Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Roleta garażowa zasilanie z ups

19 Cze 2016 10:48 1164 7
  • Poziom 13  
    Witam, klientowi założono roletę antywłamaniową automatyczną, zamiast bramy garażowej. W związku z problemem otwierania przy braku zasilania chciałem dołożyć ups jako podtrzymanie. Podłączyłem ups marki ever 500w, półtora tygodnia temu było dobrze, wczoraj chciałem wymienić na ups marki apc 500w. Efekt taki, że jak odłączę zasilanie ac to roleta robi jak po resecie zasilania ruch około 10cm w dół i górę, przy próbie zamknięcia roleta robi 15cm w dół i 10cm do góry tak trzeba kilkadziesiąt razy nacisnąc pilota aby się zamkneła i otworzła. Sprawdzałem jeszcze na innym ups, na wszystkich jest ten sam problem, a jak podłączyłem pierwszego evera półtora tygodnia temu, to wszystko działało jak należy.
  • Relpol
  • Poziom 23  
    A brama zrobiła chociaż 2 cykle nim problem się pojawił? Po każdym zaniku zasilania brama szuka krańcówek.
  • Relpol
  • Poziom 13  
    Znaczy nie sprawdzałem tego ale brama na zasilaniu sieciowym po zaniku zasilania roleta robi taki krotki ruch 10 cm w góre i dół po chwili brama jest gotowa do pracy nacisniecie przycisku pilota powoduje zamkniecie badz otwarcie rolety a po ups jak nacisne i trzymam przycisk pilota to roleta tak jak pisałem poprzednio robi ruch 15cm wraca 10cm wiec trzeba puscić i ponownie nacisnąć pilota żeby znowu ruszyła
  • Poziom 24  
    polaklbn napisał:
    Po każdym zaniku zasilania brama szuka krańcówek.
    wujt napisał:
    roleta robi jak za resetem zasilania ruch około 10cm w dół i góra przy próbie zamknięcia roleta robi 15cm w dół i 10cm do góry
    Czy tak szuka krańcówek?

Temat mnie interesuje, bo zamierzam zasilać napęd bramy z UPS. Wydaje mi się, że opisany sterownik rolet jest zbyt wrażliwy na krótkotrwałe zaniki zasilania. Mój napęd nie reaguje nerwowo na krótkie przerwy przy przełączaniu z jednego obwodu na drugi (zasilanie z dwóch linii), więc mam nadzieję, że i z UPS będzie współpracował bez problemu. Ale o ile pamiętam to on nawet dłuższe przerwy np. przy braku zasilania budynku ignoruje. Czy sterowniki rolet tak się różnią od sterowników bram?
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Niestety żaden z Kolegów nie napisał jaki posiada napęd i sterowanie...
    Generalnie można je podzielić na trzy grupy.
    Pierwsza to normalny napęd dwufazowy (asynchroniczny) z mechanicznymi wyłącznikami krańcowymi i zewnętrznym sterownikiem.
    Druga to taki sam silnik z mechanicznymi wyłącznikami krańcowymi, ale z wbudowanym sterownikiem.
    Trzecia to silnik ze zintegrowanym sterownikiem oraz elektronicznie ustawianymi położeniami krańcowymi.
    W bramach rolowanych najczęściej stosuje się pierwsze dwa rozwiązania ze względu na tzw NHK czyli możliwość otwarcia korbą w przypadku zaniku zasilania.
    Teraz trochę o UPS-ach.
    Większość tanich urządzeń daje na wyjściu "prostokąt" a w zasadzie coś co go przypomina...
    Odbiorniki indukcyjne bardzo źle współpracują z takimi modyfikowanymi sinusoidami. Jakoś tam "działają' ale bardzo się przy tym męczą i pobierają znacznie więcej mocy niż wynika to z tabliczki znamionowej.
    I tak UPS 500VA który teoretycznie powinien dawać 300Wat (a daje ze 250) zasila silnik 200W który pobiera z ww powodu 250-350W. Praktycznie nie zostaje nic dla sterownika który się zachowuje tak jak to opisane w powyższych postach.
    Poza tym UPS to urządzenia które "pożerają same siebie" i nawet bez obciążenia po zaniku zasilania sieciowego szybko rozładowują akumulator, więc w kilka minut, godzin i tak rolety się nie podniesie. Rozwiązaniem może być zastosowanie przetwornicy z pełnym sinusem i uruchamianej np drugim kanałem pilota(odbiornik podłączony do aku) w przypadku zaniku zasilania (poprzez przekaźnik z cewką 230V który "opadając" przy braku 230V~ ) przełączy roletę na przetwornicę.

• Poziom 43  
    Marek J. napisał:
    Rozwiązaniem może być zastosowanie przetwornicy z pełnym sinusem i uruchamianej np drugim kanałem pilota(odbiornik podłączony do aku) w przypadku zaniku zasilania (poprzez przekaźnik z cewką 230V który "opadając" przy braku 230V~ ) przełączy roletę na przetwornicę.

Trzeba pamiętać, że nie każdy UPS ( zwłaszcza z tych tanich ) ma "zimny start".
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    marek216 napisał:
    Trzeba pamiętać, że nie każdy UPS ( zwłaszcza z tych tanich ) ma "zimny start".

Zgadza się , ale mi chodziło o przetwornicę 12 lub 24V= /230 V~ nie o UPS-a. W miejsce włącznika wpinamy wolny kanał odbiornika (oczywiście w trybie bistabilnym lub czasowym>40sek.).Podczas braku zasilania przekaźnik opada i przełącza na zasilanie z przetwornicy. Jedynym wówczas odbiornikiem prądu jest odbiornik radiowy ( znikomy pobór prądu) . Gdy zasilanie powróci przekaźnik przełączy bramę na zasilanie sieciowe. Jeżeli zasilania nadal nie będzie wówczas jednym przyciskiem pilota włączamy przetwornicę, a drugim obsługujemy bramę. Taki układ zapewni czuwanie od kilku dni do kilku tygodni. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim akumulatorze, który "udźwignie" obciążenie napędu i wykona co najmniej jeden/dwa cykle góra/dół. Ale to już inna bajka...
  • Poziom 13  
    Kolega marek miał racje roleta jest z silnikiem asynchronicznym krancówki mechaniczne i wbudowany sterownik silnik pobiera 220w i wszystkie próby uruchomienia konczyły się fiaskiem brama chodziła skokami albo następował reset . Z drugiej strony garażu klijent miał bramę uchylną z napedem faac której pobór prądu wyniósł 70w więc ups poszedł tam i napęd działa jak należy przedstawiciel twierdzł żeby dobrze działała roleta powinien być ups o mocy 2000w i w wersji online ale to już za wysoka półka .Temat więc można zamknąć