Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator okienny z USA w warunkach polskich

walec1980 20 Cze 2016 10:24 1641 11
  • #1 20 Cze 2016 10:24
    walec1980
    Poziom 9  

witam serdecznie,
    z racji tego, że będę zjeżdzał do Ojczyzny mam pytanko, czy jest sens wysyłki klimatyztora okiennego z USA do Polski?
    Powiem szczerze, że kupiłem go rok temu za około 250$ i szkoda mi go po prostu zostawić/wyrzucić/komuś podarować...tym bardziej że sprawdza się doskonale, jest energooszczędny i lekki (8100btu , 6,3A , 115v, 60hz, 11,4 EER). Jak wygląda sprawa "innego prądu" ? czy taki transfrmator jak tutaj : http://allegro.pl/zasilacz-konwerter-transformator-230v-110v-1000w-i5852054702.html załatwia tą sprawę, czy problemem może być inne hz? no i sam montaż ktoś ma może pomysł jak go u nas zamontować? wiadomo usa okna otwierane góra/dół i montaż w 3minuty , u nas okna otwierane inaczej...ktoś może ma jakiś patent na to? wymiana okna na plexi lub coś w tym stylu?
    za wszelkie rady będe bardzo wdzięczny...
    pozdarwiam

0 11
  • #2 21 Cze 2016 01:26
    mirek301
    Poziom 19  

Najważniejsze sprawdz jaki czynnik jest w nim użyty.

0
  • #3 21 Cze 2016 21:35
    walec1980
    Poziom 9  

a to ma jakieś znaczenie? bo chyba tych klimatyzatorów się nie nabija, są bezobsługowe..

0
  • #4 21 Cze 2016 21:44
    beatom
    Poziom 32  

Oczywiscie, ze niema znaczenia.
    Mozna wyrwac dziure w murze i wstawic go na stale. Zreszta widziales prawdopodobnie takie rozwiazania w tanich condominiach.
    Ja bym go osobiscie nie bral. Co bedzie jesli to padnie w przyszlym sezonie? Kto to naprawi?
    Transformator z linku teoretycznie wystarczy, ale te chinczyki nie grzesza parametrami rzeczywistymi i pewnie zdechnie bardzo szybko.
    8000 BTU to nie jest duzo - na jeden pokoj wystarczy. Moze na dwa z przeswitem.
    Wiecej klopotow niz pozytku z jego wysylki. Jeszcze jak ladujesz kontener to moze koszty mniejsze...ale ja bym go zostawil

0
  • #5 21 Cze 2016 22:55
    walec1980
    Poziom 9  

nie no nie popadajmy w paranoje :D to klkmatyzator okienny a nie scienny inna zasada dzialania i inne koszty samego sprzetu, gdybym go nie mial nie bylo by tematu montowalbym splita , ale skoro juz jest szkoda mi sie go sie ot tak pozbyc, jakby nie patrzec kosztowal 1tys zl, jak sie zepsuje to sie go zutylizuje, nikt nie naprawia takich rzeczy takze tutaj..wysylka kolo 20$ plus transformator nawet jesli wiekszy kupie to i tak laczny koszt to okolo 100$ max, za sensownego splita pewnie dac trzeba kolo 2-2,5tys zl plus koszty serwisu,montazu, tutaj sprzet bezosbslugowy poza wymiana filtra i pomyslem jak go zamontowac w nasze okna, jedyna wada ze glosniejszy ale cos za cos...po sezonie idzie do piwnicy i tyle :D

0
  • #6 22 Cze 2016 03:02
    beatom
    Poziom 32  

Twoj cyrk, Twoje malpy. W polskie okno go nie zamontujesz. Szczerze watpie tez w cene wysylki - w CT funt wagi to okolo 50 centow ( Polonez Parcel ). Odradzam, ale zrobisz jak zechcesz.

0
  • #7 22 Cze 2016 05:53
    Mariopi
    Poziom 34  

Proszę wybaczyć za nieco sceptyczne podejście do tematu, ale również podzielam zdanie kolegi beatom. Należy również wziąć pod uwagę, że sprawność ogólna takiego klimatyzatora spadnie :idea:
    1. Odbiorniki indukcyjne przeznaczone na 60 Hz mają mniejszą liczbę zwojów - samo obniżenie napięcia do znamionowego 115V może spowodować zwiększony pobór prądu i większe grzanie się silnika sprężarki.
    2. Obroty silnika sprężarki spadną o 1/6 - czyli sprężarka nie będzie pracowała z pełną wydajnością (jak przy 60 Hz). To samo dotyczy silnika wentylatora skraplacza i parownika - choć to mniej istotne.
    3. Autotransformator też się nieźle grzeje, więc taki klimatyzator będzie chłodził pomieszczenie w którym niejako jest dodatkowo niepożądane źródło ciepła. Oczywiście problem jest do ominięcia.
    4. Urządzenie w takich warunkach pracy na pewno już nie będzie takie energooszczędne jak w USA. Bynajmniej do pierwszego rachunku za energię elektryczną oraz że trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty np. koszt zakupu autotransformatora.

0
  • #8 22 Cze 2016 08:56
    teskot
    Poziom 28  

Witam,
    zgodzę się z przedmówcą i dodam jeszcze, że transformator (czy też autotransformator) nie powinien mieć na wyjściu 115V, ale coś bliżej 100V w związku właśnie z mniejszą częstotliwością napięcia zasilającego. Analogiczna sytuacja miała miejsce w sprzęcie nagminnie sprowadzanym w latach 90-tych z USA zasilanym transformatorowymi zasilaczami wtyczkowymi. Padały te zasilacze u nas jak muchy, ponieważ zasilane były z autotransformatorów 220(230)/110(115)V częstotliwością 50Hz, a nie 60Hz.

0
  • #9 22 Cze 2016 09:06
    Mariopi
    Poziom 34  

Oczywiście to spowoduje jeszcze dodatkowy spadek sprawności i wydajności (silniki pracują poniżej napięcia znamionowego). Dodatkowo mogą/nie muszą pojawić się kłopoty z utrudnionym rozruchem tych silników - w tych silnikach stosuje się uzwojenie pomocnicze z kondensatorem szeregowym.

0
  • #10 22 Cze 2016 12:11
    walec1980
    Poziom 9  

I właśnie o takie konkretne rady mi chodziło, chyba jednak wybiliscie mi z glowy wysylke, jeszcze tylko dopytam zeby miec calkowita jasnosc, mam rozumiec ze nie istnieje na rynku zaden transformator/autotransformator, ktory sprawi ze ten sprzet bedzie chodzil tak jak tutaj? nadmienię tylko, że nie jestem fanatykiem wszystkiego co amerykanskie i na sile chce zabrac co mozna nawet jak sie nie przyda do Polski, wprost przeciwnie, zreszta tutaj juz wiekszosc wszelakiego sprzetu jest made in china, ewentualnie taiwan lub meksyk..to chyba nawet w Polsce rynek nie jest tak zalany chinczyzna...
    Za wszystkie rady powyżej oczywiście dziękuję

0
  • #11 22 Cze 2016 12:48
    wtełek1
    Poziom 14  

Raczej to nieopłacalne inwestowanie w taki transformator :)
    Lepiej będzie sprzedać aktualny klimatyzator na miejscu w USA i dołożyć kupić coś normalnego w PL :)

0
  • #12 25 Cze 2016 14:51
    teskot
    Poziom 28  

Jeśli ja byłbym w Twojej sytuacji to bym ściągnął ten klimatyzator celem eksperymentu. Ale tylko dlatego, że mam różnych transformatorów i autotransformatorów na kopy, a poza tym dostęp do falowników. Więc z ciekawości i dla zdobycia wiedzy/doświadczenia praktycznego bym zaryzykował. Ale to tylko sztuka dla sztuki.

0