Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWT1066TDW - Dotykowe klawisze nie wszystkie działają

LUKASZ16 17 Jun 2016 23:21 7236 12
    LUKASZ16
    Level 13  
    Jak w tytule Pralka electrolux EWT1066TDW

Nie działają wszystkie przyciski na panelu przednim, Po zdjęciu górnej częsci panelu na płytce są takie sprężynki które dotykają plastikowej czesci panelu nie reagują one na działanie przez plastikowy panel.

Gdy dotkniemy palcem na sprężynkę to działają wszystkie także nie jest to problem z elektroniką tylko z zasadą działania tych przycisków, dlaczego nie działają przez plastikowy panel??

Panel czysty i suchy, był już przecierany itp.
    nianiul
    Level 12  
    Cześć

Rozwiązałeś może problem z tymi stykami ? Mam podobny problem jak TY. Tylko że w moim przypadku nie działają klawisze <START\PAUZA> i <->. Zauważyłem że w moim przypadku to jest "faza" na tych sprężynkach i jak dotknąłem niefortunnie to aż jedna ze sprężynek się trochę rozciągnęłą. ;-). Zauważyłem że działa także samo dotknięcie izolowanym wkrętakiem do punktu lutowniczego, ale to też nie zawsze. .Podejrzewam jakieś tranzystory lub kondensator ale nie miałem zbyt wiele czasu aby to zgłębić i poszukać rozwiązania.

pozdrawiam
    nianiul
    LUKASZ16
    Level 13  
    Podłożyłem folię aluminiową pod panel i start / pauza działa dobrze, reszta przycisków bez foli została, po zawiezieniu sprzętu do klientki pralka zaczęła działać poprawie wszystkie klawisze

Puki co działa, wiec nie znam do końca problemu co odpowiada za takie słabe łapanie tych przycisków... Nie starczyło czasu na wgłębienie tego tematu.

Jak cos postaram się dowiedzieć bardziej jak spotkam się z takim przypadkiem bo ciągle mnie nurtuje to jak to w końcu jest z tym panelem.
    nianiul
    Level 12  
    Ja ostatecznie zakupiłem używany taki panel. Chciałem jednak zgłębić trochę temat i przyjrzeć się temu bliżej. W tym panelu sterującym jest mikroprocesor STM8L151 R6T6. To on miedzy innymi zbiera sygnały z sensorów. A działa to tak, że sensor to jakaś tam pojemność którą zmieniamy poprzez przybliżenie palca przez dielektryk i wtedy scalak reaguje na ten sygnał i przetwarza dalej.
    Electrolux EWT1066TDW - Dotykowe klawisze nie wszystkie działają
    To nie jest ten sam scalak, ale z tej samej rodziny także myślę, że to będzie tak samo. :arrow: Link - STM8T143
    Także rozwiązanie z dołożeniem foli aluminiowej może pomóc gdyż zmieniamy w ten sposób pojemność punktu dotykowego.
    fisza05
    Level 12  
    Mam podobny problem z panelem od pralki Elektrolux EWP 11062 TW. Dodatkowo nie świecą kontrolki wyboru parametrów prania. W tym panelu występuje także mikrokontroler STM8L151 R6T6. Chciałem się dowiedzieć gdzie zdobyłeś używaną płytkę z tym układem. Czy kupienie nowego wiąże się z potrzebą zaprogramowania?. Sprawa jest dziwna ponieważ te sprężynki "kopią" pojawia się tam napięcie ok 230V.Czasem sprężynki się przebudzą i słychać pikanie. Proszę o odpis jeśli nie jesteś na urlopie. Pozdrawiam.
    nianiul
    Level 12  
    Zakupiłem taki panel od jednego użytkownika tego forum.Miał ponieważ uszkodził się bęben i graty elektroniczne mu zostały. Widziałem też na a....o. Potwierdzam że te sprężynki "kopią" , jedną jak dotknąłem do się wyprostowała i nie mogłem jej złożyć aby zmieściła się pod panel ;-). Wydaje mi się że 230V jest tam dlatego że poprostu zastosowano prosty sposób na obniżenie napięcia bez stosowania trafo.
    Nie próbowałem z uszkodzonym panelem ale może pomogło by dołożenie jakieś małej pojemności do danego wejścia ( skoro ma on reagować na zwiększenie pojemności - to może jest za mała pojemność początkowa) Nie ma gdzie tego sprawdzić gdyż pralka do której zakupowałem panel jest u \szwagra 20 km ode mnie .
  • Helpful post
    reco78
    Level 2  
    W mojej pralce wystąpił ten sam problem - start/pause nie działał lub łapał raz na 50 razy.
    Problem rozwiązałem następująco. Zgodnie z przytoczonym powyżej schematem palec wprowadza dodatkową pojemność ok. 5pF. Dołączyłem zatem dodatkową pojemność 10pF (tylko taką miałem pod ręką) równolegle do sprężynki. Pojemność włączam poprzez przyciśnięcia dodatkowego przycisku, który wyprowadziłem z boku panelu czołowego. Masę pociągnąłem bezpośrednio z płytki zdzierając punktowo soldermaskę. Zwiększyłem również Rx z 1k na 4k7, nie wiem jednak czy to było konieczne.
    Wszystko działa elegancko, choć rozwiązanie całkiem eleganckie nie jest ;)
    LUKASZ16
    Level 13  
    Już coś więcej wiadomo, będę musiał pokombinować bo u mnie prawie cały panel nie działa tylko problem zeby wszystkie przyciski zastąpić jest kiepski
    reco78
    Level 2  
    Zacząłbym od wypróbowania jednego przycisku. Najpierw na przewodzie bez wiercenia dziur i sprawdził czy działa.
    Jeśli proteza poskutkuje można pomyśleć nad np. silikonową klawiaturą elastyczną.
    Jeśli nie zadziała to może być usterka układu.
    LUKASZ16
    Level 13  
    Po odpięciu uziemienia klawisze działają wszystkie...
    sumrako
    Level 16  
    Jeśli któryś podzespół pralki ma małą upływność to podłączenie bez uziemienia pomaga. Mnie pomogło odwrócenie wtyczki w gniazdku o 180° i zaczęło działać.
    fisza05
    Level 12  
    Witam, sprawa jest rozwiązana przez zakup nowej płyty panelu sterowania w North.pl
    janekEMS
    Level 13  
    Hej!

Mam to samo, rozkręciłem sprężynki poprzecierałem, tą od start-stop trochę naciągnąłem i po złożeniu wszystkiego do kupy pralka ruszyła. Jednak tylko jedno pranie zrobiła, kolejnego już nie chciała. Więc podłożyłem kawałek folii aluminiowej i na razie pomogło, na ile prań to zobaczymy, ale po tej prowizorce ruszyła. Podoba mi sie pomysł z dodatkowym kondensatorem, może jak się znów wysypie to tak zrobię, a jak nie to nowa płyta. Patrzyłem na north.pl, ale do mojej EWT12062TDW nie ma płyt głównych :(
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003