Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki agregat prądotwórczy kupić 1f czy 3f do domu?

Tinny1 19 Jun 2016 15:28 17259 15
    Tinny1
    Level 13  
    Witam
    Chciałem kupić agregat do zasilania awaryjnego w razie braku prądu do domu.
    Agregat musiałby zasilić:
    - Piec z podajnikiem (pompa co + pompa cwu + silnik podajnika + dmuchawa)
    - lodówkę
    - zamrażarkę
    - kuchenkę indukcyjną 3f
    - ewentualnie oświetlenie (LED i świetówki)
    - telewizor i komputer
    Chciałem kupić agregat na 1 fazę ale z uwagi na to że mam kuchenkę indukcyjną czy muszę kupować agregat na 3 fazy?
    O ile dobrze pamiętam to indukcja podłączona jest do dwóch faz.
    Co będzie z asymetrią faz w agregacie?
    Szomat
    Level 8  
    Witam

Jak zamierzasz kupić agregat prądotwórczy musisz najpierw obliczyć moc która będzie potrzebna do zasilenia tych urządzeń, A jeśli kupisz wersje 1f to niestety musisz zrezygnować z zasilania kuchenki w czasie awarii.
    Tinny1
    Level 13  
    Wiec mamy:
    -Piec (silnik 180W, pompa co 80W, pompa cwu 50W, dmuchawa - 60W?) razem 370W
    -lodówka 100W
    -zamrazarka 100W
    -kuchenka mikrofalowa 1000W
    -czajnik elektryczny 2000W
    -Kuchenka indukcyjna - nie pamiętam 1000W
    - Komputer - telewizor 200W?
    Oczywiście nie będę tych urządzeń włączał jednocześnie.

Myślełem o agregacie tak do 3 lub 5 KW
    Zastanawiałem się nad firmą KRUZER, podobno silniki są na japończyku.
    Szomat
    Level 8  
    A właściwie mówimy tu o przedłużaczach czy przełącznikach sieć - agregat ?
    Tinny1
    Level 13  
    chodzilo mi o to abyscie mi pomogli wybrac dobry agregat pradotworczy do awaryjnego zasilania w przypadku braku pradu - jednofazowy czy trojfazowyz raci tego ze mam kuchenke indukcyjna. Instalacja w domu wykorzystuje wszystkie trzy fazy

Dodano po 20 [minuty]:

Szomat wrote:
    A właściwie mówimy tu o przedłużaczach czy przełącznikach sieć - agregat ?

chcialbym wykorzystac przelacznik.
    Najbardziej zalezy mi aby zima przy braku zasilania chodzil piec, latem znow aby chodzily lodowka i zamrazarka. ale jesli mam wydac 1000 zl to moze lepiej dolozyc drugie 1000zl i zasilic caly dom agregatem trojfazowym o ile taki agregat sie sprawdzi. czytalem, ze jesli wszystkie 3 fazy nie sa rownomiernie obciazone moze wystapic asymetria faz i skok napiecia
    hubiwit
    Level 25  
    Quote:
    ale jesli mam wydac 1000 zl to moze lepiej dolozyc drugie 1000zl i zasilic caly dom agregatem trojfazowym o ile taki agregat sie sprawdzi.

Quote:
    chcialbym wykorzystac przelacznik.

2000 zł trochę mało jak na agregat + opłacenie elektryka

Jak chcesz podłączyć lodówkę lub piec na przedłużaczu to w budżecie się zmieścisz - agregat jednofazowy oczywiście - cała moc dostępna na jednej fazie.
    Szomat
    Level 8  
    Powiem tak:
    jeżeli agregat będzie podłączony na stałe do rozdzielnicy przez przełącznik sieć-agregat to 3f.
    Ale !!! Tu należy załatwić sprawę z zakładem energetycznym (proponuje zostawić to firmie która się ty zajmuje).
    W przeciwnym wypadku jest to złamanie prawa.

Sprawa z asymetrią faz powinna być załatwiona, gdy rozdzielnica została podłączona.
    hubiwit
    Level 25  
    Szomat wrote:
    Powiem tak
    Jeżeli agregat będzie podłączony na stałe do rozdzielnicy przez przełącznik sieć-agregat to 3f

A co ma jedno do drugiego? Jeżeli chcę zasilać selektywnie tylko część odbiorników jednofazowych.
    Tinny1
    Level 13  
    maksymalnie chce przeznaczyc 2000 zl na agregat nie wliczam w to kosztow montazu
    Arturo2005
    Level 33  
    Za tą cene to tylko jednofazowy
    jega
    Level 24  
    Szomat wrote:
    Jak zamierzasz kupić agregat prądotwórczy musisz najpierw obliczyć moc która będzie potrzebna do zasilenia tych urządzeń, A jeśli kupisz wersje 1f to niestety musisz zrezygnować z zasilania kuchenki w czasie awarii.
    Niekoniecznie.
    Szomat wrote:
    jeżeli agregat będzie podłączony na stałe do rozdzielnicy przez przełącznik sieć-agregat to 3f.
    Nie zgadzam się.
    Szomat wrote:
    Ale !!! Tu należy załatwić sprawę z zakładem energetycznym (proponuje zostawić to firmie która się ty zajmuje).
    W przeciwnym wypadku jest to złamanie prawa.
    I tu widzę główny problem, choć nie mam aż tak pesymistycznego podejścia. Oczywiście przełącznik musi zapewnić odłączenie instalacji objętej awaryjnym zasilaniem od sieci. Ale od tego są właśnie przełączniki sieć-agregat. Jak to załatwić zgodnie z prawem - na ten temat nie chcę się wypowiadać, bo się na tym nie znam.

Co do samego wyboru, to bez żadnego wątpienia wybierz generator 1f a nie 3f. Ten ostatni ma sens jedynie w przypadkach, gdy potrzebne jest faktycznie zasilanie 3f, a więc w domowych warunkach prawie nigdy, bo nawet gdybyś gdzieś miał silnik 3f, to wciąż możesz go zasilić korzystając z falownika. Z kolei urządzenia zasilane napięciem międzyfazowym (np. grzejniki przepływowe) mają na ogół tak dużą moc, że i tak nie da się ich uruchomić z typowego domowego generatora.

Co do kuchenki, to nie potrzebuje ona zasilania wielofazowego, znakomicie będzie sobie radziła przy zasilaniu jednofazowym. Są tu możliwe dwa rozwiązania:
    1) zasilenie tylko "jednej fazy" - jednego z zacisków, tego, pod który podpięty jest zasilacz obwodów sterowania. Nie wiem, czy każda kuchnia to zaakceptuje, ale większość owszem, tak.
    2) zasilenie obu "faz" - obu zacisków, normalnie zasilanych z dwóch faz. Tu pewnym problemem jest fakt, że jakkolwiek kuchenka będzie normalnie działać, to przy pełnym obciążeniu w przewodzie N popłynie dwa razy większy prąd niż normalnie. Należało by więc odpowiednio go wzmocnić i/lub ograniczyć ilość włączanych płytek, co zresztą zapewne będzie konieczne ze względu na ograniczoną moc generatora. Zwróć jednak uwagę, że to, że rozumiesz ograniczenia i nie zamierzasz dopuścić do przekroczenia mocy świadomie ograniczając ilość włączonych na raz płytek (lub poziom ich mocy) z pewnością nie zostanie uznane za akceptowalne rozwiązanie przez energetyków.

Dlatego głównych problemów oczekiwałbym przy formalno prawnym rozwiązaniu problemu. Bo od strony użytkowej pewnie najwygodniej byłoby zastosować przełącznik sieć - agregat podłączony tak, że normalnie podaje 3f z sieci a po przełączeniu na wszystkie linie podaje 1f napięcie z generatora. Jeżeli nie masz urządzeń zasilanych z napięcia międzyfazowego a przed przełączeniem sam wyłączysz obwody tak, żeby pozostałe nie przeciążyły generatora to miałbyś oczekiwany efekt.
    Szomat
    Level 8  
    Szczerze mówiąc ja napisałem o tym agregacie 3 fazowy tylko z przyczyny tej kuchenki indukcyjnej, Ale nie ryzykowałbym podłączenia jej na jedną fazę chyba, że do niej doprowadzono przewód o przynajmniej żyłach 4mm^2
    hubiwit
    Level 25  
    Quote:
    Szczerze mówiąc ja napisałem o tym agregacie 3 fazowy tylko z przyczyny tej kuchenki indukcyjnej, Ale nie ryzykowałbym podłączenia jej na jedną fazę chyba, że do niej doprowadzono przewód o przynajmniej żyłach 4mm^2

Zacznijmy od tego, czy kuchenka korzysta z napięcia międzyfazowego 400V czy też nie - potrzebne zdjęcie tabliczki znamionowej, a nie spekulacje.

Quote:
    bo nawet gdybyś gdzieś miał silnik 3f, to wciąż możesz go zasilić korzystając z falownika

To zależy od silnika, w większości przypadków bez wymiany silnika zapewne nie.

Jeżeli koledze blackouty zdarzają się bardzo rzadko, proponuje przedłużacze, jeżeli często - elektryka który dobierze wszystko i zainstaluje, oraz przygotuje i podpisze papiery do ZE.
    jega
    Level 24  
    hubiwit wrote:
    To zależy od silnika, w większości przypadków bez wymiany silnika zapewne nie.
    O, to ciekawa uwaga. Może kolega rozwinąć? Może jakieś przykłady silników 3f, które nie dają się podłączyć w ten sposób?
    hubiwit
    Level 25  
    Każdy silnik z zasilaniem gwiazda 400V, brak wyprowadzeń do przepięcia na trójkąt - jak kolega chcę zasilić ten silnik z falownika 230V i zachować parametry?
    Ale chyba trochę odbiegamy od tematu..