Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE39F5000 - Po burzy próbkuje

18 Cze 2016 22:53 7779 26
  • Poziom 31  
    Telewizorek akurat mojego kuzyna. W czasie burzy był odłączony od sieci wyłącznikiem na listwie. Podłączony był tylko do anteny a ta aktywna na strychu. Wszystkie bezpieczniki całe. Zasilacz próbkuje. Po odłączeniu Main mruga nawet podświetlenie co sekundę. Próbowałem wymusić prace zasilacza podając 5V na 14 pin złącza do main ( ta odłączona) niestety dalej próbkuje. Podanie 5V z zewnętrznego zasilacza tez niczym nie skutkuje ( nawet żaden prąd nie plynie ) Pytanie jak sprowokować ten zasilacz do pracy bo main dostępny ale wolałbym się upewnić, że zasilacz mam sprawny ( lub wcześniej naprawić).
    Edit.Tak jak patrze oscyloskopem napiecie +5 przez chwile narasta sporo wyżej.. Badając pętle sprzężenia otwiera juz przy 2,5 V i mam zwarcie na SOT23 oznaczonym LNW i ortogonalnie 31. Najprawdopodobniej TL431, zatem zasilacz także ucierpiał.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Darek.S napisał:
    Podłączony był tylko do anteny a ta aktywna na strychu.

Gwoli ścisłości podłączony był jeszcze tuner sat Orange i ten działa. W drugim pokoju dekoder DVBT i ten też żyje...
  • Poziom 39  
    Wyłącznik rozpiął jedynie L i N, uziemienie zostało i tak zasilacz mógł ucierpieć , poza tym przy piorunie jest tyle kV że odległość styków w wyłączniku sieciowym nie izoluje i nie zapewni ochrony przed burzą.
  • Poziom 31  
    SERVICE-AV napisał:
    poza tym przy piorunie jest tyle kV że odległość styków w wyłączniku sieciowym nie izoluje i nie zapewni ochrony przed burzą.

To wszystko prawda ale zawsze jakaś ochrona jest. Wszystko zależy gdzie i jak mocno p******li :| Ten model na sznurze sieciowym ma tylko L i N a masa jedynie z anteny. I tak sobie myślę, że zasilacz dostał kopa z main i to właśnie ten st-by. Główny wydaje się sprawny. Inna sprawa, że jak mu na stole podałem te 5V to wymuszając PWR_on głowna powinna chyba zapracować. Kupiłem w kazdym razie TL 431 i w wolnej chwili zawalczę. zasilacz tutaj to L42SVF_DSM(BN44-00609F)
  • Poziom 31  
    Wymieniłem tego "TL431" oznaczonego strzałką jak i dodatkowo transoptor PC801S ( 40 omów na diodzie). I dalej próbkuje ( podobnie próbkuje PFC ). tak się przyglądam teraz temu dokładniej i widzę, że katoda PC802S jest dołączona do "anody" owego LNW ( gdyby to był TL431 ) a w klasycznych rozwiązaniach tam powinna być katoda TL... Zatem ów LNW nie jest TL431. Zatem pytanie czym on jest? I czym go zastąpić? Pod spodem jest jeszcze jeden LNW oznaczony QQ856 ( zatem jak tranzystor) i na testerze diodowym zachowuje się jak Mosfet.
    http://www.s-manuals.com/smd/ln
    Może dysponuje ktoś fragmentem podobnego schematu?
  • Spec od monitorów
    Popatrz na schemat BN44-00338x (x=A,B,C,D) / BN44-00329B
    podobne rozwiązanie zasilania PFC
    CP801-FAN7530 *7550( S3050 )
    - przez tranzystor sterowanie przez opto.

QQ856 ( sot-230 , code K7K) polowy N-ch. 2N7002K Link
    lisek napisał:

QQ856 ( sot-230 , code K7K) polowy N-ch. 2N7002K Link

I to by się zgadzało i linkiem, który podałem wyżej i z pomiarem. Pozostaje coś dobrać w zamian ( w RS jest wycofany http://pl.rs-online.com/web/p/mosfet/7102715/ ). Myśle, że tu akurat parametry b. krytyczne nie są. NPN i PNP w SOT23 mam masę na płytach ale z mosfetami ciężko...
  • Spec od monitorów
    Np. Samsung LE32B450c4 i zasilacz BN44-00261A
    -FAN7530 *7550( S3050 )

• Spec od monitorów
    Jest ich zazwyczaj pełno na płytach od laptopów.
    Pisz do kol. z tego tematu Link_boro1...7
  • Poziom 31  
    Wymieniłem ( code K72 ) i to samo. Muszę to sobie rozrysować ( przynajmniej częściowo). Próbkowanie przetwornicy St-by jest synchroniczne z PFC. Związek jest oczywisty, pytanie tylko co jest powodem ? Albo Stby próbkuje bo robi to PFC lub na odwrót. Osobiście uważam, że to drugie. Schemat wiele by wyjaśnił...
  • Spec od monitorów
    Mże "coś na wzór "( BN44-00341B )

• Poziom 43  
    Darek, obejrzyj sobie schemat BN44-00473. Jest dostępny i podobny.
    Z liskiem naprawiać będziesz jeszcze miesiąc. ;)

..............
    Tam każdy 2N7002 powinien działać bez problemu! Jak i inne, podobne.
    Wykaż powód, jaki masz na uwadze,  że PFC mogłoby powodować złą pracę stby.
    Popatrz na OVP_PROTECT.
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:
    tak sobie myślę, że zasilacz dostał kopa z main i to właśnie ten st-by.

Tu miałem rację. TL431 owszem występuje i był uszkodzony ( tutaj ICS851 ) i nie dziwne bo bezpośrednio dołączony jest do PC801S, który miał zwartego Leda). Juz nie próbkuje ani St-by ani PFC ale mam cokolwiek za niskie St-by bo 3,1V ( w/g opisu na płycie ma być 5V. I to też mnie po trosze nie dziwi bo
    Darek.S napisał:
    Badając pętle sprzężenia otwiera juz przy 2,5 V i mam zwarcie na SOT23 oznaczonym LNW i ortogonalnie 31.

Po wymianie LNW na 2N7002 oczywiście też zrobiłem taki test i wyszło na około 3V. Teraz przy odłączonym main delikatnie mruga podświetlenie ( hmm próbkuje główna...?) i nie załącza po wymuszeniu na 14-tym taśmy do main głównej ( a chyba już powinien choć z drugiej strony 5V-ciu brak... a zaledwie 60%). No i zostaje jeszcze main o ile tylko...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A zresztą masz, żebyś szukać nie musiał.
    I naucz się wreszcie (oraz bądź przykładem dla lamerów), że dobrze jest opisać budowę zasilacza! ;)
    Załączniki:
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:

Po wymianie LNW na 2N7002 oczywiście też zrobiłem taki test i wyszło na około 3V.

Tyle, że badałem PC801. teraz już wiem, że za St-by odpowiada PC802 a 801 to włacznik głownej. Teraz pętla zaczyna otwierać przy 4V zatem te 3,1 to na pewno za mało. Dzięki za nuty. Rzeczywiście podobne.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Robiłem ten zasilacz w tym telewizorze gdzieś miesiąc temu. Pamiętam dokładnie, że stabilizacja napięcia standby jest na transoptorze PC801. Transoptor PC802S włącza zasilanie (14,7V) sterownika PFC. Zasilanie to pochodzi z uzwojenia pierwotnego standby i włącza go tranzystor QS801 (sterowany przez transoptor PC802S). Wynika z tego, że transoptor PC802S służy do włączania i wyłączania PFC.
    Napięcie załączenia PS_ON (na gnieżdzie CNM803) to 3,44V (mam to zapisane). W tym odbiorniku przy sprawnym zasilaczu i odpiętej płycie głównej podświetlenie się włącza i świeci.
  • Poziom 31  
    Andrzej4567 napisał:
    W tym odbiorniku przy sprawnym zasilaczu i odpiętej płycie głównej podświetlenie się włącza i świeci.

To cenna informacja i o nią pytałem rozpoczynając wątek.
    mirex napisał:
    dobrze jest opisać budowę zasilacza! ;)

Oj dobrze i przyswajam :wink:

ICS801CS > D2011K St-by

ICP801 > S3050 PFC

ICM801 > 3110A główna. Przez trafko TM802CS steruje QM801CS i QM802CS
    a te trafem TM801CS

IC9101 > Z1948AI pracuje na T9101CS

IC9201 > Z1948AI pracuje na T9201CS

Samsung UE39F5000 - Po burzy próbkuje Samsung UE39F5000 - Po burzy próbkuje
  • Poziom 43  
    Naprawdę czytacie tylko wybiórczo? To co chcecie przeczytać? ;)

D2011K > SQD2011K
    S3050 > FA5695N, SPC7011F (a nie jak kiedyś lisek pisał, że FAN7530)
    3110A to najprawdopodobniej UCC25600, trzeba sprawdzić.
    Darek.S napisał:
    IC9101 > Z1949AI pracuje na T9101CS

IC9201 > Z1949AI pracuje na T9201CS

Odczytaj dokładnie jeszcze raz, podaj wszystko lub dobry obrazek - trzeba rozszyfrować te SOP8.
  • Poziom 31  
    Więc tak. W zasadzie wszystko mi chodzi ( goła płyta na stole bez podświetlenia) ale St-by i główna na 60%. Na podświetlenie jest 190V. I nic nie próbkuje. Konkretnie zamiast 5 mam 3,1V zamiast 13 jest 9V. St-by pracuje w trybie burst główna już normalnie. Jak równolegle do St-by podam 5V to gasi wszystko. Tak sobie myślę, że problem może robić ów TL431 bowiem wystepuja w dwóch wersjach i mają zamienione katody z Ref...Oryginalne oznaczenie kodowe było 43A ( co dokładnie widac na pierwszym zdjęciu) a ja wstawiłem TAI3... Teraz nie pozostaje mi nic innego jak wstawić dyskretnego TL431 na próbę, gdzie dokładnie będę wiedział co gdzie jest...
    mirex napisał:
    podaj wszystko lub dobry obrazek - trzeba rozszyfrować te SOP8.

16 Megapikseli powinno wystarczyć :wink:
  • Spec od monitorów
    Popatrz w BN44-00622B, gdzie masz
    ICP801S - SPC7011F
    ICS801CS - SQD3011K
    IC9201 IC9101 SLC2013M
    QS851 - MDS1653
    ICM801CS - FSFR1900 (FSFR2100)
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:
    wstawić dyskretnego TL431 na próbę,

Z mała różnica, że już tak zostanie. Ten TAI3 na teściu diodowym zachowywał się zupełnie inaczej nawet przy założeniu zamiany katody i ref.
    Andrzej4567 napisał:
    W tym odbiorniku przy sprawnym zasilaczu i odpiętej płycie głównej podświetlenie się włącza i świeci.

I tak teraz mam :D
    Maina zamówiłem już rano. Na koniec ( prawie ) próbowałem prześwietlić co to jest ten TAI3 niestety bezskutecznie. Może ktoś wie? Pieron wie co mi sprzedali...
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    16 Megapikseli powinno wystarczyć :wink:

I w zupełności wystarczyło. Jak podejrzewałem popełniłeś błąd, bo tam jest popularny Z1948AI, czyli AOZ1948AI, a nie jakiś Z1949AI. ;)
    Darek.S napisał:
    Może ktoś wie? Pieron wie co mi sprzedali...

Trzy ruchy przewodami miernika przecież wystarczą, aby sobie sprawdzić co jest gdzie. ;) A właściwie dwa.
    Nie widziałem jeszcze 431 smd z anodą gdzie indziej niż zawsze. Zamieniane są tylko R i K. Ze sobą.
    Cokolwiek masz, to spasuje. W radzie czego kładziesz d... do góry. ;)
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:
    Ten TAI3 na teściu diodowym zachowywał się zupełnie inaczej nawet przy założeniu zamiany katody i ref.

Z ciekawości sprawdziłem jeszcze raz i stwierdzenie, ze zupełnie może jest ciut przesadzone. ten TAI3 ma z anody przejście diodowe do pozostałych podczas gdy dyskretny tylko do katody a do ref już drugie tyle. Oczywiście rozważałem położenie go "na plecach" ale wobec powyższego ( a wtedy jeszcze nie doszukałem się informacji co to było - owszem spytałem wujka ale nie za głęboko ) i skoro już mi działało zostawiłem. Jutro powinien być main i wtedy opowiem czy trud włożony w zasilacz nie był daremny ( tzn w pewnym świetle na pewno nie był :wink:)
  • Poziom 31  
    Darek.S napisał:
    Jutro powinien być main i wtedy opowiem czy trud włożony w zasilacz nie był daremny ( tzn w pewnym świetle na pewno nie był :wink:)

I w innym świetle także :D

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

Kuzyn odebrał i wygląda na to, że był zadowolony