Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja jednofazowa z trójfazowej

camil88 18 Cze 2016 13:42 1176 8
  • #1 18 Cze 2016 13:42
    camil88
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    Do budynku będącym niegdyś warsztatem podłączona jest instalacja trójfazowa:
    1) przewód 3-żyłowy idący od licznika w domu, żyły: czarna, niebieska, żółto-zielona; dodatkowo czarny przewód uziemiający

Dziwią mnie tutaj napięcia w przewodach :
    -fazowe: czarny-uziemienie ok 7-8V; niebieski-uziemienie 190V, żółto-zielony i uziemienie 210V
    -międzyfazowe: niebieski i żółto-zielony 380-400V
    Może przewody uległy uszkodzeniu na odcinku dom-garaż? Znajdują się pod ziemią, więc nie mam możliwości sprawdzenia.

2) wewnątrz obiektu 3 takie same przewody 4-żyłowe, żyły: brązowa, niebieska, 2x czarna
    Elektryk podczas przebudowy połączył za pomocą bezpiecznika różnicowoprądowego żyły:
    -zasilającą niebieską oraz 1 wewnętrzną brązową
    -zasilającą żółto-niebieską oraz 2 brązowe wewnętrzne
    -wszystkie wewnętrzne niebieskie (uziemiające) z zewnętrzną czarną (uziemiającą), dodatkowo podpiął on je dodatkowo do pobliskiego kranu

W gniazdku jakimś cudem (biorąc pod uwagę wspomniane w pkt 1 napięcia) miernik wskazuje 220V, jednak pod większym obciążeniem, np 2kW (nawet innej fazy) spada do 120V.

Elektryk, który to zrobił przepadł jak kamień w wodę. Wczoraj wezwałem innego, pomierzył on napięcia, poprzełączał żyły we wszystkich możliwych konfiguracjach, podrapał się po głowie i powiedział, że nie ma pojęcia o co chodzi. Proszę o sugestie dotyczące rozwiązanie mojego problemu, zastanawiam się czy nie najłatwiejszą opcją było by po prostu doprowadzenie pod ziemią przewodów z prądem jednofazowym.

0 8
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 18 Cze 2016 13:54
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Może wezwać ... prawdziwego elektryka, który ma nie tylko multimetr ?

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 18 Cze 2016 15:01
    beam_beer
    Poziom 18  

Witam.
    Ten przewód gdzieś się zaczyna,i gdzieś kończy. Pomierz napięcia na początku i na końcu przewodu bez obciążenia, jak i z obciążeniem.
    Co masz na myśli "przewód uziemiający"? Gdzie on jest podłączony?

Jaki jest przekrój, długość i jakiej mocy są odbiorniki?

0
  • #4 19 Cze 2016 01:44
    Dandre
    Poziom 13  

Cytat:
    Dziwią mnie tutaj napięcia w przewodach :
    -fazowe: czarny-uziemienie ok 7-8V; niebieski-uziemienie 190V, żółto-zielony i uziemienie 210V
    -międzyfazowe: niebieski i żółto-zielony 380-400V
    Może przewody uległy uszkodzeniu na odcinku dom-garaż? Znajdują się pod ziemią, więc nie mam możliwości sprawdzenia.

Popieram opinię że lepiej poprosić elektryka, który znajdzie źródło zasilania dla tego kabla, albo - jeśli wskażesz skąd kabel wychodzi - sprawdzi źródło i kabel.
    Nawet jeśli konieczne będzie położenie nowego kabla, to trzeba odłączyć ten stary, bo może być niebezpieczny.

0
  • #5 19 Cze 2016 01:55
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

camil88 napisał:
    1) przewód 3-żyłowy idący od licznika w domu, żyły: czarna, niebieska, żółto-zielona; dodatkowo czarny przewód uziemiający
    camil88 napisał:
    fazowe: czarny-uziemienie ok 7-8V; niebieski-uziemienie 190V, żółto-zielony i uziemienie 210V
    camil88 napisał:
    -wszystkie wewnętrzne niebieskie (uziemiające) z zewnętrzną czarną (uziemiającą), dodatkowo podpiął on je dodatkowo do pobliskiego kranu

Sugestia nastepująca - NATYCHMIAST !!! zaprzestać korzystania z tej instalacji, a w miarę możliwości odłączyć ten garaż ! Wezwać elektryka z uprawnieniami i prawdopodobnie wymienić kabel do tego garażu, jeżeli Kolega chce korzystać tylko z zasilania jednofazowego, a NA PEWNO wymienić w przypadku odbiorników trójfazowych. Pozdrawiam.

0
  • #6 19 Cze 2016 09:33
    CYRUS2
    Poziom 36  

camil88 napisał:
    Fachman z"usterki". Pewnie ten był najtańszy.
    Zatrudnij bardziej rozgarniętego elektryka. W tym twoim ukrywanym mieście mądrzejszych nie ma ?
    Ściągnij z miasta powiatowego lub wojewódzkiego mądrzejszego fachowca.

0
  • #7 19 Cze 2016 11:33
    camil88
    Poziom 2  

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi.

Słowem wstępu:
    Widziałem już "kilku" elektryków i naprawdę mało który ma ze sobą dużo więcej niż wspomniany multimetr i próbnik napięcia, nie mnie oceniać- ktoś ma papiery, jakoś zdał egzaminy, więc zdaje się na jego ocenę choćby i palcami chciał sobie badać parametry prądu. Jeżeli tylko ktoś był w stanie przeżyć ileś tam lat w branży to zakładam, że coś tam jednak wie, a wzywając kogoś nie wiadomo czy jest "prawdziwym elektrykiem", co najwyżej mogę sprawdzić jakie są o nim opinie oraz jak długo działa, a to strzały w ciemno przy obecnej liczbie "specjalistów". O elektryków, podobnie jak mechaników można, kolokwialnie mówiąc, potykać się idąc ulicą, każdy z wieloletnim doświadczeniem. Uważam, że od sprawdzania kompetencji są instytucje (SEP), przecież sam nie jestem w stanie takiego kogoś egzaminować.

"Pewnie był najtańszy"- nieuzasadnione plucie żółcią, odpowiedź nic nie wnosząca do tematu oprócz anonimowego ulżenia sobie w internecie. Nie przeprowadzam castingów ani przetargów na wykonanie prac, najwidoczniej tak się robi w stolicy, a nie malutkiej Częstochowie. Osoba ta wykonywała wspomnianą instalację 3-fazową użytkowaną latami w firmie produkcyjnej i dlatego też jako pierwsza była wezwana do jej modyfikacji.

Pisząc o przewodzie uziemiającym chodziło mi o neutralny (mój błąd).
    Przewód znajduje się pod ziemią, zaczyna się pod fundamentami domu i przy garażu jest jego wyprowadzenie (ok 18m długości), następnie połączony jest w hermetycznej puszce z kolejnym odcinkiem przewodu (ok 3m), który to dochodzi do rozłącznika różnicowoprądowego. Przewód od domu posiada 4 żyły (średnica każdej z nich z izolacją ok 4,5mm, bez 2mm), : 2x czarna, niebieska, brązowa, jednak tylko w 2 z nich płynie prąd: w brązowej oraz czarnej (brązowa jest w puszce tak podłączona, że wewnątrz garażu jest to żyła żółto- zielona, a niebieska- czarna; naprawię to przy najbliżej okazji).
    Połączyłem w rozłączniku wszystko na nowo: wspólnie 3 wewnętrzne przewody niebieskie (neutralne) z przewodem neutralnym z zewnątrz, jeden przewód fazowy z wewnętrznej instalacji do jednej z faz jakie idą z puszki na zewnątrz oraz dwa fazowe wewnętrzne do drugiej z faz idącej z zewnątrz (jak wspominałem w przewodzie z trzecią fazą nie ma prądu). Teraz napięcia fazowe dla każdego z 2 wykonanych tak połączeń (3 linie zasilające wewnątrz garażu, pierwsza zasilana z pierwszej fazy dochodzącej oraz dwie wewnętrzne z jednej zewnętrznej) mierzone na rozłączniku bez obciążenia wynoszą po 235V i na liniach wewnątrz:
    1) 2 linie (a, b) zasilane z "pierwszej" fazy, w obu napięcia jak na rozłączniku:

a) w przewodzie idącym do 2 lamp garażowych (puszka rozgałęziająca jakieś 4m od rozłącznika, pierwsza lampa 3m od puszki, druga 2m)
    b) przewód idący do 1 lampy garażowej, odległość od rozłącznika ok 10m

2) linia zasilana z "drugiej" fazy- tylko gniazdko elektryczne, (odległość od rozłącznika ok 4m), napięcie jak na rozłączniku

Test przeprowadzam czajnikiem elektrycznym o mocy 2kW podłączonym do gniazdka (linia zasilania 2) oraz lampą garażową o mocy 150W (linia zasilania 1a). Podczas gdy uruchamia się sama lampa napięcie na linii ją zasilającej spada do 218V, w linii z gniazdkiem rośnie do 240-245V. Przy jednoczesnym włączeniu lampy oraz czajnika następuje jaśniejsze świecenie lampy (napięcie w linii 1a 290V) kosztem spadku napięcia na linii z czajnikiem (napięcie w linii 2 to 120V). Pomimo rozdziału faz jedna z nich "kradnie" napięcie z drugiej- jedynym punktem wspólnym dla obu linii (1 i 2) pozostają przewody neutralne. Dodatkowo podczas włączenia jednocześnie dowolnych z 3 lamp z linii 1 (a oraz b) świecą one nieco ciemniej.
    Zdaję sobie z zawiłości mojego opisu, przygotowałem więc prosty schemat.
    Obecnie użytkowanie całej tej instalacji polega na włączeniu światła, do gniazdek nikt się nie zbliża, a ja odczepiłem wspomniany przewód z kranu.
    Dziękuję za pomoc, teraz zajmę się poszukiwaniem na wpól legendarnego "prawdziwego elektryka". Póki co nie zamykam tematu na wypadek, gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły albo żebym miał możliwość opisu rozwiązania problemu (może w przyszłości ktoś tutaj trafi z podobnym).

0
  • Pomocny post
    #8 19 Cze 2016 12:08
    kSmuk
    Poziom 18  

camil88 napisał:
    Przy jednoczesnym włączeniu lampy oraz czajnika następuje jaśniejsze świecenie lampy (napięcie w linii 1a 290V) kosztem spadku napięcia na linii z czajnikiem (napięcie w linii 2 to 120V).

Brak ciągłości przewodu N / PEN. Obwód do natychmiastowego wyłączenia. Zagrożenie pożarem oraz porażeniem prądem. Jak najszybciej wezwij kolego kumatego elektryka. Sam tego nie naprawisz.

camil88 napisał:
    zewód od domu posiada 4 żyły (średnica każdej z nich z izolacją ok 4,5mm, bez 2mm), : 2x czarna, niebieska, brązowa, jednak tylko w 2 z nich płynie prąd: w brązowej oraz czarnej (brązowa jest w puszce tak podłączona, że wewnątrz garażu jest to żyła żółto- zielona, a niebieska- czarna; naprawię to przy najbliżej okazji).

Kolorystyka wprowadzająca niebezpieczeństwo porażenia prądem, przewód / kabel do natychmiastowej wymiany na właściwy, o właściwym przekroju, adekwatnym do układu sieci, obciążalności prądowej, warunków eksploatacyjnych.

0
  • #9 02 Lip 2016 14:29
    camil88
    Poziom 2  

Zgodnie z wysuniętymi przez kSmuk przypuszczeniami prawdopodobnie uszkodzony był przewód neutralny (złe przygotowanie odcinka ziemi w której położony był kabel- mała ilość piasku, gdzieniegdzie przysypane to gruzem i dopiero później ziemią). Zasilanie w uszkodzonych kablach zostało wyłączone oraz zostały pociągnięte nowe, tym razem już z prądem jednofazowym. Wszystko działa jak należy. Jeszcze raz dziękuję wszystkim uczestnikom dyskusji i pozdrawiam.

0