Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie wybrać kable RCA? Filtr masy?

wiewior007 19 Jun 2016 20:08 2082 9
 • #1
  wiewior007
  Level 10  
  Cześć, ostatnio uszkodziły mi się kable sygnałowe RCA uszkodziła się końcówka... polutowałem na szybko założyłem nową końcówkę aby grały głośniki jednak pojawił się popularny świst w głośnika rosnący razem z obrotami silnika. Chciałbym wymienić w związku z tym kable RCA na nowe ale jest ich pełno... czy ktoś mógłby podpowiedzieć które są dobre, które mają dobre ekranowanie i pozwolą na maksymalne zniwelowanie świstu?

  Moje zestaw to:
  Samochód: Ford Mondeo mk3 TDCI
  Radio: Pioneer AVH-6300BT
  Głośniki: JBL GTO 6508C (przód/tył)
  Wzmacniacz: JBL GT5-A604
  Sub: JBL GT5-12
  Kable RCA były prowadzone środkiem samochodu.

  Może warto dokupić jakiś filtr masy? Jak kable były całe to zdarzało się że było słychać bardzo delikatny świst. Wiec może do nowych kabli RCA warto by dokupić filtr?

  Prośba o rade i sugestie jakiegoś fajnego rozwiązania.
 • #2
  powalla
  Moderator of CarAudio
  Mase na RCA sprawdz.
 • #3
  wiewior007
  Level 10  
  Masa może być uszkodzona... jak uszkodziła się wtyczka przetarł się także kawałek kabla i ten kawałek odciąłem i oryginalnego ekranu kawałek został zdjęty. Dlatego też chciałbym wymienić te przewody na jakieś inne solidne. Pytanie tylko na jakie? Przy okazji jak jeszcze przewody były sprawne było słychać delikatny świst bardzo cichy ale był wiec pomyślałem że może przy okazji wymiany kabli założyłbym i filtr masy... tylko czy to coś daje czy ogólnie bez sensu?

  Może to też ważne... do tego zestawu mam podłączony dekoder telewizji DVB-T przez zwykłe cienkie czincze. Ale zakłócenia z dekodera chyba były by tylko słyszane po wybraniu źródła na TV? Jak słucham radia czy też płyt nie powinna to rzutować?
 • #4
  kolibercio
  Level 18  
  Najlepsze kable rca robi się z dobrej jakości końcówek oraz kabla RG6. Przy takich kablach filtry będą zbędne.
 • #5
  wiewior007
  Level 10  
  a czy możesz podpowiedzieć gdzie takie kable można kupić? Nie widzę takich kabli na allegro? Może można takie kable u kogoś z kolegów elektrody zamówić? Jakieś ceny może i czy faktycznie są takie "odporne" na zakłócenia?
 • #6
  kolibercio
  Level 18  
  Na allegro pod hasłem "Kabel rg6" jest tego pełno. Najlepiej znaleźć taki gdzie "gorąca żyła" jest linką a nie zwykłym drutem. Wtedy kabel taki jest bardziej zdatny na zginanie. Największy plus tego kabla polega na tym że sama "gorąca żyła" jest bardzo dobrze ekranowana. Dzięki temu nie zbiera on zakłóceń.
 • #7
  wiewior007
  Level 10  
  Widzę.. ale takie kabelki musiałbym sam zarobić końcówkami. Co w moim przypadku na pewno dobrze nie wyjdzie :P. Może jednak można zastosować jakieś gotowe kable RCA o długości 5m które dorównałyby kablom polecanym przez kolibercio?
 • #8
  Karaczan
  Level 41  
  Masa RCA czyli sprawdź też radio i wzmazcniacz.
  Najczęściej tam się uszkadza. Stąd świst i nawet najlepsze kable nie pomogą.

  Po prostu przepala się ścieżka lub "bezpiecznik" na PCB.

  Jeśli jako "ekran" kabla rozumiesz oplot idący do zewnętrznego pierścienia RCA to podlutuj to nawet zwykłym kablem. Chyba że miałeś kable ekranowane wielokrotnie, np jeszcze taśmą aluminiową, a miedziany oplot podlutowałeś.
  Jeśli oplot jest podłączony to uszkodzenie tkwi w radiu lub wzmacniaczu. Stawiał bym bardziej na radio.
 • #9
  wiewior007
  Level 10  
  A czy podpowiesz jak pomierzyć jak sprawdzić czy masa jest ok? czy miernikiem zwykłym da się to sprawdzić?
 • #10
  powalla
  Moderator of CarAudio
  3.1.16. Nie wysyłaj pytań, na które odpowiedź można łatwo znaleźć w Internecie lub na forum elektroda.