Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej

20 Cze 2016 14:49 2613 14
 • Poziom 5  
  Witam

  W szopie odkopałem stara pilarkę po ojcu którą to chcę przywrócić do życia.

  Jest na niej wyłącznik który to nie zawsze działa poprawnie i czasem piła sama się wyłączy bez obciążenia a czasem silnik przy włączaniu się tylko zakręci na dwie sekundy a czasem da radę deski przeciąć i jest OK. Tak czy siak według mnie silnik jest sprawny a wyłącznik już nie.

  Silnik to stara niemiecka konstrukcja(pewnie klatkowa) i teoretycznie 3-fazowa choć nie jestem pewien ponieważ od wyłącznika do silnika idą tylko 3 przewody.

  Chciałbym kupić nowy gotowy wyłącznik do tej piły który to będzie bezpieczny zarówno dla mnie jak i silnika.
  Proszę o poradę jaki to ma być wyłącznik i ewentualnie gdzie mogę go szukać

  Mam nadzieję że zdjęcia dość obrazowo pokazują co mam w tej chwili

  Z góry dziękują za pomoc
 • Poziom 42  
  Sądząc po zdjęciach wyłącznik( stycznik) jest w niezłym stanie, podobnie jak przekaźnik termiczny. Jeśli silnik (zabezpieczenie) wyłącza się w bardzo krótkim czasie od włączenia, to trzeba zacząć od sprawdzenia silnika, a dokładniej prądu pobieranego przez silnik.
 • Poziom 5  
  hmmm

  Występują dwa rodzaje wyłączeń.
  1 - W trakcie działania kiedy to tarcza się zakleszczy lub dojdzie do cięcia twardszego drewna a czasami nawet bez obciążenia, np po minucie działania. Wtedy to odczekuję 1-5 minut, wciska RESET, START i tnę dalej

  2 - drugi typ zdarza się raz na 10 włączeń i dzieje się tak że wciskam RESET - START piła się zakręci i zwalnia tak jak by włącznik zwarł ale nie zaskoczył.
  Więc znów RESET - START ale wciskam mocniej i trzymam dłużej(2-3 sekundy) i przeważanie wtedy piła już kręci się bez problemu.

  Więc mam nadzieję że to nie problem silnika a raczej stycznika( w tym drugim przypadku) lub przekaźnika termicznego (w tym pierwszym przypadku)

  Pytanie czy owo "zabezpiecznie silnika" to ten cały wyłącznik czy też jest coś jeszcze w samym silniku o czym nie wiem a co się nie zmieni kiedy wymienię cały wyłącznik i problem pozostanie ?

  Tak sobie myślę że jeśli bym zmienił wyłącznik na nowy i problem wyłączeń nie znikł by lecz stał się rzadszy to i tak bym to zrobił ponieważ tnę deski dość rzadko.
  Pytanie czy te nowe włączniki nie są jeszcze bardziej wrażliwe i problem się nie nasili jeśli to problem silnika
 • Poziom 42  
  "Wrażliwość " wyłącznika (dokładniej przekaźnika termicznego)-to reagowanie na prąd pobierany przez silnik. Możesz na próbę podnieść nastawę prądową w stronę większej wartości A i zobaczysz, czy silnik wtedy będzie chciał chodzić "normalnie". A jeszcze warto sprawdzić,czy wszystkie przewody są mocno dokręcone. W silniku i we wtyczce również.
 • Poziom 5  
  OK, dzięki, podniosę nastawę A i sprawdzę przewody.

  A wracając do mojego pytania o zamiennik obecnego wyłącznika.
  Chciałbym zainstalować taki bardziej współczesny wyłącznik który to mogę wyłączyć kolanem, np ten
  FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej
  ewentualnie coś takiego
  FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej

  Ale z racji 3-fazowego silnika no i tego przekaźnika termicznego to nie bardzo wiem czego i gdzie szukać. Coś mi się wydaje że to nie będzie jedna gotowa skrzyneczka jak to jest w tej chwili a raczej osobne rzeczy które to trzeba będzie samemu poskładać.
 • Poziom 42  
  Ten co masz wcale nie jest zabytkowy, a spełnia swą rolę znakomicie. Jeśli koniecznie chcesz, możesz dołożyć sobie duży przycisk "STOP" , umiejscowiony pod kolanem, oczywiście w jakiejś obudowie, który włączony w obwód stycznika, będzie wyłączał silnik w razie potrzeby.
 • Poziom 5  
  Witam po przerwie

  Sprawdziłem przewody i myślę że są OK.
  Podniosłem nastawę do 3.2 A i wydaje mi się że jest minimalnie lepiej ale wyłączenia wciąż są.
  Macałem obudowę silnika po takim wyłączeniu i była ciepła

  Po małej edukacji jak działa przekaźnik termiczny i analizie dotychczasowych wyłączeń to dochodzę do wniosku że faktycznie to może być problem silnika :(

  Pytanie co mogę z tym fantem zrobić ?
  Czy problem będzie narastał ?
  Czy naprawa wiąże się z przewinięciem silnika ?
  Czy mając silnik 2.5A a nastawę 3.2A nie zajadę bardzo szybko silnika ?
 • Poziom 42  
  Zabezpieczenie termiczne silników nastawia się na wartość 1,1 I znamionowego- czyli w tym przypadku 2,5 A x 1,1 = 2,75 A Jeśli pracujesz na większej nastawie, to można się liczyć z szybszym przegrzaniem uzwojeń silnika, a w efekcie spaleniem. Moc tego silnika nie jest zbyt duża. Jest to raczej cyrkularka do prac dorywczych. Można by pomierzyć prąd pobierany przez silnik, czy wszystkie fazy maja jednakowy pobór.Jest możliwe,ze "termik" po latach zmienił swoją charakterystykę- przegrzał się i napisy na nim nie odpowiadają wartości faktycznie pobieranego prądu(a w ogóle te wartości na skali nie są identyczne do wartości rzeczywistych- trzeba je traktować jako przybliżone).
 • Moderator
  stanislaw1954 napisał:
  Sądząc po zdjęciach wyłącznik( stycznik) jest w niezłym stanie, podobnie jak przekaźnik termiczny. Jeśli silnik (zabezpieczenie) wyłącza się w bardzo krótkim czasie od włączenia, to trzeba zacząć od sprawdzenia silnika, a dokładniej prądu pobieranego przez silnik.


  To nie jest prawda, a mówiąc dokładniej, to nie musi być prawda. Uszkodzenia poszczególnych styków termika są często niezauważalne z zewnątrz, a już na pewno nie można ich zdiagnozować z fotografii. Tym bardziej, że jak pisze Autor, jego zadziałanie było częste. Termik nie jest obliczony na taką ilość wyłączeń, jego styki zawsze cechuje jakaś nierównomierność zadziałania i zawsze ten wyłączający jako ostatni dostaje większy łuk, a wtedy się wypala. Przegrzany bimetal też reaguje z opóźnieniem i wada się pogłębia.

  Niezbędne jest rozebranie termika, oraz stycznika i przegląd dokładny. Ale to może zrobić tylko ktoś doświadczony, amator nie wyciągnie żadnych wniosków.

  Dodano po 49 [sekundy]:

  stanislaw1954 napisał:
  Można by pomierzyć prąd pobierany przez silnik, czy wszystkie fazy maja jednakowy pobór.Jest możliwe,ze "termik" po latach zmienił swoją charakterystykę- przegrzał się i napisy na nim nie odpowiadają wartości faktycznie pobieranego prądu(a w ogóle te wartości na skali nie są identyczne do wartości rzeczywistych- trzeba je traktować jako przybliżone).


  Dokładnie tak.
 • Poziom 42  
  retrofood napisał:
  Termik nie jest obliczony na taką ilość wyłączeń, jego styki zawsze cechuje jakaś nierównomierność zadziałania i zawsze ten wyłączający jako ostatni dostaje większy łuk, a wtedy się wypala. Przegrzany bimetal też reaguje z opóźnieniem i wada się pogłębia.
  Jeśli dobrze pamiętam, w tego typu "termikach" nie ma styków rozłączalnych na torach prądowych, tylko bimetale każdej z faz działają na rozłączenie sterowania stycznika. Dlatego tu można tylko spodziewać się rozkalibrowania "termika".
  Co do stycznika, to warto go skontrolować.
 • Poziom 20  
  1. Kup CKF (czujnik kolejności faz) - zabezpiecza on przed zanikiem fazy, zbyt niskim napięciem na którejś z faz etc
  2. Kup wyłącznik silnikowy odpowiedni dla twojego silnika.
  3. Wywal termik, który obecnie posiadasz, i zamontuj rzeczy z p.1 i 2.
  4. Daj znać, czy pomogło.
 • Poziom 5  
  Witam

  Dziękuję serdecznie za informacje. Moja wiedza poszerzyła się dość znacząco

  Korciło mnie by rozebrać ten stycznik i zobaczyć jak to wygląda i jak działa.
  A o to i ON
  FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej


  Zamierzam styki leciutko pilniczkiem odświeżyć i acetonem oczyścić.

  Według mnie styki nie wyglądają źle ale nowością także nie biją po oczach.

  Przemyślenia.
  Chciałem wymienić włącznik na nowy ponieważ obecny nie jest wygodny w użytkowaniu a przy okazji usprawnić działanie piły.
  Chciałem na ten cel wydać 300 zł i spoko, ale w necie znalazłem całkiem fajną piłę za 800 zł i sobie pomyślałem że to nie ma sensu inwestować tyle w sam włącznik i tu nie chodzi o pieniądze co o zdrowy rozsądek.

  A teraz mój plan
  Wyczyszczę ten stycznik. Przeczyszczę łączenia kabli od gniazda w ścianie aż po sam silnik. Złoże włącznik z tego co mam i zobaczymy.

  Mam też pomysł jak usprawnić ten włącznik.
  W tym włączniku całym są dwa przyciski, WŁĄCZ i WYŁĄCZ. Według mnie są to zwykłe przyciski "dzwonkowe" (monostabline) które to mają za zadanie zewrzeć układ na krótki czas by stycznik zadziałał.
  Stycznik jest na 220 V
  Wiec kupuję dwa włączniki ala ten
  FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej
  i sobie je umieszczam w wygodnym miejscu.

  A najchętniej coś takiego tylko że dzwonkowego ale nie mogę znaleść na necie
  FAEL P-16 R-1 Uni 500V - Wymiana wyłącznika trójfazowego w pilarce stołowej

  A może to nie tak jak myślę ?

  Co wy na ten temat myślicie ?
 • Poziom 42  
  Przycisk zielony" start" podaje napięcie po naciśnięciu, więc można go porównać do "dzwonkowego". natomiast przycisk czerwony "stop" ma działanie odwrotne- to znaczy stale podaje napięcie (na "podtrzymanie" cewki), a po przyciśnięciu rozłącza obwód cewki stycznika. A co jest w tym pudełku na drugim zdjęciu ? być może właśnie takie dwa przyciski. Musisz spytać w sklepie.
 • Poziom 5  
  Witam po długiej przerwie

  Kończąc wątek chciałem dopisać że przeczyściłem wszystkie styki od gniazdka w ścianie aż po silnik i problem się nie rozwiązał.
  Domyślam się że to problem silnika i na razie muszę z tym żyć. W niedalekiej przyszłości planuję zakup nowej pilarki.

  Wielkie DZIĘKI za pomoc :)
 • Poziom 20  
  Hi.
  Przeczyszczenie styków pomaga, ale niestety na niezbyt długo. Przygotuj się na wymianę.