Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Druk 3D - prototypowanie, zakup urządzenia

20 Cze 2016 15:04 5274 6
  • Poziom 22  
    Witam,

Poszukuję drukarki 3D - krótko i na temat moje oczekiwania:

1) obszar roboczy 20x20x20 (cm)
    2) drukowanie prototypów różnego rodzaju obudów - możliwość łączenia elementów po wydrukowaniu
    3) opcjonalnie - wydruk zatrzasków na elementach, umożliwiający łączeń elementów bez użycia śrub/wkrętów
    4) nie musi być demonem prędkości - wydruków będzie niewiele i nie będą one wymagały szybkiego druku.
    5) preferowany "gotowiec" - z tego co czytałem, to kalibracja drukarek DIY to droga przez mękę
    6) budżet - 3.000 PLN

Nie wiem, czy w w/w zastosowaniach różnicę stanowi rodzaj materiału ABS/PLA?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i porady!
  • Poziom 32  
    Polecam 3D Motion od 3D kreatora całkowicie wystarczy i będziesz zadowolony jakość nieznacznie gorsza od Zortraxa a i dowolnym materiałem można drukować.

Oczywiście jeśli możesz trochę dołożyć

Pozdrawiam
  • Poziom 4  
    Zobacz sobie testy na youtubie. Podobno i tak większość się psuje.
  • Poziom 22  
    @blue_17 no to "trochę" za dużo :) Ale ciekawe urządzenie i na pewno bardziej przystępne cenowo niż Zortrax

@ZycieJestPiekne w testach na YT głównie drukowane są figurki i oceniana jest jakość detali i czas wydruku. A mi chodzi właśnie o właściwości potrzebne przy druku obudowy, czyli wytrzymałość na naprężenia, elastyczność, sztywność etc.

Kwestia psucia się - teraz wszystko się psuje :)
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Podstawowe pytanie czy znasz sie trochu na elektronice i umiesz majsterkowac?

"Gotowca" ktory jest bezobslugowy w tych pieniadzach nie znadjdziesz. Pozatym gotowaca tez trzeba kalibrowac.
    Co do DIY to mozna kupic cos przyzoitego w polowie twojego budzetu. Jakis clon Priusa i3 np Wanhao Duplicator i3 albo HicTop (ja osobiscie mam HicTopa).
    Wazne jest zeby drukarka byla na metalowej ramie bo to zapewnia sztywnosc. Cala reszte mozna zmieniac ale jak sie kupi kiepawa rame to jest lipa.

Kolejnym waznym elementem jest ze szukacj czegos co ma podgrzewana plyte z angielska "Heated Build Plate" albo "Heated Bed". Jest to istotne zeby Ci sie "wydruki nie odklejaly podczas drukowania. Mozna co prawda smarowac bed klejem albo oblepiac tasmami malaskimi ale to jest uciazliwe i przy obecnych cenach drukararek odchodzi do lamusa.

W twoim budzecie a nawet dwa razy wiekszym nie znajdziesz demona predkosci
    Jak sobie kupisz clona i3 to mozesz sobie zamontowac trochu wieksze "lozko" wiadomo ze nie zmienisz wysokosci wydruku ale wiekszosc klonow i3 ma wysokoc kolo 200mm.
    Prawde mowiac to najwazniejsze wymiary to sa dlugosc i wysokosc (szerokosc to tylko jak chcesz drukowac jakies duze bryly "obrotowe".

Obecnie jest duzo materialow nie tylko PLA czy ABS - jest tego duzo wiecej HIPS, PETG, flex itd.
    PLA jest "najlatwiejszy" do drukowania i najtanszy. Do PLA drukarka potrzebuje temperatury dyszy w przedziale 190-220 stopni a jak masz "heated bed" to sie to ladnie klei na 70stopniach.
    ABS(kolejny z tanich materialow) jest duzo trudniejszy jako ze sie kurczy przy zmianach temperatury bo drukuje sie tym w temperaturach 240-270stopni i jak drukarka nie ma zamknietej komory drukowania to sie warstwy obkurczaja i wychodzi duzo gorsza jakosc. ABS ma za to duza zalete - idealnym rozpuszczalniekiem do ABS jest Aceton(najbardziej popularny zmywac do paznokci). Czyli przy opomocy Acetonuu mozna "wygladzac" wydruki(z ang "smoothing") albo poprostu kleic wydrukowane czesci do siebie. Niestety z PLA jest z tym kiepsko ciezko dobrac w miare "bezpieczna chemie" do pracy z tym plastikiem.
    "Nowym ABSem" jest PETG (prawie to samo co PET czyli butelki plastikowe na plyny) ktory drukuje w temperaturach ABS ale sie tak nie obkurcza - tylko ze poki co jest sporo drozszy.
  • Poziom 22  
    Witam - przepraszam że tak późno ale zamykam stare tematy. Zdecydowałem się na oryginalną Prusa MK3, i od 2 lat nie miałem z nią żadnych problemów, drukowała praktycznie zaraz po złożeniu bez zbędnych zabaw ze żmudną kalibracją, poziomowaniem etc. Cena była zdecydowanie wyższy niż w przypadku propozycji w tym temacie, aczkolwiek nie żałuję ani jednej złotówki.

Dziękuję i pozdrawiam!