena dla chińczyków w sklepie 20$.
    Na starcie nie kupisz urządzenia taniej niż za 60$ a często 70$.

Wcześniej zestaw smart domu miałeś za 45$ teraz matkę nie kupisz taniej niż 24$ a każdy czujnik po 10 12$.
    noel200
    Poziom 25  
    biomaniak napisał:
    nie nadaje się to dla osób które wstają już po wschodzie słońca.

U mnie właśnie w sypialni zawsze jest po zachodzie słońca, a wschodu już nie ma :P
    Żonę mam od września ubiegłego roku, a ona nie mogła zasnąć, przy światłach z latarni na tarasie. Zawiesiła więc czarny grube zasłony, więc z sypialni zawsze jest noc. Zasypia się ok, ale wstać nawet w sobotę o 9 jest ciężko, bo jeszcze przy zamkniętych drzwiach to autentycznie środek nocy.

Aż poszukam z ciekawości tych żarówek Xiaomi. To, że jakość jest ok, to wiem, bo około pół roku temu kupiłem Xiaomi redmi 2 pro i jestem bardzo zadowolony.
    japko1024
    Poziom 17  
    noel200 napisał:
    Żonę mam od września ubiegłego roku, a ona nie mogła zasnąć, przy światłach z latarni na tarasie. Zawiesiła więc czarny grube zasłony, więc z sypialni zawsze jest noc.
    Myślałeś o zamontowaniu elektrycznego napędu do zasłon, uruchamianego automatycznie o zadanej godzinie? Wystarczyłoby, żebyś trochę zmodyfikował swój budzik. A jeszcze lepiej byłoby porozmawiać z właścicielem latarni, żeby zamontował jakąś osłonę lub czujnik ruchu (jeśli lampa jest do niego przystosowana).
    noel200
    Poziom 25  
    Oczywiście, że myślałem. Sprawa jednak nie jest prosta. Żeby tanio zrobić, trzeba samemu i jakiś napęd wykombinować. Musiałbym sam osobiście to założyć, a poruszam się na wózku.
    Odnośnie latarni. Mieszkam w bloku, a światła są z tarasu, który znajduje się akurat na moim piętrze. Trzeba by pewnie uchwałę pisać, głosowanie itd. Za dużo zachodu, a efekt niepewny.

A są może jakieś tanie gotowe taki odsłaniacze zasłon do samodzienlego montażu na ścianie?
    pasterzppp
    Poziom 9  
    Mogę mieć głupie pytanie? Potrzebowałem dokładnie takiej obudowy na mój projekt, gniazdo prąd + mała puszka na mikrokontroler. Można wiedzieć gdzie takie można zdobyć ?
    Gruby__
    Poziom 16  
    A gdyby tak te lampy stopniowo się zapalały? Miałoby to jakieś znaczenie psychofizyczne? ;)
    Bo rozumiem, że w tej chwili to zapalają się od razu na pełną moc?
    noel200
    Poziom 25  
    pasterzppp napisał:
    Mogę mieć głupie pytanie? Potrzebowałem dokładnie takiej obudowy na mój projekt, gniazdo prąd + mała puszka na mikrokontroler. Można wiedzieć gdzie takie można zdobyć ?

Ja kupiłem tu:
    http://www.tme.eu/pl/details/cp-z-27_b/obudowy-do-zasilaczy/combiplast/
    Akurat jest promocja

Dodano po 2 [minuty]:

Gruby__ napisał:
    A gdyby tak te lampy stopniowo się zapalały? Miałoby to jakieś znaczenie psychofizyczne? ;)
    Bo rozumiem, że w tej chwili to zapalają się od razu na pełną moc?

Moje żarówki 2x100W jak urządzenia zaczyna działać świecą tak, że ledwo się włókno żarzy na czerwono i stopniowo świecą jaśniej i jaśniej, aż po chyba 45 minutach osiągają pełną moc.
    Chyba, że pytanie nie było do mnie, ale wcześniej opisywałem ten problem właśnie.
    a_noob
    Poziom 22  
    biomaniak chyba nie rozumiesz koncepcji takiego urządzenia. To jest "budzik" w przenośni i nie ma służyć do budzenia tylko do przygotowania mózgu człowieka na pobudkę budzikiem właściwym (czyli dźwiękowym). Dzięki stopniowemu rozjaśnianiu mamy imitację wschodu słońca i gdy usłyszymy dryń-dryń, bip-bip czy też "wstawaj do *** jasnej bo się spóźnisz!", zwyczajnie łatwiej nam się wstaje.
    Mice
    Poziom 14  
    Ten temat szlifowałem jakieś 7 lat temu.
    Do swojego budzika wykorzystałem zegarek od chińczyka (sygnał z buzerra) i ATmega8. Projekt tworzyłem bardzo długo bo ponad 2 lata:) czas, brak wiedzy programistycznej w tamtym czasie, umiejętności.

Jednak dużo mnie to nauczyło.

Ja jako odbiornik wykorzystałem halogen 100W(później 500W) ustawiony nad łóżkiem.
    Układ Sterowany fazowo (u kolegi widać, że masz Opto z detekcja zera sieci), więc fazowo odpada i sterowanie grupowe jest tutaj możliwą opcją, co niesie za sobą duże zakłócenia.

Budzik ustawiam ok 20 - 30 min przed planowaną pobudką dźwiękową.

Dlaczego nie Led???
    Ciepło, które jest generowane z takiego palnika ma na mnie ogromny wpływ i robi się "przytulniej". Cenowo wyglądało to do 100PLN za wszystkie graty z przesyłką. Palnik miałem już. Generalnie to kompletne urządzenia są bardzo popularne w krajach skandynawskich gdzie zimą słońce jest zauważalne od 9-10 rano:). Ceny też nie należą do małych 200-300 euro za Konkretny sprzęt.
    Osobiście odkąd pracuje w IT to wstaję później niż jak pracowałem w innych branżach, więc stosuję urządzenie już raczej z przyzwyczajenia niż z wymogu.

Ogólnie bardzo polecam przetestować bo naprawdę warto.

Widzę po allegro, że budziki już od 5 pln, więc na dzień dzisiejszy w 30-50pln można zamknąć się z elektroniką i przesyłkami.

Pozdrawiam Michał