Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór nowego Operatora i Internetu. Jakieś sugestie?

20 Cze 2016 13:47 414 1
  • Poziom 3  
    Witam. Mam problem. Otóż mam internet w Orange i kończy mi się umowa i chce zrezygnować z ich usług. Nie za bardzo wiem co powiedzieć kiedy pójdę przenieść sie do innego operatora. Mam komputer stacjonarny podpięty do rutera z internetem mobilnym ( tak to się chyba nazywa, podobne do pendrive). Wcześniej miałam zwykły modem ale jak się zepsuł to informatyk przywiózł mi to urządzenie dzięki któremu ma wifi i z internetu mogę korzystać również na smartfonie. Jaki internet mam wziąć? Stacjonarny, mobilny? Na czym polega różnica między nimi? Czy dostanę od nich nowy ruter?
  • Poziom 31  
    Nie musisz tłumaczyć się operatorowi, dlaczego nie przedłużysz kończącej się umowy, chociaż zapewne pracownicy będą robić ten swój marketingowy kabaret. Operatorzy różnych usług także nie tłumaczą się swoim klientom ze swoich działań, np. dlaczego traktują ich jak dojnych głupków.

Internet stacjonarny - operator świadczy usługę za pomocą stałego połączenia fizycznego, doprowadzonego do siedziby klienta w sposób trwały. W normalnych warunkach (nie awaria) usługa jest dostępna dla klienta w sposób ciągły. Łącze może być przewodowe (kabel miedziany lub światłowód - np. telewizja kablowa lub telefonia) lub łącze może być radiowe, ale zestawione na stałe (tak, jak telewizja naziemna lub radiofonia).

Internet mobilny - jak sama nazwa wskazuje, klient może się poruszać w obszarze, w którym usługa jest dostępna. Czyli jest to tylko łącze bezprzewodowe, głównie oparte na sieci telefonii komórkowej. Połączenie jest zestawione na życzenie, za pomocą modemu komórkowego. To jest taki telefon komórkowy bez wyświetlacza, klawiatury, mikrofonu i głośnika, ale za to z kartą SIM - właśnie taki "pendrive", o którym napisałaś.

Gdybyś podjęła się przeliczyć koszt przesłania tzw. jednostki transferowej do klienta, to wyszłoby, że Internet mobilny jest droższy od stacjonarnego. Zaletą tego drugiego jest właśnie mobilność (brak stałej instalacji u klienta) oraz możliwość korzystanie z usługi zarówno w trybie abonamentowym, jak i w trybie przedpłatowym (pre-paid, po polsku żargonowo - "na kartę").

Nie słyszałem, aby obecnie można było korzystać ze stacjonarnego dostępu do Internetu inaczej, niż po podpisaniu umowy z operatorem na określony czas lub bezterminowo.

Zatem sama zdecyduj, jakie cechy dostępu do Internetu są dla Ciebie ważne. Nowy router - to zależy od warunków umowy z operatorem. Niektórzy klienci rezygnują z routera dostarczonego przez operatora, bo chcą zainstalować własne urządzenie, jakie im odpowiada.

Krzysztof Podstawa