Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie silnika jednofazowego.

20 Jun 2016 16:20 2886 10
  • Level 6  
    Mam silnik jednofazowy, w którym była możliwość ustawienia trzech wartości prędkości obrotowych. Nie mam pojęcia jak podłączyć ten silnik ponieważ nie ma żadnych oznaczeń. Są tylko 4 przewody: czarny, niebieski, różowy i biały, który się rozgałęzia.
    Podłączenie silnika jednofazowego. Podłączenie silnika jednofazowego. Podłączenie silnika jednofazowego.
    Rezystancje:
    Biały-Czarny 26 Ohm
    Biały-Niebieski 25 Ohm
    Biały-Różowy 35 Ohm
    Czarny-Niebieski 50 Ohm
    Czarny-Różowy 60 Ohm
    Różowy-Niebieski 10 Ohm
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 25  
    To z magnetofonu czy gramofonu? Na schemacie będzie widać;)
  • Level 6  
    To jest z okapu kuchennego. Tam był przełącznik prędkości wirowania tylko nie wiem jak było podłączone?
  • Moderator of Electrical engineering
    Może model tego okapu by szybciej pomógł.
  • Level 22  
    Kolego @TIMER12 proponuję przeprowadzić próbę z włączoną w szereg żarówką np. 40-60W. Pamiętaj, że to ~230V a w przypadku błędnego połączenia nic się nie stanie oprócz pełnego rozświecenia żarówki. Pozdrawiam.
  • Level 6  
    Modelu okapu nie pamiętam. O co chodzi z żarówką??? Do których przewodów ja włączyć?
  • Helpful post
    Level 37  
    Witam !
    Cytat:
    "Rezystancje:
    Biały-Czarny 26 Ohm
    Biały-Niebieski 25 Ohm
    Biały-Różowy 35 Ohm
    Czarny-Niebieski 50 Ohm
    Czarny-Różowy 60 Ohm
    Różowy-Niebieski 10 Ohm "
    To jest schemat Twojego silnika: Podłączenie silnika jednofazowego.
    Kol. Arelektroda napisał abyś użył żarówki jako zabezpieczenia przed spaleniem silnika ( na czas prób ).
    Połącz ją tak:
    zasilanie---- żarówka ----niebieski przewód ( silnik )-----różowy przewód ------ zasilanie

zasilanie - 230V 50Hz

Jeśli w tym połączeniu silnik zacznie pracować, nie będzie się grzał możesz próbować odłączyć
    żarówkę.

Zmiana obrotów później po wykonaniu tej próby.
  • Level 6  
    Dzięki wielkie. A jak chcę zwiększyć prędkość wirowania to mam podłączyć pozostałe przewody do zasilania???
  • Helpful post
    Level 37  
    Teraz widzę że źle narysowałem schemat.

Ten schemat powinien być poprawny:
    Podłączenie silnika jednofazowego.

TimER12 wrote:
    Dzięki wielkie. A jak chcę zwiększyć prędkość wirowania to mam podłączyć pozostałe przewody do zasilania???

Próbować musisz, pewności nie mam czy silnik się nie spali.
  • Helpful post
    Level 22  
    Jeżeli będziesz próbował poprzez szeregowo włączoną żarówkę jak napisałem to nic nie spalisz.
    Do zasilania można podłączyć jedynie dwa przewody silnika.