Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciąg powietrza z maszyny do lodów

18 Cze 2016 13:55 1182 2
  • Poziom 6  
    Witam,
    bardzo proszę o pomoc, temat wydaje się niezbyt głęboki, ale jest strasznie irytujący, a upały coraz bliżej.
    A więc mam maszynę do lodów Electro Freeze 99T chłodzoną powietrzem i w moim malutkim lokalu 10m2 maszyna wyrzucając powietrze strasznie ogrzewa lokal, w którym pomimo tego, że jest ciężko pracować to maszyna męczy się coraz bardziej, bo jw. chłodzona jest powietrzem. A więc kupiłem jak na zdjęciu okap pasujący szerokością, który idealnie kładzie się na ten wywiew no i miało być git, ale, że okap miał słaby silnik nie wyciągał wszystkiego, maszyna się dusiła więc 1 rok okap był na podwyższeniu, część powietrza była wyrzucana, a część wpadała do lokalu. W tym roku jak widać na fotkach kupiłem silnik za 550 zł o sile max 1040 m3, który podobno miał wyrywać wszystko co jest w lokalu, tak mi mówił Pan Robotnik. Rurę doprowadziłem do okapu i do okna. Efekt jest taki, że silnik słabo ciągnie, nie jak odkurzacz, jeśli całkowicie położymy okap na maszynie to część powietrza jest wyrzucana, a część jest wbijana do środka więc domontowałem do tyłu jeszcze jedną rurę i jest trochę lepiej, ale jak jest większy ruch to te powietrze co wpada do środka przegrzewa maszynę co ją wyłącza. Więc dalej jest źle. Większość powietrza pomimo ściągniętych osłon blach ogrzewa maszynę wewnątrz.
    Jak podniosę trochę wyżej okap to powietrze wychodzi bokami.
    Podobno to jaki jest okap sprawia, że dociska te powietrze więc zrobiłem na próbę skrzynię z kartonów i położyłem na to okap to pomimo, że kartony nie były szczelne powietrze z wyciągu wpływało na wentylatory, kręciło je więc dla mnie to źle, ale też okap był za wysoki i chaczył o silnik, bo maszynę muszę co jakiś czas przesuwać, żeby umyć lub dolać masę. Jest opcja, żeby zrobić okap stożkowy wyższy, ale teraz boję się, że znów poniosę koszty i to nie wypali. Jak się rękę da nad maszynę jak wywiewa gorące powierze to nie czuć, że to jakaś siła, jakiś mocny wywiew, a pomimo tego okap nie wyrabia. Nie znam siły pracy maszyny wywiewu, nic nie ma w instrukcji, ale ten silnik nad maszyną powinien dawać radę.
    Koszt silnika i rur oraz roboty kosztował mnie 1 tyś i nie działa to jak powinno więc jak ktoś się na tym zna proszę o podpowiedź. Mógłbym zrobić okap stożkowy, ale zależy mi na tym, żeby powietrze w ogóle do środka nie wpadało, żeby nie cofało go.
    Wyciąg powietrza z maszyny do lodówWyciąg powietrza z maszyny do lodówWyciąg powietrza z maszyny do lodów

Wyciąg powietrza z maszyny do lodówWyciąg powietrza z maszyny do lodówWyciąg powietrza z maszyny do lodów
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Niestety ta konstrukcja jest niezbyt dobra do tego typu zastosowań.
    Zauważ że w Twojej maszynie wylot wentylacji to pole o dosyć dużym wymiarze (tak na oko 40x60 cm.) i idealnie byłoby zamontować rurę wywiewu o takim samym przekroju aby nie tłumiła przepływu powietrza - wzorem przemysłowych układów wentylacyjnych.
    Jeżeli stosujesz dodatkowy wentylator to musisz skonstruować taki układ, w którym nie będą się nawzajem tłumiły wentylatory wyciągowy i te w maszynie.
    Jeżeli już stosujesz coś w formie okapu to ustaw trochę (np 10 cm.) nad maszyną aby wentylator wyciągowy, który założysz swobodnie zasysał powietrze z maszyny i trochę z pomieszczenia.
    Wentylator musi być sporo większy od wentylatorów w maszynie aby całość ciepłego powietrza była odbierana.
    Jeżeli uszczelnisz połączenie okap - maszyna to w efekcie mocniejszy wyciąg spowoduje zasysanie z wentylatorów maszyny większej ilości powietrza niż standardowo oddają i jak gdyby ich rozpędzanie, w efekcie strumień podlega silnym zawirowaniom i przepływ staje się znacznie utrudniony i efekt jest odwrotny do zamierzonego.
    Osobiście nie dowierzałbym tym wentylatorkom o małej średnicy do zastosowań domowych liczy się wydajność ale również różnica ciśnień ssania i wywiewu - potrzebujesz raczej czegoś przemysłowego i to tak lekko licząc min 0.5 kW.
    Mógłbyś kupić wentylator promieniowy i jakiś blacharz lub lepiej spec od klimatyzacji powinien dorobić połączenie z maszyną.
    Niestety te zabawki nie są tanie (tu masz przykład: http://instalszop.pl/do/item/KSK/Wentylator-promieniowy-do-gastronomii-profesjonaln ), ale zawsze możesz poszukać czegoś podobnego używanego.
    A i jeszcze jedno bo często jest to popełniany błąd: instalujemy duży wyciąg i nie ma efektu gdyż nie mamy nawiewu (czyli dojścia powietrza) i całość się "dusi".
    Jeżeli chcesz wyssać powietrze to na jego miejsce musi napłynąć nowe w sposób dosyć łagodny (czyli najlepiej bez dodatkowych wentylatorów) i abyś nie miał przeciągów pomieszczeniu to najlepiej zainstalować taki nawiew z zewnątrz do miejsca, z którego zasysa je maszyna - w tym przypadku pewnie gdzieś z tyłu u dołu.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedź, żeby doszczególnić to lody sprzedawane są przez okienko więc okno jest cały czas otwarte i jest ciągły dopływ powietrza oraz przez ścianę się przebiłem na zewnątrz do okienka od piwnicy, które jest przy zewnętrznej ścianie więc i mogę zasysać powietrze stamtąd więc z tym nie ma problemu.

Tak masz rację, że okap można by podnieść i nie dociskać go do maszyny, ale wtedy większość powietrza wypływa bokami, teraz ucieka powietrze w środek maszyny, a tak będzie uciekać pod okapem, ani to dobre ani to. Miałem raz zawieszony jeszcze wyżej okap, ale wtedy powietrze się rozłaziło po całym lokalu. Nie wiem co myśleć jak już miałbym inwestować większe kwoty to przerobiłbym już maszynę na wodę, ale to też dosyć kosztowne.