Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka logiczna NAND z przerzutnikiem Schmitta.

18 Cze 2016 09:25 864 3
 • Poziom 2  
  Witam!

  Chciałbym zadać kilka prostych, trywialnych pytań odnośnie układu bramki logicznej z układem Schmitta. Nie jestem doświadczonym elektrykiem/elektronikiem, więc niestety nawet tak proste układy sprawiają mi trudność.
  Ogólną zasadę działania przerzutnika Schmitta rozumiem, mam jednak parę pytań:

  1. Mam do dyspozycji czterowoltową bramkę NAND z układem Schmitta, która przy około dwóch woltach zmienia stan z wysokiego na niski i na odwrót. Moje pytanie brzmi: Czy po wprowadzeniu "szumu", w tym wypadku będzie to amplituda 4V, okres 1ms, układ poradzi sobie z nim i w dalszym ciągu będzie dawał na wyjściu odpowiednie wartości napięcia, czy jednak taka amplituda zakłóci działanie bramki pomimo układu Schmitta? A co, jeżeli byłaby to amplituda dziesięć wolt?

  2. Przedstawię teraz wykres napięcia jakie jest podawane na wejściu w wyżej wymienionej bramce. Miałbym prośbę, czy ktoś jest wstanie na podstawie tego wykresu narysować wykres napięcia, jakie będzie na wyjściu? I przedstawić mniej więcej rozumowanie.
  Bramka logiczna NAND z przerzutnikiem Schmitta.

  Zależałoby mi na w miarę szybkiej odpowiedzi, ponieważ te informacje potrzebne mi są na najbliższe zajęcia poniedziałkowe :/


  Z góry dziękuję i pozdrawiam! :)
 • Pomocny post
  Poziom 8  
  Wszystko zależy od częstotliwości przebiegu i częstotliwości granicznej bramki. Zakładając że bramka będzie odpowiednio szybka, na wyjściu powinien się pojawić przebieg prostokątny. Co do podania na wejście napięcia 10V, nie spowoduje to uszkodzenia bramki, przynajmniej tak wynika z jej schematu. Na wyjściu wszystko tak samo jak w pierwszym przypadku.
 • Poziom 2  
  O właśnie! Zapomniałem dodać, że ustawienia generatora zasilającego wyglądają tak:

  Bramka logiczna NAND z przerzutnikiem Schmitta.


  Co więcej dołączony przebieg trójkątny bramki.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Na początek kilka uwag:
  1. Jakiego rodzaju to układ (TTL,CMOS,inna), i przy jakim napięciu zasilania ma pracować bramka?
  2. Przerzutnik Schmitta (n.p. 4093) zmienia stan wyjścia na niski, gdy napięcie obu wejść ma wartość ok. 2/5 Ucc, a powraca do wysokiego, gdy jedno z wejść osiągnie ok. 1/5 Ucc. Między punktem załączenia i wyłączenia występuje histereza. Jej wielkość zależy od napięcia zasilania. (Patrz strona 3).
  3. Jeśli to bramka jest w układzie scalonym, na wejście można doprowadzić maksymalnie sygnał o amplitudzie od -5V do VCC+0,5V, ze względu na wewnętrzne diody łączące je z masą i zasilaniem.
  Zakładając zasilanie napięciem 5V bramki 4093 otrzymasz na wyjściu przebieg: (niebieski)

  Bramka logiczna NAND z przerzutnikiem Schmitta.