Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FX8350 - niestabilne vcore

18 Cze 2016 11:42 2088 11
  • Poziom 22  
    Ponieważ mój stary komputer dwa m-c temu odmówił całkowicie posłuszeństwa uznałem że po 10 latach pracy jego pracy czas na zmiany. Założenia takie same jak w wypadku wcześniejszego komputera - główne przeznaczenie obróbka video, kodowanie MPEG-2/4 i DCP/JPEG2000, do tego ewentualnie co nieco Corela i to wszystko ;) Skompletowałem więc:

- Obudowa ColorsIt ATRIX 9001
    - Zasilacz Chieftec GPS-500AB A
    - M/B Asus M5A78L-M/USB3
    - CPU AMD FX-8350
    - cooler SilentiumPC Fortis 3 HE1425
    - RAM 2xGY1866D364L10/8G
    - systemowy HDD WD10EZEX
    - i inne mniej istotne komponenty

Do chłodzenia używam dodatkowych wentylatorów 2x nawiew i 1x wywiew (nie licząc wentylatora na radiatorze procesora i a i tego z zasilacza) temperatury w IDLE są stabilne i nie przekraczają 30 st. W stresie zaczynają się schody:

Procesor zaczyna się grzać, startując od 13 do 36st:

Po osiągnięciu ~36st zaczyna się huśtawka ... W tym czasie napięcie VCORE:

spada chwilami do 0,88V. W tym czasie taktowanie CPU:

Jest to podobno część rozwiązań ASUSA zapobiegająca przegrzewaniu się procesora, ale chyba w tym przypadku o przegrzewaniu się CPU nie ma mowy. Jedynym czujnikiem który raportuje większą temperaturę od procesora jest TMPIN0:

który podobno jest czujnikiem mostka północnego i IGP. Tyle że te 52st max też nie wyglądają dramatycznie.

Podejrzewam więc że za zmiany napięcia odpowiadać może przegrzewająca się sekcja zasilania na tej płycie, tym bardziej że tranzystory mocy pozbawione są jakiegokolwiek radiatora. Niestety, dostęp do tych elementów po zamontowaniu chłodzenia CPU jest wysoce utrudniony, i nie ma tam też żadnego czujnika który mógłby raportować temperatury tego rejonu płyty głównej.

Włączenie lub wyłączenie w BIOS płyty f-cji Cool'n'Quiet też nie przynosi poprawy. Różnica jest tylko taka że w IDLE napięcie nie spada do 0,88V i rdzenie cały czas taktowane są częstotliwością maksymalną, niestety po obciążeniu znów pojawia się ta sama "czkawka"...

Czy ktokolwiek spotkał się z podobnym problemem i czy istnieje metoda na utrzymaniu procesora w czasie pełnego obciążenia na ciągłej pracy z maksymalnymi częstotliwościami taktowania?

Na koniec dodam tylko że system zbudowany przy użyciu w/w elementów niezależnie od obciążenia jest bardzo stabilny i komfortowy w eksploatacji.

Pozdrawiam. . .
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Pokaż temperatury rdzeni pod obciążeniem, a nie TMPIN0 czy Package. Temperatury między 20 a 35 stopni na 125W procesorze pracującym na maksymalnych obrotach można między bajki włożyć, więc tym wynikiem bym się nie sugerował.

Jeśli chodzi o płytę to jest to bardzo słaby wybór dla FX8350. Procesor ma TDP 125W i potrzebuje niezłej sekcji zasilania, do tego porządnie chłodzonej - na tej płycie niestety wygląda to dość cienko. Sekcja zasilania CPU może się przegrzewać pod obciążeniem, płyty Asusa (nie wiem, czy akurat ta również) miały zabezpieczenie, które w przypadku zbyt dużego obciążenia sekcji zasilania CPU redukowało zegar, aby mogła ona wystygnąć. Taka sytuacja przy tej sekcji i takim procesorem byłaby bardzo możliwa.
  • Poziom 22  
    dt1 napisał:
    Pokaż temperatury rdzeni pod obciążeniem, a nie TMPIN0 czy Package

hej!

Jeżeli tylko napiszesz mi jak, to chętnie to uczynię. Zarówno OCCT, HWMonitor jak, SIW-HE i CoreTemp nie raportują takich wartości, lub ja nie wiem jak do nich dotrzeć...

Termistor podłączony do panelu LCD i wepchnięty pomiędzy szczebelki radiatora raportuje 35st max, choć to tylko taka durna zabawka a nie pomiar ;)

Doczytałem że chyba chodzi tu o f-cję "thermal throttling," ale i tak nic mi to nie daje bo nie wiem co się przegrzewa, i jaka jest tego "czegoś" temp. maksymalna.

Co do M5A78L-M/USB3 to przed zakupem sprawdziłem jedynie maksymalne obciążenie sekcji zasilacza tej płyty i według producenta M/B jest w stanie obsłużyć procesory do TDP=140W włącznie. Po zakupie wgłębiłem się w opisy na forach i wyszło że chyba jednak masz rację co do nienajlepszego wyboru, choć Asus był dla mnie kiedyś wyznacznikiem jakości... Ale to chyba było dawno ;)
    Sprawdź tym programem jeszcze, chociaż dziwne, bo occt i hwmon powinny odczytać temperaturę rdzeni: http://www.alcpu.com/CoreTemp/

Czujniczek temperatury z obudowy nie jest za dobry do mierzenia temperatury rdzenia. Nie przylega do rdzenia. Nie przylega nawet do IHS procesora. Nie przylega nawet do części radiatora przylegającej przez warstwę pasty do IHS... W najlepszym wypadku może jego kawałek dotyka któregoś z finów radiatora, ale nie koniecznie, bo może się opiera gdzieś na kablu. Tak więc takiego pomiaru nie można nazwać nawet orientacyjnym.

Thermal throttling dotyczy rdzeni procesora, ewentualnie sekcja zasilania procesora może być na płycie osobno zabezpieczona.

To miałem na myśli mówiąc o słabej sekcji zasilania szacowanej na 140W :)
    Cytat:
    My CPU speed is throttling even if it is stone cold!
    Over Current Protection (OCP) is something I have recently been examining. Protection features exist against VRM overheating/overloading depending on motherboard model and brand. I believe it is a crucial feature on motherboards today, because this is the function that will protect your VRMs from a catastrophic failure. This is why I have never seen ASUS boards fail even if people take a lowly 3+1 ASUS boards and try to overclock a Phenom II x6 on it; ASUS boards feature this technology, it is a part of the PWM controller design. OCP can work in various ways; one of the ways it works is it downclocks the CPU speed & voltage - via cool'n'quiet or it's own function - if the VRM temperatures are detected as too high (similar to if CPU temps are too high), until they can recuperate and lower in temperature. As a result, it can reduce performance during a full load scenario. It is also how ASUS gets away with rating a few select 3+1 phase AMD motherboards at 125W, though at times the OCP may kick in too often at load even at stock speed/stock cooler and the rating would've been slightly improper for the board (there is no 3+1 phase board ready for 125W processors). Another common way is a full board shutdown; if MOSFETs are overloaded suddenly to the point where immediate shutdown is needed for protection (i.e. beginning an OCCT run on a 3+1 power phase on a Phenom II x6 OC'ed and at 1.5V), then OCP will kick in and the board will shut down to protect itself. ASRock boards and some Gigabyte boards are known for this. Some boards will do this past a certain point. Others don't. OCN members and I have found that most recent MSI AMD boards feature NO protection of any sort against VRM failure/over current/over temperature, and this is likely why a majority of the catastrophic failures in the horror stories list are MSI boards.

Cytat ze strony: http://www.hardwareheaven.com/community/threa...se-control-mosfets-motherboard-safety.218572/

Biorąc pod uwagę Twój procesor (który do energooszczędnych zdecydowanie nie należy) warto rozważyć wymianę płyty na jakieś sensowne minimum (i 4+1 gołe fazy zasilające to nie jest sensowne minimum dla tego sprzętu, to jest płyta godna dla 65W procesorów biurowych...).

Jeszcze nie najdroższa i wystarczająca do tego FXa płyta to moim zdaniem Gigabyte GA-970A-UD3P, ewentualnie Asus M5A97 EVO R2.0.
  • Poziom 22  
    dt1 napisał:
    Sprawdź tym programem jeszcze

Zrzut wykonany przy aktywnym procesie kodowania H.264.

dt1 napisał:
    Czujniczek temperatury z obudowy nie jest za dobry do mierzenia temperatury rdzenia

Dokładnie o tym pisałem... "choć to tylko taka durna zabawka a nie pomiar". Wygląda jednak że ten procesor nie raportuje temperatur rdzeni.

dt1 napisał:
    Biorąc pod uwagę Twój procesor (który do energooszczędnych zdecydowanie nie należy) warto rozważyć wymianę płyty na jakieś sensowne minimum

Zastanawiam się tylko czy warto? Te spadki w wydajności przy grach faktycznie mogą wnerwiać, ale ja z tego wyrosłem lata temu. M.in dlatego nie wystawiam żadnej karty graficznej i jadę na integrze IGP. Chwilowe spadki wydajności przetwarzania h264 czy DCP nie są chyba warte wywalania kilku dodatkowych setek? Musze to przemyśleć, choć wygląda na to że nie do końca przemyślałem kwestii doboru M/B...
    Która wersja BIOS jest na tej płycie? Czy Radiator procesora jest letni po dłuższym obciążeniu (to by wskazywało na poprawny odczyt temperatury), czy gorący?

Dodano po 3 [minuty]:

Atreyu napisał:
    Zastanawiam się tylko czy warto? Te spadki w wydajności przy grach faktycznie mogą wnerwiać, ale ja z tego wyrosłem lata temu. M.in dlatego nie wystawiam żadnej karty graficznej i jadę na integrze IGP. Chwilowe spadki wydajności przetwarzania h264 czy DCP nie są chyba warte wywalania kilku dodatkowych setek? Musze to przemyśleć, choć wygląda na to że nie do końca przemyślałem kwestii doboru M/B...

Mnie by drażniło, że mam coś, co jest ograniczone do połowy swojej wydajności :)
  • Poziom 22  
    BIOS ver 2101 wgrany fabrycznie. Nowszego na stronie ASUS'a brak.
    Radiator i ciepłowody mają po dłuższej pracy temperaturę dłoni lub nie wiele więcej...
    Sprawdź jeszcze po kilkuminutowym obciążeniu temperaturę tranzystorów z sekcji zasilania CPU. Tylko ostrożnie, mogą być bardzo gorące.
  • Poziom 22  
    Ha, i to jest problem :) Nie ma szans aby dojść ręka albo czujnikiem do tranzystorów stabilizatora zasilania CPU bo całość zasłania cooler ;) Trzeba by go zdemontować. Fotka z sieci:

Żeby zdemontować cooler i zmienić go znów na stockowy trzeba wybebeszyć płytę główną i zmienić mocowanie coolera :)
  • Poziom 20  
    Wejdź do BIOSu, tryb zaawansowanego użytkownika. Przejdź do działu AI Tweaker > DIGI+ Power Control > pozycję CPU LLC (CPU Load Line Calibration i ustaw na "Medium". Następnie
    "CPU/NB Load Line Calibration" ustaw na "Regular". Potem CPU Phase Control na "Standard". Zapisz ustawienia, zrestartuj komputer i ponów próbę. Skok VCORE powinien być o niebo niższy.
  • Poziom 22  
    Z tego co wyszukałem to "Advanced mode" obecne jest jedynie w UEFI, podczas gdy przedmiotowa płyta M5A78L-M/USB3 posiada standardowy AmiBios chodzący w trybie tekstowym i semigrafice :(
  • Poziom 20  
    "Load Line Calibration" jest dostępne na tej płycie głównej, w zakładce "Advanced" w sekcji "CPU Ratio & Voltage", pod mnożnikiem i włącznikiem funkcji "AMD Turbo Core Technology"