Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor SONY KV-21T3K - zasilacz

karol24v 18 Cze 2016 21:12 498 2
  • #1 18 Cze 2016 21:12
    karol24v
    Poziom 4  

Telewizor SONY KV-21T3K.
    W sieci 230V było przepięcie w skutek niego poszły warystory i bezpiecznik. Po wymianie i sprawdzeniu półprzewodników zasilacz działa w spoczynku standby. Pojawił się problem z włączaniem TV. Okazało się że winowajcą był kondensator 180µf 450V(od spodu był wylany. Z ciekawości zmierzyłem jego pojemność i wynosiła ok 16µF z wysoki ESR). Kondensator podmieniłem na 220µF 400V i tv działa jak na razie bez problemu.

Na przetwornicach impulsowych się nie znam zbytnio i tu mam pytanie:
    Oryginalny kondensator miał pojemność 180µF, a ja zastosowałem 220µF. Czy mogę zastosować kondensator z większą pojemnością 220µf 400V niż oryginalny(w sklepie elektronicznym nie mieli kondensatorów 180µF) Czy lepiej zastosować z mniejszą pojemnością np. 150µf 400V

Mostek prostowniczy jest 3A. Przed mostkiem jest dany w szereg rezystor, tak więc bez problemu powinien wytrzymać, moim zdaniem.

Czy większa pojemność tego kondensatora wpływa na pracę przetwornicy?

Bo w sieci wyczytałem, że może ulec uszkodzeniu - ale to chyba brednia?

Przepraszam, że zadaję tyle pytań, ale chcę mieć pewność.

0 2
  • Pomocny post
    #2 19 Cze 2016 10:27
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Tu zwiększasz pojemność prostownika sieciowego i to w niewielkim stopniu, zmiana ta nie wpłynie na elementy przed nim bo za mała pojemność by większe prądy ładowania mogły coś uszkodzić itp.
    Co innego jakbyś zwiększał inne pojemności ;)
    Stosuj śmiało 220uF.
    Przelutuj profilaktycznie obszar H i V , PK bo w newralgicznych punktach już mogą być zimne luty :)

0
  • #3 26 Cze 2016 14:15
    karol24v
    Poziom 4  

Wszystko działa prawidłowo. dzięki

0