Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Travego - Wentylator chłodnicy działa nonstop na 2-gim biegu

20 Cze 2016 09:39 1035 8
 • Poziom 12  
  Tak jak w temacie - wentylator chłodnicy jest cały czas załączony na 2gi bieg, nawet przy zimnym silniku. Jednocześnie wyświetla się błąd MR 7109 (Proportioning valve 3 has Open circuit).
  Czasem błąd znika - wydaje mi się, że wtedy, gdy silnikowi uda się osiągnąć temperaturę, przy której wentylator rzeczywiście powinien się załączyć. Jeśli błąd zniknie to wentylator działa poprawnie - wyłącza się i załącza do czasu gdy auto dłużej postoi i silnik się wychłodzi - wtedy sytuacja się powtarza.
  Czy może to być wina czujnika temperatury (choć na wskaźnikach temperatura wyświetlana jest prawidłowo) czy to komputer PLD do sprawdzenia??
 • Poziom 12  
  Czy aby na pewno jest, jeśli tak to gdzie on jest? Zgodzę się, że w poprzedniej generacji autobusów (np. mercedes 404 lub setra serii 3) tak było, że był dodatkowy czujnik. Ale tutaj ze schematu wynika mi, że sterowanie pracą wentylatora wychodzi z modułu PLD.
 • Poziom 28  
  Cytat:
  MR 7109 (Proportioning valve 3 has Open circuit).


  To świadczy o uszkodzeniu instalcji elektrycznej zaworu proporcjonalnego - przerwa, jak złapie styk, jest OK.
 • Poziom 12  
  Powyższa wypowiedź nie wnosi niczego nowego - potrafię czytać po angielsku ze zrozumieniem.
  Podłączyłem wentylator z innego auta i błąd zniknął - problem jest więc gdzieś w sprzęgle wentylatora - czy ktoś wie co to może być i dlaczego do sprzęgła idą 4 przewody?
 • Poziom 28  
  licz3 napisał:

  Cytat:
  Powyższa wypowiedź nie wnosi niczego nowego


  powyższa wiadomość wnosi, abyś zostawił w spokoju czujniki temperatury, a skupił się na instalacji elektrycznej i samym wentylatorze - znalazł przyczynę i wyeliminował sygnalizowany błąd.
 • Poziom 12  
  Rozwiązaniem była niesprawna cewka biegu I dlatego "tryb awaryjny" załączał od razu 2 bieg.