Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vectra b 1.6 16v - nie działa prędkościomierz, błąd czujnika, gaśnie silnik

Br0k3R 18 Cze 2016 17:31 2451 10
  • #1 18 Cze 2016 17:31
    Br0k3R
    Poziom 18  

witam

mam dziwny problem z vectrą b. znalazłem kilka podobnych tematów na różnych forach jednak wątek urywa się zawsze nierozwiązany.

Vectra B 1.6 16v 97rok, nigdy nie miał LPG. Nie działa prędkościomierz oraz auto samo gaśnie przy wciskaniu sprzęgła (nie zawsze, zazwyczaj przy hamowaniu silnikiem). Na zegarach w momencie gaśnięcia pojawia się lampka Check Engine, jednak po ponownym odpaleniu auta lampka znika po przejechaniu kilku metrów.

Odczytany błąd to P0500 - błąd czujnika prędkości własnej pojazdu.

Dodam że błąd pojawia się dopiero jak silnik zgaśnie, dopóki auto nie zgaśnie - błędów brak.

Czytałem, że w tym aucie prędkość jest odczytywana z ABSu, jednak ABS działa poprawnie, lampka się nie świeci, błędów w ABSie brak i przy odczycie wartości rzeczywistych prędkość na wszystkich 4 kołach jest jednakowa co daje podstawy aby uważać że cały ABS jest sprawny.

W tym egzemplarzu nie występuje impulsator na skrzyni.

Prześwietliłem wszystkie moduły i w żadnym poza sterownikiem silnika nie ma błędu.

Brakuje mi już pomysłów, podkładałem już nawet 4 liczniki i na żadnym nie pokazuje prędkości - pozostałe parametry wskazuje prawidłowo.

Podobne tematy rozwiązywała wymiana czujnika ABS w przednim lewym kole jednak w tamtych wypadkach był obecny błąd czujnika ABS i prędkość z tego czujnika była niewiarygodna.

Przepustnica wyczyszczona, egr wyczyszczony, wieńce abs na przegubach całe, silniczek krokowy pracuje, czujnik położenia przepustnicy działa poprawnie (sprawdzone wszystko podglądem wartości rzeczywistych)

w podglądach wartości rzeczywistych na sterowniku silnika prędkość również pokazuje cały czas 0km/h.

Wyczytałem że sygnał prędkości pojazdu idzie ze sterownika ABS do immo a z immo do ECU. Czy ktoś dysponuje schematem aby to sprawdzić? Jeśli to prawda to najbardziej prawdopodobny jest scenariusz z uszkodzonym przewodem na linii ABS<->IMMO lub IMMO<->ECU.

0 10
  • Pomocny post
    #2 18 Cze 2016 20:58
    decybel91
    Poziom 39  

Wypnij radio.

1
  • #3 18 Cze 2016 21:29
    Br0k3R
    Poziom 18  

a co ma do tego radio? problem pojawił się nagle mimo tego że radio jeździ w nim ciągle to samo

0
  • #4 18 Cze 2016 22:33
    T5
    Admin grupy Samochody

Br0k3R napisał:
    Czytałem, że w tym aucie prędkość jest odczytywana z ABSu, jednak ABS działa poprawnie, lampka się nie świeci, błędów w ABSie brak

Br0k3R napisał:

Br0k3R napisał:
    Wyczytałem że sygnał prędkości pojazdu idzie ze sterownika ABS do immo a z immo do ECU. Czy ktoś dysponuje schematem aby to sprawdzić? Jeśli to prawda to najbardziej prawdopodobny jest scenariusz z uszkodzonym przewodem na linii ABS<->IMMO lub IMMO<->ECU.

Bingo, brak sygnału prędkości na lini abs- ecu.

0
  • #5 18 Cze 2016 23:15
    Br0k3R
    Poziom 18  

T5 napisał:
    Br0k3R napisał:
    Czytałem, że w tym aucie prędkość jest odczytywana z ABSu, jednak ABS działa poprawnie, lampka się nie świeci, błędów w ABSie brak

Br0k3R napisał:

Br0k3R napisał:

Bingo, brak sygnału prędkości na lini abs- ecu.

jesteś w stanie podrzucić jakiś schemat albo informacje które piny przedzwonić miernikiem?

0
  • #6 19 Cze 2016 13:50
    2770907
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 19 Cze 2016 18:09
    ociz
    Moderator Samochody

Sygnał idzie równolegle do radia, zegarów, multitimera, immo, ECU, TID/MID, kontroli trakcji, alarmu itd. Każde z tych urządzeń może blokować sygnał.

0
  • #8 20 Cze 2016 18:37
    Br0k3R
    Poziom 18  

Patent z odłączeniem radia zadziałał, przynajmniej póki co. Prędkościomierz zaczął działać, teraz trzeba pojeździć i zobaczyć czy gaśnie i wyrzuca błąd.

Jeśli to zda egzamin to czy wystarczy odciąć pin GALA od wtyczki radia?

0
  • #9 20 Cze 2016 20:07
    ociz
    Moderator Samochody

Tak, wystarczy. Jakie w ogóle to radio?

0
  • #10 21 Cze 2016 06:14
    Br0k3R
    Poziom 18  

ociz napisał:
    Tak, wystarczy. Jakie w ogóle to radio?

clarion cz202e. W instrukcji od radia nie ma nawet wzmianki o GALA...

Zastanawia mnie czemu nagle zaczęło blokować prędkościomierz, radio jeździ już jakiś czas w aucie i wcześniej było ok.

0
  • #11 21 Cze 2016 07:59
    ociz
    Moderator Samochody

Twoje rado radio na tym pinie ma wyciszanie od telefonu. Jest nawet złączka którą wystarczy rozpiąć.

1